Norsk reiseliv i solid oppsving
5.2.2025 12:24:07 CET | Innovasjon Norge | Pressemelding
Ferske tall viser at antall overnattinger ved kommersielle overnattingssteder nådde rekordhøyder i fjor. Sammenligninger med 2019, det siste normalåret før pandemien, viser en bemerkelsesverdig vekst.

– Vi er begeistret over å se at norsk turisme har fått et så stort oppsving. Tallene viser at flere velger Norge som sitt reisemål og at reiselivet har gjort et solid comeback etter de tøffe pandemiårene, sier direktør for reiseliv, Aase Marthe J. Horrigmo.
Desember i sterk vekst
SSBs overnattingsstatistikk for desember 2024 viser at det var 1,9 millioner overnattinger ved kommersielle overnattingssteder i desember i fjor. Det er syv prosent flere enn i desember 2023, og hele 17 prosent flere enn i desember 2019.
– Det er godt å se at det er såpass stor økning i en måned som desember. Vi har som mål å spre turismen til ulike årstider, sier Horrigmo, og legger til at reiser i forbindelse med jul og julemarkeder er en av de met ettertraktede formene for turisme i flere av Norges viktigste markeder.
Det har vært en sammenhengende vekst i utenlandske overnattinger siden april 2023. Denne veksten fortsetter i desember. Da var det i underkant av 650 000 utenlandske overnattinger, noe som tilsvarer en vekst på nesten 50 prosent fra 2019. Det gjør at andel utenlandske overnattinger i en volummessig liten måned, går fra 27 prosent i 2019 til 34 prosent i desember.
– Norge er for mange et godt reisemål for de som ønsker å oppleve en ekte, tradisjonell jul. Den kalde, klare luften, de sjarmerende julemarkedene og den unike stemningen som følger med vinteren med snø, stjernehimmel og nordlys, gjør Norge til et ideelt sted for å skape minner for livet. Kanskje er det flere som har fått Norge på radaren for en uforglemmelig førjulsreise, sier Horrigmo.
Beste året noensinne
Med desembertallene på plass, har man oversikt over hele 2024. Totalt var det 38,6 millioner overnattinger ved kommersielle overnattingssteder, og med det har antall overnattinger nådd et nytt nivå.
– Dette er et tydelig bevis på at norsk turisme er tilbake og vel så det, og ikke minst er det en bekreftelse på hardt arbeid og innovasjon i reiselivsbransjen, sier Horrigmo.
Totalt var det 12,4 millioner utenlandske overnattinger i fjor. Det er opp 16 prosent fra 2019. I tillegg var det 26,2 millioner norske overnattinger, noe som er syv prosent flere enn i 2019.
– Med veksten vi hadde i fjor, blir det svært spennende å følge med i 2025. Vi har all grunn til å være optimistiske, avslutter Horrigmo.
Nøkkelord
Kontakter
Siri-Ann RoskaAnsvarlig bransjeformidling reiseliv
Tel:97794511Tel:97794511siri-ann.roska@innovasjonnorge.noBilder


Lenker
Vårt mål er å bidra til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Blant våre oppdrag er profilering av Norge som reisemål gjennom Visit Norway og utvikling av en bærekraftig reiselivsnæring gjennom våre tjenester.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Innovasjonstalen 2026: Innovasjon er beredskap12.5.2026 13:45:00 CEST | Pressemelding
Næringslivets rolle og betydningen av innovasjon for beredskap var temaet da Innovasjonstalen gikk av stabelen i Bodø tirsdag 12. mai.
Ny ordning for å få flere kongresser til Norge4.5.2026 13:30:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge lanserer nå en ny tilskuddsordning for å hjelpe norske fagmiljøer i konkurransen om å arrangere internasjonale kongresser i Norge.
På lag med næringslivet i 202517.4.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge med nesten ti milliarder i finansieringer i 2025.
Norge selges til verden i Lofoten – Bergen blir neste15.4.2026 18:06:51 CEST | Pressemelding
Mens over 800 deltakere fra 32 land møtes i Lofoten for å selge Norge som reisemål under Norwegian Travel Workshop (NTW), er det nå klart at Bergen blir vertskap for arrangementet neste år.
Nå er næringshager og inkubatorer flyttet fra Siva til Innovasjon Norge14.4.2026 15:29:22 CEST | Pressemelding
Samlingen av innovasjonsvirkemidlene hos Innovasjon Norge skal bygge en sterk innovasjonsstruktur, som kommer hele Norge til gode.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom