Utlånsforskriften: Helt feil å ikke gjøre noe
Videreføring av forskriften er feil medisin når den rekordlave boligbyggingen tilsier endringer. Forskriften må bestå, men med nødvendige lettelser. Dersom regjeringen følger tilsynets anbefaling blir det ikke lettere å kjøpe sin første bolig, og regjeringen bidrar ikke til å få fart i helt nødvendig boligbygging.

Ingen endring, er i praksis å gjøre mye feil
Redusert egenkapitalkrav, økt fleksibilitetskvote og avdragsfrihet på en større del av lånet ville gitt flere mulighet til å eie egen bolig, samtidig som finansiell stabilitet ville blitt opprettholdt. Bankene ville fått et større handlingsrom for faglige vurderinger basert på den enkelte låntakers økonomi. Finanstilsynets forslag tar ikke hensyn til dette.
-Når folk med jobb og evne til å betale ned på boliglånet avvises fordi de ikke har nok egenkapital eller foreldrehjelp, bidrar politikerne til økt sosial ulikhet og undergraver samfunnskontrakten om at folk skal kunne eie sin egen bolig her i landet. Det er alvorlig, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. i NBBL.
NBBL foreslår at utlånsforskriften justeres slik:
- Egenkapitalkravet for førstegangskjøpere reduseres fra 15 til 10 prosent.
- Bankenes fleksibilitetskvote økes til 15 prosent i hele landet. I dag er grensen 8 prosent i Oslo og 10 prosent i resten av landet.
- Mulighetene for avdragsfrihet økes. I dag er grensen 60 prosent.
- Lavere utlånskrav ved kjøp av nybygd bolig. Lavere energi- og vedlikeholdskostnader tilsier at husholdninger da kan tåle et høyere lån.
-Utlånsforskriften har et fornuftig formål, men den har også noen uheldige følger. Den rammer skjevt. Mange unge uten tilgang på foreldrehjelp stenges ute av boligmarkedet. Samtidig er gjeldsveksten blant norske husholdninger nå lav i et historisk perspektiv. Sviktende etterspørsel etter nye boliger har brakt boligbyggingen i kne. Samlet taler dette for at det er riktig med en oppmykning av forskriften, kommenterer Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.
Politikerne bestemmer
Finanstilsynets mandat er å vurdere utlånsforskriften ut fra hensynet til finansiell stabilitet og forebygge finansiell sårbarhet i husholdninger og finansforetak. Så er det Finansdepartementet som skal vedta forskriften, etter en høringsrunde i høst.
-Det politikerne må tenke på, er å sette denne spesifikke forskriften inn i det totale politiske bildet. Boligpolitikk påvirker mange andre politiske områder, så her må politikerne kjenne sin besøkelsestid og bidra til det samfunnet som vi ønsker, avslutter Bård Folke Fredriksen.
Kontakter
Bård Folke FredriksenAdministrerende direktør
Tel:41504162bff@nbbl.nowww.nbbl.noHilde Karoline MidsemSjeføkonom
Tel:98488643hkm@nbbl.nowww.nbbl.noNorske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Husholdningene venter høyere boligpriser og lavere renter24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene går inn i sommeren med høye forventninger til boligprisene og økt tro på lavere renter, det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for juni.
Optimismen i boligmarkedet holder seg oppe27.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Til tross for noe lavere forventninger enn ved inngangen til året, peker NBBLs Boligmarkedsbarometer for mai mot fortsatt høy etterspørsel i boligmarkedet.
10 millioner gir ikke 130.000 boliger15.5.2025 12:19:40 CEST | Pressemelding
Husbanken er tom, og ti millioner kroner til raskere byggesaker vil ikke få fart på boligbyggingen alene. De som sliter med å komme inn på boligmarkedet, får lite ekstra drahjelp i revidert nasjonalbudsjett.
Færre boliger for førstegangskjøperne29.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Store forskjeller for førstegangskjøpere i norske byer, viser Førstehjemindeksen fra Norske Boligbyggelags Landsforbund. Men én negativ trend preger alle byene.
Usikkerhet preger husholdningenes renteforventninger28.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Et knapt flertall tror renten vil holde seg uendret det kommende året, men befolkningen er splittet i synet på utviklingen fremover. Samtidig svekkes boligprisforventningene noe, fra et høyt nivå. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for april.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom