Innovasjon Norge lanserer kompetanseprogram for lokalmatbedrifter
Innovasjon Norge lanserer skaleringsprogram for landbruksbedrifter med vekstpotensial.

Norske lokalmatbedrifter har store ambisjoner om vekst. Derfor lanserer Innovasjon Norge nå et kompetansetilbud for å hjelpe norske bedrifter å nå sine vekstmål. Lanseringen skjer i forbindelse med en stor norsk næringslivsdelegasjon til Berlin, der messen Internationale Grüne Woche blir avholdt denne uken.
Skaleringsprogrammet vil være for lokalmatbedrifter med 5 mill. kroner i omsetning og som har ambisjon om 50 % vekst innen 3 år. Programmet passer for bedrifter med både nasjonale og internasjonale vekstambisjoner.
- Vekstfasen er krevende
- Vekstfasen er krevende, og vi vet at bedrifter som får tilført kompetanse sammen med finansiering, har bedre forutsetninger for å lykkes, forteller administrerende direktør i Innovasjon Norge, Håkon Haugli
- Programmet kan kombineres med den allerede etablerte tilskuddsordningen "vekstfinansering 2" hos Innovasjon Norge. Planen er å pilotere skaleringsprogrammet med åtte bedrifter, allerede nå i 2024, forteller Haugli.
Det nye programmet vil ha en varighet på 3 til 5 måneder og vil bestå av både fellessamlinger og individuell rådgivning for hver enkelt bedrift.
- Programmet blir et springbrett for videre vekst for lokalmatbedrifter som har størst vekstpotensial. Vi vil benytte Innovasjon Norges etablerte metodeverk for skalering og bistå bedriftene til å komme frem til hva som er viktigste fokus for økt vekst, sier Silje Lesjø, leder for Landbruk i Innovasjon Norge og konstituert direktør Bionova.
Lesjø mener også at programmet vil ha en betydelig nettverkseffekt og bidra til økt samarbeid mellom deltakende bedrifter.
Kontakter
Herman RingstadKommunikasjonsrådgiver
Tel:480 40 535herman.ringstad@innovasjonnorge.noFølg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Garanti for suksess19.12.2025 12:15:00 CET | Pressemelding
Bedrifter i en tidlig fase får lån de ellers ikke ville ha fått gjennom samarbeid mellom bankene og Innovasjon Norge. Mange bedrifter har mulighet til å betjene lån, men kan ikke stille sikkerhet. Da garanterer Innovasjon Norge 75 prosent av lånet og kreditten.
«Skyssen» vinn landbrukspris!10.12.2025 13:50:16 CET | Pressemelding
Oldedalen Skyss AS kåra til fylkesvinnar av Bedriftsutviklingsprisen i landbruket 2025 i Vestland.
Innovasjon Norge får ansvar for næringslivsbesøk til Norge26.11.2025 11:13:58 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har fått ansvaret for innkommende næringslivsdelegasjoner til Norge, og lager et system der utenlandske miljøer kan søke om hjelp til besøk til Norge. Målet er å bidra til økt eksport, investeringer og verdiskapende samarbeid mellom norske og utenlandske aktører.
Innovasjon Norge fordeler 19 millioner til innovasjonsmiljøer25.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I alt får 13 ulike miljøer opp mot tre millioner kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge til å utvikle og levere innovasjonstjenester til oppstartsbedrifter. Målet er å styrke miljøene og aktørene som bidrar til å utvikle entreprenørskap og innovasjon i Norge.
Ingar Valvik ny regiondirektør Innovasjon Noreg Vestland21.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Av over 70 søkarar til stillinga, trakk Ingar Valvik det lengste strået.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom