Vedlikehold av E6 Sluppen Viadukt i Trondheim starter etter påske – vil få trafikale konsekvenser
19.3.2024 14:36:59 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
De planlagte vedlikeholdsarbeidene for E6 Sluppen Viadukt i Trondheim starter uka etter påske. Vegvesenet varsler at arbeidene får trafikale konsekvenser i anleggsperioden.

Consolvo er entreprenør for arbeidene.
Høytrafikkerte strekninger
E6 Sluppen Viadukt og fylkesvei 6690, som viadukten bærer over, er gjennomsnittlig trafikkert av henholdsvis 22 500 og 15 000 kjøretøy.
– Dette er svært trafikkerte og viktige strekninger, og selv om vi prøver å begrense konsekvensene for trafikantene, så krever anleggsgjennomføringen av vedlikeholdsarbeidene at det blir noen begrensninger. Det er helt nødvendig vedlikehold som skal gjøres, sier byggeleder Jan Morten Lunde i Statens vegvesen.
Dette skal gjøres
En viadukt er en brukonstruksjon som bærer over andre kryssende hindringer i form av veier, jernbanelinje og dalsøkk. Det er ikke så mange brukonstruksjoner på europavei som bærer dette tradisjonsrike navnet som går helt tilbake til romertiden.
Sluppen Viadukt, som åpnet i 1972, er en 6-spenns bjelke platebru. Viadukten er 171 meter lang og 12 meter bred, med en føringsbredde på 11 meter. Gjennom å utføre disse vedlikeholdsarbeidene vil bruas levetid forlenges betraktelig.
– Å ta godt vare på det vi har er både bærekraftig og god samfunnsøkonomi, understreker Lunde.
Vedlikeholdsarbeidene omfatter:
• Utskifting av fire fuger.
• Fjerning av gammel kantdrager og oppbygging av nye kantdragere med nytt rekkverk.
• Reparasjon av betong på vingemur, landkar, brukropp og underside av brudekke.
• Forlenge avløpsrør.
• Gjenbruk av lysanlegg.
• Frese asfalt, legge membran og reasfaltere hele brua
I kontrakten for vedlikeholdsarbeidene er frist for ferdigstilling for Sluppen Viadukt 30. november 2024.
Les mer om prosjektet her:
Trafikkavvikling mens arbeidene pågår
Trafikken vil gå i to innsnevrede felt over brua med redusert hastighet, samtidig som det arbeides på en side av gangen. I fasen med legging av membran, asfalt og montering av fuger, er det planlagt manuell dirigering og nattarbeid.
Det gjøres oppmerksom på at påkjøringsrampen fra Bratsbergvegen stenges i hele anleggsperioden for å avlaste trafikk inn på viadukten. Avkjøringsrampen mot Nydalsbrua holdes åpen.
I korte perioder må ett felt på fylkesvegen under brua stenges på grunn av støping av kantdrager. Dette av sikkerhetshensyn. Gang- og sykkelvegen under brua vil sikres med belyst gangtunnel mens arbeidene pågår.
– Det er omfattende arbeider som skal gjøres, og da er det ikke til å unngå at det får trafikale konsekvenser. Vi vil ha et høyt fokus på sikkerhet for trafikantene og arbeiderene. Vi forventer tilnærmet normal trafikkflyt utenom rushtiden, men når det er rush bør trafikanter planlegge for at det tar lengre tid enn normalt, presiserer Lunde.
Følg med på trafikkinformasjon
I og med at det vil bli forandringer i trafikkavviklingen underveis i prosjektet oppfordres trafikantene til å følge med på oppdatert trafikkinformasjon på www.175.no eller i appen Vegvesen Trafikk.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder




Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Arbeidet med hovudkablane til nye Sotrabru starta i dag4.6.2026 15:02:46 CEST | Pressemelding
Litt før klokka 10:00 torsdag blei den første av totalt 82 delkablar trekt over fjorden, og dermed er ein av dei mest sentrale fasane i bygginga av brua i gang.
Lærling markerte byggestart på rv. 804.6.2026 13:27:41 CEST | Pressemelding
Byggingen av fem kilometer ny rv. 80 mellom Sandvika og Sagelva er i gang. Skal gi tryggere og raskere veg mellom Bodø og Fauske.
Viktig vedlikehold av E6 Skogn-Ronglan fra søndag kveld4.6.2026 11:03:41 CEST | Pressemelding
Fra førstkommende søndag til fredag 12. juni blir det utført nødvendig vedlikeholdsarbeid på E6 mellom Skogn og Ronglan. Arbeidet utføres på kveld og natt.
Tungbilene kutter klimagassutslipp4.6.2026 08:36:59 CEST | Pressemelding
Utslipp av klimagasser fra veitrafikken gikk ned med 8,2 prosent i 2025.
Forbedrer forholdene for myke trafikanter langs Ring 32.6.2026 08:02:12 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal i gang med å oppgradere gang- og sykkelvegen langs Ring 3 mellom Universitetskrysset og Sognsveien i Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom