Innovasjon Norge styrker satsingen i Danmark
Det danske markedet er viktig for stadig flere norske bedrifter. Derfor åpner Innovasjon Norge kontor i Danmark. Dette skjer i forbindelse med en stor næringslivsdelegasjon til København og Århus.

Danmark-kontoret vil bli det 28. internasjonale kontoret og Innovasjon Norge vil da ha kontorer i 23 land i verden. Nyheten slippes på åpningsdagen av næringslivsdelegasjonen til København og Aarhus 15.-16. juni, som skjer i forbindelse med Kong Harald og Dronnings Sonjas offisielle besøk til Danmark.
Næringslivsdelegasjonen reiser under temaene energi, karbonfangst, havvind, grønn skipsfart, helse og forsvar, og den ble fullbooket før avreise. Sentrale norske selskaper innen disse næringene er med til Danmark for å knytte kontakter i det danske markedet.
Nytt kontor
Administrerende direktør Håkon Haugli i Innovasjon Norge mener det er helt riktig timing å åpne et nytt kontor i Danmark nå. Herfra skal Innovasjon Norge bidra med kunnskap og kontakter for norske selskaper inn i det danske markedet. Det er Kristine Kopperud Timberlid som skal lede kontoret i Danmark. Hun er i dag regionleder for Vestland i Innovasjon Norge.
- Norske og danske bedrifter utfyller hverandre godt innenfor blant annet grønn energi og helseteknologi. Verden skriker etter tiltak som gjør at vi får betydelige kutt i klimagassutslippene, og vi har flere samfunnsutfordringer som må løses. Norge og Danmark har virkemidlene som kan bidra til at vi gjør vår del av denne jobben, sier Haugli.
I dag vil danske Ørsted holde en signeringsseremoni for avtalen de har inngått med norske Aker Carbon Capture og Northern Lights om CO2-fangst og lagring. Avtalen er et av de første kommersielle CCS-samarbeidene på tvers av Europa og fra 2026 skal det fanges og lagres 430.000 tonn CO2 årlig under Nordsjøen.
Haugli mener denne avtalen er et godt eksempel på hvordan norsk-dansk samarbeid kan bidra til å redusere klimagassutslippene i Europa.
- Karbonfangst- og lagring er et av flere felt der Norge er veldig langt framme. Nå blir det vår oppgave å identifisere flere muligheter for norske selskaper i Danmark og være et koblingspunkt for å sikre flere avtaler i årene som kommer, sier Haugli.
Nøkkelord
Kontakter
Anders VinnoggKommunikasjonsrådgiver
Tel:93 669 204anders.vinnogg@innovasjonnorge.noGaute GaarderKommunikasjonsrådgiver
Tel:996 07 673gaute.gaarder@innovasjonnorge.noBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Garanti for suksess19.12.2025 12:15:00 CET | Pressemelding
Bedrifter i en tidlig fase får lån de ellers ikke ville ha fått gjennom samarbeid mellom bankene og Innovasjon Norge. Mange bedrifter har mulighet til å betjene lån, men kan ikke stille sikkerhet. Da garanterer Innovasjon Norge 75 prosent av lånet og kreditten.
«Skyssen» vinn landbrukspris!10.12.2025 13:50:16 CET | Pressemelding
Oldedalen Skyss AS kåra til fylkesvinnar av Bedriftsutviklingsprisen i landbruket 2025 i Vestland.
Innovasjon Norge får ansvar for næringslivsbesøk til Norge26.11.2025 11:13:58 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har fått ansvaret for innkommende næringslivsdelegasjoner til Norge, og lager et system der utenlandske miljøer kan søke om hjelp til besøk til Norge. Målet er å bidra til økt eksport, investeringer og verdiskapende samarbeid mellom norske og utenlandske aktører.
Innovasjon Norge fordeler 19 millioner til innovasjonsmiljøer25.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I alt får 13 ulike miljøer opp mot tre millioner kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge til å utvikle og levere innovasjonstjenester til oppstartsbedrifter. Målet er å styrke miljøene og aktørene som bidrar til å utvikle entreprenørskap og innovasjon i Norge.
Ingar Valvik ny regiondirektør Innovasjon Noreg Vestland21.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Av over 70 søkarar til stillinga, trakk Ingar Valvik det lengste strået.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom