Atea

Sterk start på året for Atea Norge

28.4.2026 07:58:15 CEST | Atea | Pressemelding

Del

Atea Norge leverte sterk vekst i første kvartal 2026, drevet av solid etterspørsel etter både produkter og tjenester. 

Ole Petter Saxrud, adm. direktør i Atea Norge
Ole Petter Saxrud, adm. direktør i Atea Norge

Brutto omsetning i kvartalet endte på 3,7 milliarder kroner. Dette er en vekst på nær 18 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Inntektene etter IFRS økte med 20 prosent til 2,5 milliarder kroner. Driftsresultatet økte med 25 prosent, og endte på 91 millioner kroner.  

- Dette er en solid start på året med god fart i markedet, økt omsetning og sterkere resultat. Sterk ordreinngang, særlig innen offentlig sektor, gir oss også høy aktivitet og god fart inn i neste kvartal. Samtidig fortsetter vi å bygge kapasitet og tjenester som gjør kundene våre mer robuste, sikre og effektive i bruk av IT-løsninger, sier Ole Petter Saxrud, adm. direktør i Atea Norge. 

Veksten ble blant annet drevet av sterk utvikling innen maskinvare, som økte med nær 28 prosent, der Atea opplever særlig høy etterspørsel i offentlig sektor.  

Vokser på driftstjenester 

Innen managed services (AMS) fortsatte Atea sin positive utvikling og vokste med 13 prosent. I løpet av kvartalet inngikk selskapet sin største outsourcing-avtale hittil, som trer i kraft fra andre kvartal.  

- Det er hyggelig å se at vi har høy tillit i markedet og en tydelig rolle i digitaliseringen av Norge. Resultatene er drevet av langsiktig arbeid tett på kundene og solid gjennomføring i leveransene. Det er særlig positivt at vi både vokser innen eksisterende avtaler og vinner nye kunder. Det viser at kombinasjonen av lokal tilstedeværelse, relevant kompetanse og tilgang på ledende teknologi skaper verdi for kundene våre, sier Saxrud.  

185 000 brukte IT‑enheter gir ny verdi gjennom «One for Good» 

Atea har lansert fondet «ONE for Good» som knytter selskapets kjernevirksomhet til konkret samfunnsnytte. Gjennom sirkulær håndtering av brukt IT‑utstyr via «Goitloop», skapes det verdier som går tilbake til lokale prosjekter for barn og unge i områdene der Atea er til stede. Satsingen kombinerer redusert miljøbelastning med investeringer i framtidige generasjoner.  

- Med One for Good kobler vi sirkulær IT direkte til samfunnsnytte. Når brukt teknologi får nytt liv, reduserer vi miljøbelastningen og investerer samtidig i barn og unge over hele landet. Dette er ansvarlig IT i praksis, sier Saxrud.

I Norge er målsetningen til Atea å ta inn 185.000 brukte IT-enheter i 2026. Størrelsen på ONE for Good-fondet påvirkes direkte av hvor mange enheter som kundene returner til Atea. Midlene brukes til prosjekter for barn og unge gjennom organisasjonen MOT. 

Kontakter

Lenker

Om oss

Atea er et ledende IT-selskap i Norden og Baltikum med mer enn 8000 medarbeidere. I Norge er vi rundt 1800 medarbeidere fordelt på 23 kontorer fra Alta i Nord til Kristiansand i Sør. Sammen med våre kunder og teknologipartnere, bygger vi Norge med IT. 

Følg pressemeldinger fra Atea

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Atea på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Atea

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye