Manglende kriseforståelse
I dag kom Riksrevisjonen sin rapport om Norges oppfølging av egne klimamål. Manglende kontroll, svak samordning og dårlig oppfølging er dommen. Naturvernforbundet er ikke overrasket over kritikken og mener svakhetene vitner om en manglende kriseforståelse.

- Menneskeheten står foran tidenes største, mest omveltende og livstruende krise. Likevel mangler regjeringen kontroll og fører en politikk som undergraver egne klimamål, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Naturvernforbundet mener Klimautvalget 2050 sin utredning om hvordan Norge skal bli et lavutslippssamfunn innen 2050, tydelig viser at regjeringen ikke følger opp i tilstrekkelig grad.
- Klimautvalget 2050 slår fast at klimatiltak vi gjør i dag, må være fornuftige også i et 2050-perspektiv. Vi må nå bruke de knappe ressursene riktig for å oppnå de endringene som er nødvendig for at vi skal bli et lavutslippssamfunn innen 2050, slik klimaloven sier.
Ett eksempel her er oljesektoren.
- Vi kan ikke fortsette å binde opp verdifull arbeidskraft og energi til å gjøre oljesektoren “grønnere”. Det holder ikke i et langsiktig perspektiv. Klimautvalget 2050 er tydelige på at Norge må slutte å lete etter mer olje og legge en plan for sluttfasen. Likevel fortsetter regjeringen å dele ut stadig nye letelisenser som om klimakrisen ikke finnes.
Naturvernforbundet mener både denne og tidligere regjeringer har sluppet altfor lett unna den manglende oppfølgingen av Norges klimamål. Nylig slo også den europeiske menneskerettighetsdomstolen (EMD) i Strasbourg fast at manglende klimahandling er et brudd med menneskerettighetene.
- Dommen fra det historiske klimasøksmålet i Strasbourg viser at klima ikke er en artig hobby vi kan drive med på siden, det må ligge til grunn for alle beslutninger. Vi forventer at regjeringen nå følger opp anbefalingene fra rapporten og sikrer at Norge både kutter klimautslippene på hjemmebane og samtidig ivaretar naturmålene, i tråd med anbefalingene fra Klimautvalget 2050, konkluderer Gulowsen.
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noOm oss
Naturvernforbundet ble grunnlagt i 1914 og er Norges eldste natur- og miljøvernorganisasjon. Vi er en demokratisk medlemsorganisasjon med over 37 000 medlemmer og rundt 100 fylkeslag og lokallag i hele landet.
Naturvernforbundet jobber med et bredt spekter av saker innen miljø- og naturvern, men spesielt med områdene naturvern, klima, energi og samferdsel.
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Miljøorganisasjonene tror på seier i Førdefjord-saken12.6.2025 06:35:00 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom er optimistiske etter to dager med behandlingen av Fjordsøksmålet i Borgarting lagmannsrett. Rettssaken avsluttes i dag.
Ikke et klimamål å juble for10.6.2025 16:59:50 CEST | Pressemelding
- Det er fortvilende å se at det har blitt enighet om et klimamål som på ingen måte svarer på alvoret i klimakrisen, sier Naturvernforbundets leder Truls Gulowsen.
FJORDSØKSMÅLET: Historisk miljøstrid til retten i dag10.6.2025 07:12:00 CEST | Pressemelding
Striden om gruvedumping i Førdefjorden kommer til behandling i Borgarting lagmannsrett i dag. Etter å ha fått medhold i EFTA-domstolen er miljøorganisasjonene optimistiske og tror den historiske miljøsaken kan vinnes.
Flertall om oppdrett innen miljøets rammer5.6.2025 20:00:00 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet er positive til at bredt politisk flertall endelig understreker at det er miljøpåvirkning som skal sette rammene for oppdrettsnæringen - ikke selskapenes kortsiktige profitt. - Dette er en klar marsjordre om å respektere naturens tålegrenser og flytte oppdretten inn i lukka anlegg, sier Truls Gulowsen.
Fire partier får grønt lys i Naturvernforbundets partiguide5.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Venstre, Miljøpartiet de Grønne, SV og Rødt kommer best ut i en undersøkelse Naturvernforbundet har gjort av partienes miljøpolitikk. Undersøkelsen viser også at det er flertall for en rekke viktige miljøsaker på dagens Storting.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom