Obrascòn Huarte Lain S.A (OHLA) er innstilt til byggekontrakt for E105 Gjønnestunnelen
30.4.2024 15:30:00 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen har innstilt OHLA som leverandør av prosjektering og bygging av Gjønnestunnelen.

Statens vegvesen lyste ut konkurransen om Gjønnestunnelen 17 mars 2023. Etter kvalifiseringsrunden ble fire tilbydere; Skanska Norge AS, AF Gruppen Norge AS, Obrascòn Huarte Lain S.A (OHLA) og Veidekke Entreprenør AS invitert til å gi tilbud.
Statens vegvesen har vurdert at OHLA har det tilbudet med beste forhold mellom pris og kvalitet, og de er derfor innstilt til kontrakten på prosjektering og bygging av Gjønnestunnelen. Kontrakten har en kostnad på 1,84 milliarder kroner.
Statens vegvesen tar sikte på å signere kontrakt med OHLA 16. mai 2024, etter at klagefristen er ute. Anleggsarbeidene planlegges med oppstart sommeren 2024, og vil etter planen være ferdig ved årsskiftet 2029/30.
Ny fylkesvegforbindelse
Gjønnestunnelen i Bærum kommune er ny fylkesvegforbindelse mellom Gjønnes og E18 ved Strand med videre forbindelse til Fornebu. 1500 meter av tunnelen bygges som del av denne kontrakten, mens resterende 450 meter bygges som del av entreprisen E102 Fornebukrysset – Strand.
Tunnelen som bygges i denne kontrakten, utgjør en betongtunnel på rundt 100 meter og bergtunnel på rundt 1400 meter. Bergtunnelen har stedvis liten overdekning med varierende bergkvalitet. Tunnelen blir en toløpstunnel med tverrsnitt T9,5. I tillegg til tunnelen skal det etableres nytt kryssområde på Gjønnes med tilknytning til Bærumsveien.
Vektlegger klimavennlige løsninger
I konkurransen om Gjønnestunnelen har Statens vegvesen i tillegg til pris vektlagt valg av tekniske løsninger og anleggsgjennomføring, samt etterspurt innovasjon og klimavennlige løsninger. Ett av tildelingskriteriene er også knyttet til smarte løsninger som sikrer god oppetid på veganlegget i hele levetiden.
Vegvesenet har i kontrakten etterspurt løsninger som sikrer god avvikling og ivaretakelse av myke trafikanter, samt løsninger for utslippsfri massetransport.
Kontakter
Åge BrudesethProsjektleder øvrige entrepriserStatens vegvesen, E18 Vestkorridoren
Tel:90065279aage.brudeseth@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Sluttfører arbeid på E12 Revelåga bru16.4.2026 15:30:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen sluttfører nå arbeidet på E12 Revelåga bru.
Brannøving i E16 Flenjatunnelen16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen arrangerer, i samarbeid med Aurland brann og redning, brannvernøving i Flenjatunnelen torsdag 23. april.
Bare ett gjennomslipp på natt15.4.2026 15:37:30 CEST | Pressemelding
– Vi må fjerne et gjennomslipp i Nappstraumtunnelen på natt for å frigi arbeidstid. Fra og med 20. april slippes ikke biler gjennom tunnelen kl. 03.00.
Snart kommer årets asfalt15.4.2026 13:42:20 CEST | Pressemelding
Om få uker starter Statens vegvesen asfaltering av 730 kilometer riksveger over hele landet. Totalt 550.000 tonn asfalt skal legges i løpet av årets asfaltsesong.
Statens vegvesen lyser ut kontrakt for ny riksveg 426 Eigerøy bru15.4.2026 09:49:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen lyser nå ut entreprisekontrakten for bygging av ny Eigerøy bru på riksveg 426. Dermed tas et viktig steg videre i arbeidet med å sikre en trygg og robust forbindelse mellom fastlandet og Eigerøy i Eigersund kommune. Den antatte kontraktsummen er i størrelsesorden 450 millioner kroner inkludert merverdiavgift.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom