11 kunstnere går videre i historisk konkurranse
11 kunstnere er valgt ut til å gå videre i den kunstneriske konkurransen om utsmykking av nye dører til Nidarosdomen.

Takket være en geners privat gave, har Nidaros Domkirkes Restaureringsarbeider (NDR) satt i gang arbeidet med å bytte ut flere av dørene på Nidarosdomen. De nåværende dørene i portalene på Nidarosdomens vestfront er fra 1930. Dørene ble den gangen laget som en midlertidig løsning, men har blitt stående i nesten 100 år.
Hele 95 kunstnere og kunstnergrupper meldte seg på den kunstneriske konkurransen om å smykke ut de nye dørene. Leder for juryen, Ida Højgaard Thjømøe, ønsker å takke alle kunstnerne som har vist interesse for det historiske oppdraget ved Nidarosdomen.
«Bredden og kvaliteten på søknadene var imponerende, og mange har vist en veldig fin forståelse for både portalenes og domkirkens historie og betydning i dag», sier Thjømøe.
Juryen møttes i slutten av januar for å beslutte hvilke kunstnere som går videre til neste fase i konkurransen.
«Det har vært viktig for juryen å finne kunstnere som kan utvikle en idé til utforming av dørene, slik at dørene både blir stående som kunstverk i seg selv - og som samtidig går i dialog med Vestfrontens arkitektur og skulpturprogram», sier Thjømøe.
11 inviteres til å levere skisseforslag
Av de 95 kunstnerne som har meldt sin interesse, er det plukket ut 11 som blir bedt om å levere skisseforslag til utforming av nye dører på Nidarosdomen:
- Peter Sutton
- Kirstine Roepstorff
- Ida Ekblad og Erik Langdalen
- Elisabeth Thorsen, Hilmar Fredriksen og Hølmebakk Øymo
- Marius Engh
- Christine Aspelund
- Vera og Sverre Wyller
- Fredrik Tydén
- FOS
- Anna Ihle og Matthew Coutts
- Erlend Leirdal og Trond Eide
Vinneren kåres i desember 2024
NDR planlegger nå et oppstartseminar for kunstnerne, hvor de får bli bedre kjent med katedralen, stedet og rammene for oppgaven. Kunstnerne vil også bli presentert for fagpersoner og håndverkerne i Bygghyttas verksteder.
«Et felles mål for juryen har vært å velge kunstnere som viser en egen motivasjon til å samarbeide med Bygghytta ved Nidarosdomen om produksjonen av dørene», sier Bjørgvin Thorsteinsson, direktør ved NDR og medlem i juryen.
De 11 kunstnerne skal levere hvert sitt skisseforslag til nye dører til sommeren. Skissene skal stilles ut på plassen foran Nidarosdomens Vestfront. Til høsten skal det avgjøres hvilke tre kunstnere som går videre til finalen og får levere videreutviklede skisseforslag. Hvilket prosjekt som til slutt velges ut, avgjøres først i desember 2024.
«Vestfronten er en av Norges mest kjente fasader. Det er svært gledelig at vi snart kan få dører som står i stil med det praktfulle bygget», sier Bjørgvin Thorsteinsson.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørgvin ThorsteinssonNidaros Domkirkes Restaureringsarbeider
Tel:+47 920 62 112Tel:+ 47 920 62 112bjorgvin.thorsteinsson@nidarosdomen.noIda Højgaard Thjømøe:
Tel:(+45) 52 49 32 46Tel:(+45) 52 49 32 46ida@idahojgaard.comMarie Louise AnkerNidaros Domkirkes Restaureringsarbeider
Tel:+47 415 31 575Tel:+47 415 31 575marie.louise.anker@nidarosdomen.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Nidaros Domkirkes restaureringsarbeider
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nidaros Domkirkes restaureringsarbeider på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nidaros Domkirkes restaureringsarbeider
Statssekretær opna festival på historisk grunn12.7.2025 13:21:55 CEST | Pressemelding
Fredag 11. juli opna statssekretær Helge Flø Kvamsås frå Barne- og familiedepartementet festivalen Sommer i Borggarden i den historiske Erkebispegarden i Trondheim. - Sommer i Borggarden er ein flott måte å bringe historie og handverkstradisjonar ut til nye generasjonar. Her møtest fortid og framtid i levande formidling, sa Kvamsås under opninga.
Damer, dyr og djevlar - ny utstilling ved Nidarosdomen10.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Fredag 6. juni opna Restaureringsverksemda ved Nidaros domkyrkje (NDR) fotoutstillinga "Damer, dyr og djevlar – Nidarosdomens skjulte ansikt" på Vestfrontplassen framfor Nidarosdomen. Her får ein moglegheit til å sjå nokre av katedralens mest særeigne skulpturar på nært hold for fyrste gong.
Oddmund Løkensgard Hoel blir ny direktør i Nidaros Domkirkes Restaureringsarbeider (NDR)16.5.2025 11:17:01 CEST | Pressemelding
Styret i NDR har valgt å ansette professor i historie og tidligere statsråd Oddmund Hoel som direktør i NDR. Hoel tiltrer stillingen allerede 1. juni 2025, og styret er svært glad for at ny direktør er på plass så raskt. Styret mener Oddmund Hoel er rett mann til å lede arbeidet med å ta vare på og utvikle Nidarosdomen, Erkebispegården og den unike håndverkskompetansen knyttet til Bygghytta ved NDR, samt til å lede den statlige pilegrimssatsningen i vår tid og fram mot tusenårsjubileet i 2030.
Besøk Bygghytta ved Nidarosdomen22.4.2025 08:27:33 CEST | Pressemelding
Lørdag 26. april arrangerer Bygghytta ved Nidarosdomen åpen dag og inviterer publikum til sine verksteder på Kalvskinnet hvor du får oppleve tradisjonshåndverk på nært hold.
Kunnskap om gammel mørtel skal bidra til bevaring av viktige kirkebygg3.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Nidaros Domkirkes Restaureringsarbeider har fått støtte fra Kirkebevaringsfondet til å etablere et nasjonalt arkiv over historiske kalkmørtler. Sammen med Fabrica kulturminnetjenester, Norges geologiske undersøkelse (NGU) og SEIR materialeanalyse fra Danmark skal de samle, analysere og arkivere kalkmørtler fra de siste 25 årene. Målet er å bygge opp et nasjonalt arkiv – både fysisk og digitalt – slik at kunnskapen blir tilgjengelig for håndverkere, rådgivere og forvaltere av kulturminner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom