Snart i gang med restaurering av Oftedal bru
21.5.2025 09:55:26 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen starter arbeidet med å restaurere Oftedal bru 2. juni. Etter planen skal arbeidet være ferdig til ca. 1. august.

I november 2024 bestemte Statens vegvesen å betale for restaureringen av Oftedal bru. Oftedal bru som krysser elva Litleåna ved Lyngdal, fikk skader vinteren 2023/2024. Siden beslutningen ble tatt i november har Vegvesenet planlagt arbeidet, og det er inngått avtale med entreprenør FS Mur AS.
Starter med å sikre brua
– Når vi går i gang med arbeidet, vil brua bli sikret med et stillas som entreprenøren bygger utenfor brua. Deretter vil vi skyve dette stillaset inn under brua og jekke det opp mot brukonstruksjonen for å sikre, forteller Marianne Øhrn, avdelingsdirektør for Drift og vedlikehold sør.
Statens vegvesen har planer om å fjerne minst mulig masser fra elveløpet. I stedet skal vi tilføre noe oppstrøms for å reparere en utrasing som har skjedd på den ene sida av løpet. Noe masse vil også bli tilført langs landkarene for å erosjonssikre Oftedal bru.
Bruker seks millioner nå
I november satte Statens vegvesen av tre millioner kroner til arbeidet. Kostnaden for restaureringsarbeidet viser seg å koste seks millioner kroner. Til tross for at arbeidet vil koste det dobbelte av hva vi opprinnelig satte av, vil Statens vegvesen likevel utføre arbeidet.
– Dette er maksimalt av hva vi kan bruke på dette arbeidet. Skulle det dukke opp uforutsette ting under restaureringen, eller at det skjer noe med brua de nærmeste årene, har vi ikke mere penger å bruke på Oftedal bru. Vi gjør nå et ærlig forsøk på å sette i stand den gamle steinhvelvbrua, sier Øhrn.
Oftedal bru er ikke verneverdig, det vil si at den ikke er prioritert på den nasjonale listen over kulturminner som skal ivaretas.
Et vakkert kulturminne
Statens vegvesen har nylig hatt et møte med Lyngdal kommune og Agder fylkeskommune om saken.
– Vi har informert om status og at vi nå er klare til å gå i gang med arbeidet. Alle tillatelser vi trenger for å starte opp er nå på plass. Vi har også orientert om økonomien i dette, og alle er innforstått med at vi ikke har noe mer penger å bruke utover det vi nå har satt av, forteller Marianne Øhrn i Statens vegvesen og legger til:
– Vi er klare til å starte arbeidet og ser frem til å restaurere denne fine brua. Vi registrerer at det er et stort engasjement rundt Oftedal bru lokalt, noe vi godt kan forstå da brua er et vakkert kulturminne
Nøkkelord
Kontakter
Marianne ØhrnStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91615187marianne.ohrn@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nå bygges ny Tevla bru på E1422.10.2026 14:10:05 CEST | Pressemelding
Trafikken på E14 i Teveldalen er lagt over på en midlertidig veg mens Statens vegvesen river den gamle Tevla bru og bygger en ny. Den nye brua skal få bedre bæreevne og gi bedre flomsikkerhet.
Utsetter asfaltarbeid på E18 kommende helg22.10.2026 09:33:58 CEST | Pressemelding
Store nedbørsmengder gjør at asfalteringen i Fornebukrysset må utsettes. Statens vegvesen forventer derfor mindre kø enn tidligere meldt.
Skredsikringa i Fjæra er i hamn21.10.2026 11:10:29 CEST | Pressemelding
Sju månader etter det store steinskredet som stengde E134 Fjæra i Etne, er skredsikringsarbeidet i området på det næraste avslutta.
Kreativitet løste krevende skredsikring21.10.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Ved hjelp av kreative løsninger fra entreprenør har Statens vegvesen skredsikret Svotunnelen på rv. 13 i Rogaland.
Øving i E39 Bogstunnelen21.10.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
Det blir øving i Bogstunnelen i Høyanger, rett på nordsida av Sognefjorden og nordaust for Lavik ferjekai, onsdag 28. oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom