Vianode får lån på 400 millioner fra Innovasjon Norge
14.4.2025 12:00:00 CEST | Innovasjon Norge | Pressemelding
Innovasjon Norge har gitt tilsagn om lån på 400 millioner kroner til Vianode. Pengene vil bli investert i Norge, for å styrke selskapets forsknings- og utviklingskapasitet og plattform for etablering av regionale verdikjeder for batterier med høy ytelse og lave utslipp. Vianode utvikler og produserer grafitt til anoder og har kontrakt med en av verdens største bilprodusenter.

- Vianode er et eksempel på virksomhet bygget på den unike kompetansen og det industrimiljøet vi har opparbeidet over lang tid i Norge. Gjennom å bruke egenutviklet teknologi kan de levere produkter verden etterspør, med lavere utslipp enn tidligere. Lånet bidrar til å styrke selskapets forsknings- og utviklingsmiljøer i Norge og muliggjøre skalering for internasjonal vekst, sier direktør for bank og finansiering i Innovasjon Norge, Leon Bakkebø.
Selskapet mottar et lån til markedsbetingelser, som ikke er å anse som statsstøtte etter ESAs regler. Vianodes eier Altor bidrar også med betydelig finansiering for planene.
Vianode satser tungt på utvikling og produksjon på Herøya
Lånet skal finansiere Vianodes utviklingsaktiviteter i Norge, knyttet til selskapets produksjonsanlegg Via One på Herøya i Porsgrunn og utviklingsmiljøet i Kristiansand.
- Vianodes 200 ansatte og anleggene i Norge er grunnlaget for innovasjon, kompetanseutvikling og kvalifisering av produkter, som gjør det mulig for oss å vokse internasjonalt. Lånet fra Innovasjon Norge styrker arbeidet med langsiktig finansiering for et flerårig investeringsprogram på flere milliarder dollar. Det vil gjøre det mulig for Vianode å levere materialer til tre millioner elektriske kjøretøy i året innen 2030, sier Burkhard Straube, CEO i Vianode.
Selskapet har en sentral posisjon i den norske batteriverdikjeden og bygger videre på et industrimiljø med svært høy kompetanse, og med utspring fra Elkem og Hydro. Vianode kan bli en ledende produsent av kunstig framstilt og resirkulert grafitt til anoder. Produksjonsmetoden gir 90 prosent lavere CO2-ustlipp enn den tradisjonelle måten å produsere syntetisk grafitt på. Vianode arbeider også med teknologi for resirkulering, og anlegget på Herøya kan bli Europas første resirkuleringsanlegg for grafitt.
Avtale med GM beviser at teknologien fungerer
Vianode har inngått en avtale med en av verdens største bilprodusenter, General Motors, om å levere anodemateriale til deres biler for mange milliarder dollar fram til 2033.
Selskapet er med i et internasjonalt samarbeid om å bygge en europeisk verdikjede for batterier, og har fått betydelig støtte til dette.
Omstillingslån for industrien - grønn industrifinansiering:
Tilsagnet til Vianode er det tredje lånet innenfor ordningen grønn industrifinansiering. Innovasjon Norge forvalter ordningen på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet. Lånene skal bidra til å utløse fullfinansiering fra private kapitalaktører til store, kapitalkrevende industriprosjekter. Mer enn 40 bedrifter har kontaktet Innovasjon Norge om finansiering av deres prosjekter etter at ordningen ble lansert. Prosjektene kommer fra prosessindustrien, solindustri, skog, tre og bioøkonomi, karbonfangst og -lagring og grønn skipsfart. Dette er komplekse prosjekter, gjerne med utgangspunkt i etablert industri. Innovasjon Norge har dialog direkte med alle søkerne.
Nøkkelord
Kontakter
Kjetil Svorkmo BergmannKommunikasjonsrådgiver
Tel:90 82 09 18kjber@innovasjonnorge.noBilder



Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Ti bedrifter nominert til Eksportprisen12.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Årets ti nominerte representerer fremragende norsk teknologi, industri og kompetanse fra hele landet, og har alle solide gjennombrudd i globale markeder.
Norsk reiseliv på vekstkurs11.2.2026 11:06:10 CET | Pressemelding
Norge hadde i 2025 rekordmange overnattinger ved kommersielle overnattingssteder.
Brødrene Freberg vinner den nasjonale bedriftsutviklingsprisen i landbruket15.1.2026 13:52:15 CET | Pressemelding
Grønnsaksprodusenten fra Nøtterøy gikk helt til topps i den nasjonale kåringen.
Mindre eksporthjelp til norske bedrifter8.1.2026 15:36:38 CET | Pressemelding
Som følge av vedtatt statsbudsjett for 2026 må Innovasjon Norge redusere kapasiteten i eksportarbeidet både i Norge og internasjonalt.
Sterkt reiselivsår i 202529.12.2025 15:18:51 CET | Pressemelding
Norsk reiseliv legger bak seg et svært sterkt år i 2025, med kraftig vekst i utenlandske overnattinger. Utsiktene for 2026 vurderes som gode, men veksten må i større grad komme hele landet og hele året til gode.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom