Førdefjord-saken går nå til EFTA-domstolen
Borgarting lagmannsrett sender nå de viktigste spørsmålene i Førdefjord-saken til EFTA-domstolen. Spørsmålsskrivet fra lagmannsretten støtter langt på vei miljøorganisasjonenes fremstilling av saken, og staten fikk lite gjennomslag for sine innspill.

– Dette er en god begynnelse på en viktig prosess! Vi var ikke enige med staten om hvilke spørsmål EFTA-domstolen skal ta stilling til. Derfor er det gledelig at retten ga oss gjennomslag på alle viktige punkter, sier Gytis Blacevicius, leder i Natur og Ungdom.
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har saksøkt staten for å gi gruveselskapet Nordic Mining tillatelse til å dumpe opptil 170 millioner tonn med gruveavfall i Førdefjorden. Organisasjonene mener at vedtaket bryter med EUs vanndirektiv og vannforskriften. For å kunne tillate en så omfattende forurensning, må virksomheten handle om overordnede samfunnshensyn eller «overriding public interest», noe som ikke kan sies om gruveplanene til Nordic Mining. Det er dette EFTA-domstolen nå skal ta stilling til.
– Dette gjelder ikke bare Førdefjorden, men også andre fjorder, elver og vann – både i Norge og Europa. Denne saken handler om terskelen til å tillate forurensning av en vannressurs. Vinner vi, kan det settes en stopper for mange miljøskadelige prosjekter i hele EU og EØS-området, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Borgarting lagmannsrett sendte i forrige uke et spørsmålsskriv til EFTA-domstolen, som danner grunnlaget for domstolens behandling. I forkant kom både miljøorganisasjonene og staten med innspill. De var hverken enige om utformingen av spørsmålene eller hvordan sakens faktum skal beskrives. Blant annet forsøkte staten å underbygge at gruveprosjektet ved Førdefjorden vil sikre tilgang til kritiske mineraler i EU. Dette er noe staten har kommet opp med underveis, og det står ikke noe om det i tillatelsene staten ga til Nordic Mining.
– Her bedriver staten fri historiefortelling. Vi mener at vi må holde oss til begrunnelsen som ble gitt for å tillate gruedumpingen, og ikke finne på nye grunner i ettertid, sier Gulowsen.
Lagmannsretten delte miljøorganisasjonenes syn. Ikke bare fikk de gjennomslag på alle viktige punkter hvor det var uenighet med staten, men spørsmålene som nå er sendt til EFTA-domstolen er identiske med spørsmålene som organisasjonene foreslo.
EFTA-domstolen oppretter nå en sak, og det er ventet at den kommer til behandling høsten 2024. Mange parter kan nå komme med innspill: EFTAs overvåkningsorgan (ESA), EU-kommisjonen, EUs medlemsland og EFTA-landene.
– Vi har tro på at vi kan vinne gjennom. EUs vanndirektiv skal beskytte fjorder, vann og elver mot forurensning. Hvis dumping av opptil 170 millioner tonn med gruveavfall i Førdefjorden skal være tillatt, er det knapt noen grense for hvilken forurensning man kan si ja til. Dette er en sak vi ikke har råd til å tape, og vi tror at EFTA-domstolen vil støtte vårt syn, sier Blazevicius.
EFTA-domstolen vil ikke komme med en dom, men gi en rådgivende uttalelse for hvordan den aktuelle bestemmelsen i vanndirektivet skal forstås. Når saken kommer til behandling i Borgarting lagmannsrett i 2025, vil denne uttalelsen måtte bli tillagt stor vekt.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noGytis BlaževičiusLeder, Natur og Ungdom
Tel:452 97 542gytisb@nu.noDokumenter
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Skuffende fra Høyre om Lofoten – mister miljøtroverdighet20.3.2025 18:39:38 CET | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom reagerer sterkt på at Høyres landsmøte går inn for å bore etter olje i de unike og sårbare havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja, til tross for sterk motstand fra sine egne medlemmer i nord.
Miljøbevegelsen protesterer18.3.2025 15:07:53 CET | Presseinvitasjon
Torsdag starter Høyres landsmøte, der partiet skal ta stilling til om de vil åpne havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja for oljeboring. Naturvernforbundet, Natur og Ungdom, WWF og Besteforeldrenes klimaaksjon møter opp.
En historisk seier – kan redde Førdefjorden5.3.2025 14:20:53 CET | Pressemelding
I dag kom dommen fra EFTA-domstolen i stridsspørsmålet i Førdefjord-saken. Domstolen slår fast at økonomiske hensyn ikke er grunn god nok til å tillate forurensning av en fjord som Førdefjorden.
Anmelder Equinors oljerigg-søl oppstrøms sjøfuglreservater5.3.2025 10:15:31 CET | Pressemelding
Naturvernforbundet har anmeldt akuttutslippet av 75.000 liter råolje fra Equinor’s Njord A plattform 31.desember. Saken viser at oljeboring rett oppstrøms viktige sjøfuglområder er uansvarlig, og beredskapen ikke holder, mener forbundet.
Følg kunngjøringen av EFTA-dommen i Førdefjordsaken4.3.2025 12:55:50 CET | Presseinvitasjon
I morgen 5. mars kommer dommen i fra EFTA-domstolen i Fjordsøksmålet. I den forbindelse inviterer vi pressen til opplesning av dommen klokken 14.00 med mulighet for kommentarer og intervjuer direkte etterpå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom