Skuterud innstilles til ny periode som styreleder
9.2.2024 09:11:49 CET | Felleskjøpet Agri | Pressemelding
Valgkomiteen i Felleskjøpet Agri SA innstiller Anne Jødahl Skuterud til en ny periode. Erling Aune innstilles som ny nestleder.

Siden 2016 har Anne Jødahl Skuterud vært styreleder i Felleskjøpet Agri. Nå har den sentrale valgkomiteen i Felleskjøpet Agri lagt fram sin innstilling til eiervalgte representanter i konsernstyret.
– I de urolige tidene både landbruket og resten av storsamfunnet står i for tiden er vi veldig glade for at Anne Jødahl Skuterud har takket ja til en ny periode. Hun har lang fartstid, og er en topp motivert styreleder med svært gode lederegenskaper. Valgkomiteens forslag til nytt styre med Anne i spissen vil gi en stabil ledelse av selskapet, sier valgkomiteens leder Randi Hokland.
Nåværende nestleder Arne Elias Østerås ble gjenvalgt som styremedlem for to år i fjor, men har gitt valgkomiteen beskjed om at han trekker seg av personlige årsaker. Valgkomiteen innstiller styremedlem Erling Aune fra Skogn i Levanger til ny nestleder.
Valgkomiteens leder mener forslaget til nytt styre gir en sammensetning med stor bredde og kompetanse, hvor både rutine og nødvendig fornyelse gir et godt grunnlag for videre utvikling av samvirkeselskapet, som i år passerer 128 år.
– Samvirketanken viktigere enn noen gang
– Felleskjøpet er det viktigste verktøyet den norske bonden har for å lykkes med bærekraftig og lønnsom matproduksjon. Vi er den eneste totalleverandøren til norsk landbruk. Jeg ser med glede fram til å fortsette arbeidet med å levere på selskapets formålsparagraf. Tross utfordrende tider med høye kostnader og høyt rentenivå skal vi gjennom 2024 jobbe for at Felleskjøpet er både leveringsdyktige og konkurransekraftige. På den måten bidrar vi til å styrke medlemmenes økonomi i landbruksvirksomheten på kort og lang sikt, sier Anne Jødahl Skuterud.
Styret i Felleskjøpet Agri har arbeidet mye i 2023 med å fylle selskapets nye konsernstrategi med innhold. Dette arbeidet fortsetter også det kommende året. Skuterud ser fram til et fortsatt godt samarbeid med styret og ledelsen i konsernet.
– Gjennom de siste årene har jeg fått svært nyttig og relevant erfaring gjennom arbeidet som landbrukets representant i den regjeringsoppnevnte totalberedskapskommisjonen. Fokuset på beredskap, matsikkerhet og selvforsyning er noe som bare blir enda mer sentralt de neste årene. Fjoråret vet vi ble et vanskelig år for mange i landbruket. Vi ser det er mange som sliter etter at tørke, regn og flom tok det som skulle være det de skulle leve av i år. Jeg er svært motivert til å stå på videre, jobbe for våre medlemmer, og for det unike fellesskapet vi har Felleskjøpet. Samvirketanken om at felles innkjøp gir gode innkjøp er viktigere enn noen gang, sier Anne Jødahl Skuterud.
Foreslår nye styremedlemmer
Valgkomiteen har innstilt Borgny Grande og Jens Lippestad som nye styremedlemmer, og de erstatter henholdsvis Else Horge Asplin og Arne Elias Østerås.
Borgny Grande (f. 1979) fra Grong tok over familiegården i 2008, og driver med ammeku. Fra 2019 og fram til valget i fjor var hun ordfører i Grong kommune. I dag er hun prosjektleder for Bygdevekst Indre Namdal parallelt med gårdsdriften - og har et brennende engasjement for landbruket. Grande mener Felleskjøpet er en svært viktig partner for norske bønder. I en urolig verden mener hun det er viktigere enn noen gang med sterke samvirker som gjør det mulig å produsere mest mulig mat på norske ressurser i hele landet.
Jens Lippestad (f. 1960) fra Hobøl har drevet Huul Gård siden 1996 med kontraktdyrking av såkorn for Felleskjøpet og skogdrift. Han er flyger, og har bred utdannelse og erfaring fra Forsvaret, og senere sivil luftfart. Lippestad har jobbet med store anskaffelsesprosjekter i Luftforsvaret, og som mangeårig forhandlingsleder for alle skandinaviske SAS-piloter. Han er konserntillitsvalgt til konsernstyret i SAS, et verv han har hatt i mer enn 10 år. Lippestad er opptatt av at solidaritet og samhold gir økt kraft og motivasjon for næringen, og at Felleskjøpet skal være og er en viktig bidragsyter til dette for bønder over hele landet.
Det nye styret i Felleskjøpet Agri velges på årsmøtet 11.-12. april.
Valgkomiteens innstilling:
|
Styret |
Periode |
Valgt 1. gang |
Navn |
Bosted |
Region |
|
|
Styreleder |
1 år |
2013, styreleder fra 2016 |
Anne J. Skuterud |
Gjerdrum |
1 |
Gjenvalg |
|
Nestleder |
1 år |
2024 |
Erling Aune |
Levanger |
7 |
Ny |
|
Styremedlem |
2 år |
2020 |
Erling Aune |
Levanger |
7 |
Gjenvalg |
|
Styremedlem |
1 år |
2024 |
Jens Lippestad |
Indre Østfold |
1 |
Ny |
|
Styremedlem |
2 år |
2024 |
Borgny Grande |
Grong |
7 |
Ny |
|
Styremedlem |
2 år |
2022 |
Thor Johannes Rogneby |
Østre Toten |
3 |
Gjenvalg |
|
Styremedlem |
2 år |
2018 |
Elisabeth Holand |
Vestvågøy |
8 |
Gjenvalg |
|
Styremedlem |
2 år |
2021 |
Grim Erik Gillestad |
Sunnfjord |
5 |
Ikke på valg |
|
Styremedlem |
2 år |
2023 |
Theodora Tangen Fretheim |
Nannestad |
1 |
Ikke på valg |
|
1. vara |
1 år |
2022 |
Trond B. Holt |
Lunner |
4 |
Gjenvalg |
|
2. vara |
1 år |
2023 |
Torbjørg Kylland |
Nordre Follo |
1 |
Gjenvalg |
|
3. vara |
1 år |
2024 |
Ann Kristin Nes |
Askvoll |
5 |
Ny |
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noFelleskjøpet Agri har en omsetning på 20,2 milliarder i 2022 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 39 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Iselin og Jørgen er Årets unge bonde 202611.9.2026 18:42:54 CEST | Pressemelding
Med stor vilje til å satse, et sterkt engasjement for landbruket og en tydelig ambisjon for framtida, er Iselin Mentzoni Eliassen og Jørgen Juul Thomassen fra Buktenes gård i Kvænangen i Troms kåret til Årets unge bonde 2026.
Slik blir Felleskjøpets nye avdeling i Levanger10.9.2026 14:38:02 CEST | Pressemelding
Planene for Felleskjøpets nye avdeling på Gråmyra i Levanger tar et nytt steg framover. Agri Eiendom har inngått samarbeid med Login Group om realiseringen av prosjektet. Byggestart er planlagt våren 2027, med åpning på nyåret 2028.
Stor kornhøst – ber alle bidra til å få avlingen i hus24.8.2026 10:19:32 CEST | Pressemelding
Gode innhøstingsforhold har gjort at mange kornbønder har fått tresket mye på kort tid. Det merkes ved Felleskjøpets kornmottak, som nå tar imot svært store volumer.
Her er de 3 finalistene til Årets Unge Bonde 202618.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Finalistene til Årets unge bonde 2026 er klare. De tre kandidatene som er med helt til målstreken er Ambjørg Skibdalen fra Telemark, Joar Straume fra Nordland og bondeparet Iselin Mentzoni Eliassen og Jørgen Juul Thomassen fra Troms.
Solid resultat tross krevende innføring av nytt ERP-system17.8.2026 11:18:38 CEST | Pressemelding
Omsetningen i andre kvartal er 3 prosent høyere enn 2025. Driftsresultat før avskrivinger (EBITDA) er 727 millioner kroner i kvartalet, 57 millioner kroner bedre enn i 2025. Hittil i år er EBITDA 661 millioner kroner, som er på nivå med 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom