Nå skal det bli lettere å foreslå sirkulære prosjekter som kan få offentlig støtte
Innovasjon Norge vil ha flere søknader om sirkulærøkonomiprosjekter. Nå inviteres norske bedrifter for første gang til å levere skisser til slike prosjekter – før en formell søknad sendes.

Målet er at prosjektene skal bidra til et mer sirkulært norsk næringsliv. Norge og verden trenger at økonomien blir mer sirkulær enn i dag. Det gamle «bruk og kast samfunnet» skal erstattes med et gjenbrukssamfunn. Det er bra både for miljøet og klimaet.
For å få fart på denne omstillingen inviteres norske bedrifter nå for første gang til å levere skisser til sirkulærøkonomiprosjekter. Disse skissene vil senere kunne utgjøre grunnlaget for en formell søknad om støtte for å gjennomføre prosjektet.
− Det er stort behov i næringslivet for satsing på grønn omstilling. Regjeringen jobber for at virksomheter over hele landet får den støtten de trenger i omstillinga til et lavutslippssamfunn. Gjennom denne utlysninga kan staten, fylkeskommunene, Innovasjon Norge og næringslivet jobbe sammen for å realisere gode og viktige prosjekt innen sirkulærøkonomi, sier kommunal- og distriktsminister Erling Sande.
− Det er et stort potensiale for økt investering i grønne løsninger basert på fornybare biologiske ressurser fra hav og land, og flere miljøvennlige og sirkulære prosjekter. Alt fra gjødsel og slam til produksjonsavfall og matavfall kan potensielt bringes tilbake til matkjeden som blant annet fôr, næringsmiddel og jordforbedring. Økt og mer effektiv bruk av de fornybare biologiske ressursene kan gi oss økt verdiskaping, nye arbeidsplasser og reduserte klimagassutslipp, sier landbruks- og matminister Geir Pollestad.
Innovasjon Norge er nå klare til å motta skisser helt fram til 28. august, som er siste frist for innsending. Kun søkere som har sendt inn skisse kan kvalifisere til å søke om tilskudd i utlysningen «Samarbeidsprosjekter for utvikling av sirkulære verdikjeder 2024», med frist 30. oktober.
− Innovasjon Norge har flere tilskuddsordninger som egner seg for sirkulære prosjekter, men erfaringen tilsier at vi får for få sirkulære søknader. Dette er et grep for å få flere søknader, gjennom å gå i tidlig dialog med søkerne, sier administrerende direktør i Innovasjon Norge, Håkon Haugli.
Primærmålgruppen for ordningen er små- og mellomstore bedrifter, men også store bedrifter og offentlige aktører kan være prosjektdeltaker på enkelte ordninger. Både enkeltbedrifter og bedrifter som samarbeider gjennom bedriftsnettverk eller klynger kan sende skisse.
– Sirkulærøkonomi omfatter alle bransjer. Derfor er potensialet stort. Og selv om problemstillingene er ulike i ulike bransjer, har alle samme mål om bedre utnyttelse av ressurser, reduserte klimagassutslipp, mindre avfall og lavere energibruk, sier Haugli.
All informasjon om hvordan du sender skisse finner du på Innovasjon Norges nettsider: https://nic.innovasjonnorge.no/artikkel/skisseutlysning-for-samarbeidsprosjekter-for-utvikling-av-sirkulaere-verdikjeder-2024
Nøkkelord
Kontakter
Gaute GaarderKommunikasjonsrådgiver
Tel:996 07 673gaute.gaarder@innovasjonnorge.noBilder

Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Rekordmange milliardar til innovasjon i 202414.4.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Noreg sitt bidrag til næringslivet auka med 40 prosent i 2024. Samstundes auka dei private investeringane som matcha bidraget frå Innovasjon Noreg.
Vianode får lån på 400 millioner fra Innovasjon Norge14.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge har gitt tilsagn om lån på 400 millioner kroner til Vianode. Pengene vil bli investert i Norge, for å styrke selskapets forsknings- og utviklingskapasitet og plattform for etablering av regionale verdikjeder for batterier med høy ytelse og lave utslipp. Vianode utvikler og produserer grafitt til anoder og har kontrakt med en av verdens største bilprodusenter.
Milliondryss over rekordmange studentprosjekter11.4.2025 13:40:24 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge opplever større pågang på ordningen for støtte til bedrifter etablert av nyutdannede ved høyskolene og universitetene, enn noen gang tidligere. I alt får 32 prosjekter inntil en million kroner hver i tilskudd.
Verdensutstillingen i Japan åpner11.4.2025 09:46:10 CEST | Pressemelding
Expo Osaka åpner søndag 13. april. Norge deltar i fellesnordisk paviljong, som viser nordiske verdier og innovasjoner. Paviljongen serverer også nordisk mat med spennende japansk vri.
I Bodø selges Norge til verden – neste år står Lofoten for tur2.4.2025 13:13:20 CEST | Pressemelding
Denne uken pågår Norwegian Travel Workshop (NTW) 2025 i Bodø. Her møtes nesten 800 personer fra 36 ulike land for å selge og kjøpe Norge som reisemål.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom