HK Norge stemte ja i uravstemmningen.
28.5.2024 13:59:29 CEST | Handel og Kontor i Norge | Pressemelding
Flertallet av HKs medlemmer som jobber på arbeidsplasser som har inngått tariffavtale mellom HK og Virke, har stemt ja til resultatet i tariffoppgjøret. Resultatet ble fremforhandlet under mekling hos Riksmekler.

- Vi har nå gitt beskjed til Riksmekleren og Virke at det ble et ja-flertall på alle tre overenskomstene som har vært på uravstemning, sier forbundsleder Christopher Beckham.
Mange har brukt stemmeretten
Det har vært mye engasjement internt i forbundet under uravstemningen. Av medlemmene på landsoverenskomsten var det over 45 prosent av medlemmene som stemte. På lederoverenskomsten deltok nesten 61 prosent i uravstemningen, mens på kontoroverenskomsten brukte over 54 prosent stemmeretten sin.
Det var mange som stemte, og det var jevnt på flere av avstemningene.
- Dette viser at det har vært høyt engasjement rundt dette oppgjøret. Jeg er opptatt av at vi skal se at det er mange som også har stemt nei i denne runden, sier Christopher Beckham.
På Landsoverenskomsten var det 61 prosent ja, mot 39 prosent nei. På Kontoroverenskomsten var det 53 prosent ja, mot 46 prosent nei. Lederoverenskomsten var det 51 prosent ja, mot 48 prosent nei.
– Det er godt at medlemmene benytter seg av den demokratiske retten de har til å si hva de mener om resultatet av tariffoppgjørene, sier forbundslederen. Han ønsker seg en enda høyere stemmeprosent framover.
Kontakter
Gjermund SkaarKommunikasjonsrådgiver
Tel:92217700gsk@hkinorge.noOm oss
HK Norge er en arbeidstakerorganisasjon for ansatte i privat sektor. Medlemmene våre jobber blant annet innen kontor, finans, handel, luftfart og servicevirksomhet. Med over 80.000 medlemmer er vi i dag LOs tredje største forbund. HK Norge jobber for at medlemmene våre skal ha trygge arbeidsplasser og gode lønns- og arbeidsvilkår.
Følg pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Handel og Kontor i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
Fare for butikkstreik i Norge30.4.2026 10:22:46 CEST | Pressemelding
HK Norge møter Virke hos Riksmekleren 5. mai. Blir det ikke enighet, vil HKs medlemmer i matbutikkene til Coop og Norgesgruppen bli tatt ut i streik. Da blir det stor fare for at butikker som Meny, Kiwi og Coop Extra vil måtte stenge.
LO og Finans Norge ble enige i lønnsoppgjøret29.4.2026 22:39:56 CEST | Pressemelding
HK Norge/ Fagforbundet og Finans Norge ble i dag enige om årets lønnsoppgjør. Økt kjøpekraft har vært det viktigste for LO- delegasjonen.
Streiken er over: Tariffavtalen er på plass27.4.2026 17:52:40 CEST | Pressemelding
Etter over to uker i streik har HK-medlemmene ved Novasol i Mesnali fått gjennomslag: Tariffavtalen er på plass.
HK Norge politianmelder 26 butikker i Felleskjøpet14.4.2026 21:35:20 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet hadde ulovlig søndagsåpent 12. april på 26 butikker i Norge. Dette bryter med helligdagsfredloven og fratar de ansatte retten til søndagsfri. HK Norge har nå politianmeldt disse butikkene.
HK Norge varsler politianmeldelse av Felleskjøpet12.4.2026 09:47:21 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet planlegger søndagsåpne butikker – HK Norge mener dette bryter med Lov om helligdager og helligdagsfred.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom