Stor interesse for ny vegdriftskontrakt i Salten
4.12.2024 08:30:00 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Totalt fem entreprenører har meldt seg i konkurransen om å drifte riksvegene i Salten. Nå skal Statens vegvesen velge de som går videre til forhandlinger.

– Det er ikke lenger bare pris som teller når Statens vegvesen tildeler kontrakter for drift og vedlikehold av riksveger. Entreprenørene må også konkurrere om å finne gode løsninger for trafikantene i Salten, særlig når det gjelder vinterdrift og utslippskutt, sier byggeleder Per-Arne Pedersen i Statens vegvesen.
For å finne fram til den entreprenøren som gir mest verdi for pengene, vil Statens vegvesen gå inn i forhandlinger med tre til fire entreprenører – før det gjennomføres en «finalerunde» mellom disse.
Første runde
Her er de fem kandidatene som ønsker å drifte riksvegene i Salten:
- Mesta AS
- Presis Vegdrift AS
- Risa AS
- Svevia Norge AS
- Veidekke Industri AS
Kontraktsområdet omfatter E6 fra Bolna på Saltfjellet til Bognes i nord, riksveg 80 fra Fauske til Bodø, riksveg 827 til Drag og riksveg 77 fra E6 til riksgrensa. I tillegg til vegene i Salten, er riksveg 73 fra Trofors til riksgrensa på Helgeland en del av kontraktsområdet. Totalt er det 475 kilometer riksveg som skal driftes, inkludert gang- og sykkelveger.
Vegdrift innebærer å holde vegene trygge og framkommelige og omfatter blant annet brøyting og strøing, enkelt vedlikehold og beredskap.
Mer enn pris
Tradisjonelt har vegdriftskontrakter blitt tildelt entreprenøren som tilbyr lavest pris – så lenge kvalitetskravene er oppfylt. Men de siste årene har Statens vegvesen tatt i bruk nye anskaffelsesformer, der også andre kriterier enn pris teller med i konkurransen. Konkurransen gjennomføres i to trinn.
Nå er første tilbudsfrist ute. Statens vegvesen skal i løpet av de kommende ukene evaluere de tilbudene som er kommet inn, og velge ut de entreprenørene som går videre til andre runde.
Etter planen skal den nye vegdriftskontrakten skrives under i slutten av april 2025.
Kontrakten gjelder fra 1. september 2025 til 31. august 2030, med mulighet for forlengelse i inntil tre år.
Fakta om Statens vegvesens vegdriftskontrakter
Landet er delt inn i 30 kontraktsområder. Her finner du oversikten: Driftskontraktar per september 2024 | Statens vegvesen
- Fem nye vegdriftskontrakter starter 1. september 2025: Hedmark, Gudbrandsdalen, Trøndelag sør, Trøndelag nord og Salten.
- All drift og vedlikehold av riksveger utføres av private entreprenører på oppdrag fra Statens vegvesen. Slik har det vært siden 2003.
- Fram til regionreformen trådte i kraft i 2020 var driftskontraktene felles for statlige og fylkeskommunale veger. Etter reformen har Statens vegvesen bare ansvar for riks- og europavegene.
- Standard kontraktsperiode er fem år, med gjensidig opsjon på tre år.
- Pris er fortsatt det viktigste tildelingskriteriet, men fra 2025 vektlegges også CO2-utslipp og andre kriterier i alle driftskontrakter.
Nøkkelord
Kontakter
Per-Arne PedersenByggelederStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:97192574per-arne.pedersen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Sluttfører arbeid på E12 Revelåga bru16.4.2026 15:30:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen sluttfører nå arbeidet på E12 Revelåga bru.
Brannøving i E16 Flenjatunnelen16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen arrangerer, i samarbeid med Aurland brann og redning, brannvernøving i Flenjatunnelen torsdag 23. april.
Bare ett gjennomslipp på natt15.4.2026 15:37:30 CEST | Pressemelding
– Vi må fjerne et gjennomslipp i Nappstraumtunnelen på natt for å frigi arbeidstid. Fra og med 20. april slippes ikke biler gjennom tunnelen kl. 03.00.
Snart kommer årets asfalt15.4.2026 13:42:20 CEST | Pressemelding
Om få uker starter Statens vegvesen asfaltering av 730 kilometer riksveger over hele landet. Totalt 550.000 tonn asfalt skal legges i løpet av årets asfaltsesong.
Statens vegvesen lyser ut kontrakt for ny riksveg 426 Eigerøy bru15.4.2026 09:49:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen lyser nå ut entreprisekontrakten for bygging av ny Eigerøy bru på riksveg 426. Dermed tas et viktig steg videre i arbeidet med å sikre en trygg og robust forbindelse mellom fastlandet og Eigerøy i Eigersund kommune. Den antatte kontraktsummen er i størrelsesorden 450 millioner kroner inkludert merverdiavgift.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom