Atea kåret til «Årets klimavinner»
IT-selskapet Atea er kåret til «Årets klimavinner» i PwCs Klimaindeks for 2024. – Det er svært hyggelig å bli kåret til klimavinner. Det setter vi stor pris på. Samtidig mener vi det er mye ugjort i IT-bransjen, sier Nelly Flatland, bærekraftsdirektør i Atea.

– Vi er stolte over å bli kåret til en klimavinner av PwC, men vi skal ikke stoppe her. Det er mye ugjort, både for Atea og IT-bransjen. Vi er ikke fornøyde før vår innsats har bidratt til en omveltning i hvordan IT-bransjen håndterer både ressurser og miljøpåvirkning. Som et av Nordens største IT-selskaper, er det vårt samfunnsansvar å jobbe for en ressurseffektiv, rettferdig og sirkulær fremtid, sier Flatland.
18 av Norges 100 største selskaper kutter utslipp
PwCs klimaindeks er en årlig oversikt over hvordan det står til med klimaarbeidet og rapporteringen til de 100 største selskapene i Norge. 18 av Norges 100 største selskaper kutter utslipp i tråd med Parisavtalen, viser PwCs Klimaindeks 2024.
Årets klimavinnere i tillegg til Atea, er Europris, Møller Mobility Group, Vinmonopolet, Storebrand, NG Group, Schibsted, Veidekke, Bewi, Norske Skog, Yara, Elkem, Norsk Hydro, KLP, Salmar, Skanska Norge, Sparebanken Vest og Skretting.
Skal kutte utslipp med 80 prosent
Atea er blant selskapene i kategori 1 som innebærer at IT-selskapet har kuttet minst sju prosent i sine årlige utslipp i tråd med Parisavtalen. Men sju prosent er ikke nok, ifølge Flatland:
– Vår forpliktelse strekker seg utover det som kreves. Vi har hatt som mål og minimum halvere utslippene våre innen 2030. Faktisk så nådde vi målet om minus 50 prosent reduksjon i Scope 1 og 2 allerede i fjor, og har derfor satt oss et nytt mål om å kutte 80 prosent for disse to scopene mot 2030, sier Flatland.
Klimaindeksen er basert på offentlig tilgjengelig informasjon om hvordan selskapene jobber med sin klimapåvirkning. Informasjonen er hentet fra selskapenes års- og bærekraftsrapportering for 2023.
Vil drive IT-bransjen mot nullutslipp
Gjennom gjenbruk- og resirkuleringsprogrammet, Goitloop, henter Atea brukt IT-utstyr fra sine kunder, renser utstyret fullstendig for data, og klargjør utstyret for gjenbruk og resirkulering. I 2023 ble 760.900 IT-enheter levert inn gjennom tjenesten, og selskapet kuttet utslipp tilsvarer 88 812 CO2.
– Vi er forpliktet til å bruke 100 prosent fornybar energi, eliminere fossilt brensel og halvere våre transportutslipp – men vi stopper ikke der. Vår ambisjon er å drive industrien mot nullutslipp, og det starter med oss selv. Atea er allerede i gang med å flytte våre største kontorer inn i smartbygg som er konstruert for å minimere energibruk, men vi vil presse grensene videre, forteller Flatland.
Og avslutter:
– Å vinne prisen som «Årets klimavinner» er en ære, men det er også en utfordring. Vi må fortsette å utfordre oss selv, våre konkurrenter og hele bransjen. Enten vi snakker om våre kunder, leverandører eller partnere – alle må bidra. Denne kampen krever at vi handler nå.
Nøkkelord
Kontakter
Marita Søvik RøskarKommunikasjonsrådgiverAtea Norge
Tel:93887303marita.sovik.roskar@atea.noBilder

Lenker
Om oss
Atea er et ledende IT-selskap i Norden og Baltikum med mer enn 8000 medarbeidere. I Norge er vi rundt 1750 medarbeidere fordelt på 23 kontorer fra Alta i Nord til Kristiansand i Sør. Sammen med våre kunder og teknologipartnere, bygger vi Norge med IT.
Følg pressemeldinger fra Atea
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Atea på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Atea
Atea vinner avtaler til en verdi av 600 millioner3.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
IT-selskapet Atea vinner avtaler for levering av IT-utstyr, nettverk, servere og lagring til kommunene på Haugalandet og Sunnhordland. Avtalene har en estimert verdi på omtrent 600 millioner kroner over fire år, og blir et viktig bidrag for å styrke kommunenes ambisjoner i regionen.
Stine Valen er ny direktør for Haugalandet i Atea20.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Stine Valen er ansatt som ny direktør for Atea Haugalandet og Sunnhordland. Hun kommer fra Hatteland-selskapet EMP Secure AS, senest som direktør for salg og partnerskap. - Sammen med teamet ser jeg frem til å videreutvikle vårt lokale fotavtrykk. Vi skal være det foretrukne IT-selskapet for eksisterende og nye kunder på Haugalandet og i Sunnhordland. Atea samarbeider tett med verdens ledende teknologiselskaper, samtidig som de legger stor vekt på lokal verdiskapning og å være der kundene er. Jeg er takknemlig for å bli en del av et selskap som tar sitt samfunnsansvar og er en rollemodell innen bærekraft. Atea setter virkelig standarden for resten av IT-bransjen, sier Stine Valen, direktør for Haugalandet.
Atea Norge med god vekst i lønnsomheten6.2.2025 08:50:14 CET | Pressemelding
Atea Norge leverer sterk vekst i 2024 innenfor samtlige forretningsområder. – Det er gledelig at vi sammen med våre teknologipartnere leverer verdi til våre kunder slik at de realiserer sine ambisiøse planer og utnytter sine teknologiinvesteringer, sier Ole Petter Saxrud, adm. direktør i Atea Norge.
Adriana Klepsvik er ny bærekraftsjef i Atea3.2.2025 13:49:01 CET | Pressemelding
Adriana Alexandre Klepsvik er ansatt som bærekraftsjef i Atea Norge. Klepsvik kommer fra rollen som bærekraftsansvarlig i Tom Wood.
Atea blant verdens mest bærekraftige selskaper – og på topp i Norge22.1.2025 09:54:10 CET | Pressemelding
For fjerde år på rad har Atea blitt anerkjent som et av verdens 100 mest bærekraftige selskaper av forsknings- og medieselskapet Corporate Knights. I år er IT-selskapet det eneste norske selskapet på den prestisjetunge listen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom