Miljøorganisasjonene tror på seier i Førdefjord-saken

Del

Naturvernforbundet og Natur og Ungdom er optimistiske etter to dager med behandlingen av Fjordsøksmålet i Borgarting lagmannsrett. Rettssaken avsluttes i dag.

Natur og Ungdom-leder Sigrid Hoddevil Losnegård og Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet, er optimistiske etter lagmannsrettens behandling av Fjordsøksmålet.
Natur og Ungdom-leder Sigrid Hoddevil Losnegård og Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet, er optimistiske etter lagmannsrettens behandling av Fjordsøksmålet. Foto: Lovise Tokle Rannekleiv

– Vi tror på seier. Rettssaken har vist tydelig at tillatelsen til dumping av gruveavfall er gitt på feil grunnlag, og dermed må tillatelsene til gruveselskapet kjennes ugyldige, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.

Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har saksøkt staten for tillatelsen til å dumpe opptil 170 millioner tonn med gruveavfall i Førdefjorden. Da utslippstillatelsen ble gitt i 2016, var hovedbegrunnelsen at gruvedriften ville gi inntekter til eiere og ansatte, samt skatteinntekter til det offentlige. Miljøorganisasjonene har hele veien ment at denne begrunnelsen strider med EUs vanndirektiv og den norske vannforskriften. Spørsmålet om hva som kreves for å kunne gi en slik utslippstillatelse ble tatt opp i EFTA-domstolen i oktober i fjor, og i mars kom domstolen med en tolkningsuttalelse som støtter miljøorganisasjonenes syn: Inntekter og fortjeneste er ikke grunn god nok til å forsvare forurensning av Førdefjorden.

Den 23. mai i år, bare tre uker før behandlingen i lagmannsretten, tok staten konsekvensen av EFTA-domstolens tolkningsuttalelse og kom med en ny begrunnelse i en kongelig resolusjon. Advokat Asgeir Nygård hos Regjeringsadvokaten vedgikk i sitt innledningsforedrag i går at begrunnelsen ikke var god nok på det tidspunktet utslippstillatelsen ble gitt i 2016 og at beslutningen 23. mai kom «som følge av EFTA-domstolens avgjørelse».

– Dette viser at vi har hatt rett hele tiden. Nordic Mining skulle aldri fått tillatelsen til å dumpe gruveavfall i Førdefjorden, sier Sigrid Hoddevik Losnegård, leder i Natur og Ungdom.

– Her i lagmannsretten har vi sett at staten forsøke å bygge opp en argumentasjon som skal rime med EFTA-domstolens uttalelse. Det har ikke lykkes særlig bra, og vi tror ikke retten lar seg overbevise, Hoddevik Losnegård.

Flere av dem som har stått lengst i kampen mot gruvedumping i Førdefjorden har fulgt rettsbehandlingen i lagmannsretten.

– Vi er fem som har kommet fra Sunnfjord for å følge rettssaken, og det er fordi Førdefjorden er umistelig. Den er full av liv, med et stort mangfold og flere rødlistearter. Det er den rikeste fjorden vi har på Vestlandet. Derfor er det en enorm sløsing først å kaste mineraler i sjøen og så ødelegge ressursene i fjorden. Sånn kan vi ikke ha det i Norge, og jeg har god tro på at lagmannsretten kan gi oss rett, sier Anne-Line Thingnes Førsund i Naturvernforbundet i Sogn og Fjordane.

Medvind for miljøorganisasjonene

Optimismen i Nturvernforbundet og Natur og Ungdom er ikke uten grunn. Etter at de tapte saken i Oslo tingretten, har de vunnet gjennom på flere viktige punkter. Her er listen som gir organisasjonene grunn til å tro at Fjordsøksmålet kan vinnes:

▪ I dagene før lagmannsrettens behandling forsøkte regjeringsadvokaten å hindre at søksmålet ble prøvd i retten. Staten hevdet at miljøorganisasjonene ikke lenger hadde rettslig interesse, i og med at begrunnelsen var endret, og ba retten om å behandle dette spørsmålet før rettssaken. Forberedende dommer i lagmannsretten var ikke enig, og dette spørsmålet behandles som en del av rettssaken.

▪ Staten forsøkte våren 2024 å hindre at Borgarting lagmannsretten la stridsspørsmålet i tolkningen av EUs vanndirektiv fram for EFTA-domstolen. (Se statens prosesskriv av 3. april 2024). Lagmannsretten fulgte ikke statens anmodning.

▪ Den 5. mars 2025 kom tolkningsuttalelsen fra EFTA-domstolen som slo fast at økonomiske hensyn ikke kan begrunne forurensning av en fjord som Førdefjorden, ifølge vanndirektivet.

▪ Både EU-kommisjonen og EFTAs overvåkningsorgan (ESA) støttet miljøorganisasjonenes syn under behandlingen i EFTA-domstolen. «It can’t be a case of money talks (…) Profitability is not an issue for overriding public interest» sa Lorna Armati, jurist i EU-kommisjonen i sitt innlegg.

▪ Den 23. mai besluttet regjeringen en ny begrunnelse for utslippstillatelsen og ga med det miljøorganisasjonene rett i at grunnlaget for tillatelsen bygde på en feil tolkning av vanndirektivet.

Fjordsoksmalet.no

Vi minner også om nettsiden Fjordsoksmalet.no, hvor vi har samlet fakta og bakgrunnsinformasjon. Her er det også et stort dokumentarkiv med sentrale dokumenter i saken, hvor dere vil finne rettsdokumenter fra begge parter, sentrale vedtak i gruvesaken, utslippstillatelser, avfallshåndteringsplan, dokumenter fra gruveselskapet Nordic Mining og mye mer. Dere vil også finne bilder til fri bruk i omtale av saken.

https://fjordsoksmalet.no/

https://fjordsoksmalet.no/dokumenter/

https://fjordsoksmalet.no/for-presse/

Nøkkelord

Kontakter

Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye