Nå åpner Tøyen Bee & Bee – et høyteknologisk insekthotell

– Jeg har et brennende ønske om at flere skal lære om insektenes livssyklus, hvordan vi kan ta vare på dem – og hvorfor dette er viktig, sier insektforsker Hallvard Elven ved Naturhistorisk museum (NHM). Elven har designet og bygd det høyteknologiske insekthotellet sammen med kollegene på NHM og samarbeidspartnerne Atea og IBM.
Insekthotellet samler data hele døgnet og blir utstyrt med sensorer og kameraer, slik at villbienes hemmelige liv kan live-streames ut til publikum og forskere. Sensorene vil registrere endringer i lys, temperatur og fuktighet, og dataene vil bli strukturert og lagret for framtidig analyse.
Teknologi og bærekraft
Ideen til et høyteknologisk insekthotell oppsto først hos IT-selskapet Atea. – Teknologien hjelper oss med å bedre forstå hvordan insektene lever, bor og oppfører seg, og på den måten kan vi lære mer om sammenhengene i naturen. En viktig tilleggsdimensjon er at dette engasjerer barn og unge og lærer dem om naturmangfold, sier Ole Petter Saxrud, administrerende direktør i Atea Norge.
Pollinerende insekter er helt avgjørende for både naturen og matfatet vårt. En tredjedel av all maten vår bestøves direkte eller indirekte av pollinatorer. De ville pollinerende insektene som bier er blant artene som sliter mest.
Hans-Henrik Merckoll, administrerende direktør i IBM Norge forteller at helt siden IBM lanserte sin første miljøpolicy for over 50 år siden, har selskapet vært opptatt av å være ledende på feltet og jobbet dedikert mot konkrete bærekraftsmål og resultater.
– Vi håper med Tøyen Bee & Bee at vår sky- og analyseteknologi kan bidra til større innsikt i villbienes liv, og øke publikums nysgjerrighet og engasjement rundt biomangfold, sier Merckoll.
En ny publikumsattraksjon
Tøyen Bee & Bee blir en ny publikumsattraksjon i Botanisk hage. Du kan følge live-stream fra innsiden av hotellet ved å skanne en QR-kode, eller klikke deg inn via nettsidene til Naturhistorisk museum.
– Dette er et unikt tilskudd til våre utstillinger og vår formidling, sier Brit Lisa Skjelkvåle, museumsdirektør for Naturhistorisk museum, Universitetet i Oslo. Hun synes det er ekstra morsomt at teknologien åpner opp for ny forskning uten at vi i dag vet hva det vil føre til.
– Det er mye om insektene og deres samspill med plantene som ikke er kjent. Dette prosjektet kommer til å gi oss ny kunnskap, noe som igjen vil lede til nye spørsmål og bedre forskning. Og det er gull verdt for oss at publikum kan følge med på hvordan forskningen foregår, sier Skjelkvåle.
FAKTA
Mandag 22. mai 2023 kl 16, på den internasjonale biomangfolddagen, blir Tøyen Bee & Bee offisielt åpnet i Botanisk Hage i Oslo.
Tøyen Bee & Bee er et insekthotell med teknologi som skal overvåke villbienes hemmelige liv og live-streames ut til publikum og forskere. Målet er å få mer kunnskap, slik at vi kan ta bedre vare på villbier og andre insekter.
Insekthotellet blir utstyrt med sensorer og kameraer som skal fange opp alt som skjer på dagtid og i mørket. Sensorene registrerer utvikling og variasjon i lys, temperatur og fuktighet. Sensordata og videoer fra kameraene blir vist i sanntid på prosjektets web-side.
Pollinerende innsekter som bier er helt avgjørende for både naturen og matfatet. En tredjedel av maten vår er direkte eller indirekte avhengig av pollinatorer.
Naturhistorisk museum er av Norges Museumsforbund kåret til Årets museum 2023.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden."Insektoholiker" Hallvard Elven og partnerne forteller hvorfor de elsker dette prosjektet
Nøkkelord
Kontakter
Karenina KriszatKommunikasjonsleder
Naturhistorisk museum i Oslo
Dag Inge DanielsenKommunikasjonsrådgiver
Naturhistorisk museum i Oslo
Benedicte BorchgrevinkKommunikasjonsdirektørIBM
Tel:48135953benedicte.borchgrevink@ibm.comChristian BrosstadKommunikasjonsdirektørAtea
Tel:97080686christian.brosstad@atea.noBilder











Lenker
Om UiO - Naturhistorisk museum
Følg pressemeldinger fra UiO - Naturhistorisk museum
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Naturhistorisk museum på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Naturhistorisk museum
Ny utstilling: Jorda rundt på Tøyen30.8.2023 14:34:21 CEST | Pressemelding
For første gang kan publikum nå oppleve en utstilling om det planlagte veksthuset på Tøyen. Veksthuset er tenkt å bli Norges nye kunnskaps- og opplevelsessenter for verdens naturmangfold.
Første gjest har flyttet inn i Tøyen Bee & Bee25.8.2023 14:57:57 CEST | Pressemelding
En liten graveveps har flyttet inn i Tøyen Bee & Bee – et høyteknologisk insekthotell plassert i Botanisk hage i Oslo. Dette er første gjest som er fanget på de innebygde kameraene i hotellet, som er et samarbeidsprosjekt mellom Naturhistorisk museum, Atea og IBM.
Naturhistorisk museum er "Årets museum 2023"30.3.2023 11:54:21 CEST | Pressemelding
– Prisen er en stor anerkjennelse av at Naturhistorisk museum leverer høy kvalitet på alle sine samfunnsoppdrag, formidling, forskning og samlinger, sier museumsdirektør Brit Lisa Skjelkvåle.
Naturhistorisk museum åpner ny utstilling12.1.2023 11:08:23 CET | Pressemelding
Aldri har presset mot natur vært større enn nå. Samtidig har vi aldri hatt så mye kunnskap og forståelse av hvor avhengige vi mennesker er av naturen. "Natur i Nød" er tittelen på en ny utstilling om truet natur som åpner for publikum 13. januar.
Flått-etende parasittveps er nå funnet i Norge13.7.2022 09:28:33 CEST | Pressemelding
En ny type parasittveps som angriper flått, er for første gang påvist i Norge. Vepsen utvikler seg inne i blodfulle flått og eter dem opp fra innsiden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom