UiB markerer 150 år siden oppdagelsen av leprabakterien
27.2.2023 11:00:28 CET | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding

Gerhard Henrik Armauer Hansens er «uten sammenlikning den mest berømte norske lege gjennom tidene» (Norsk biografisk leksikon). Den største bragden var oppdagelsen av leprabasillen, M.leprae, først observert 28. februar 1873.
Oppdagelsen representerte et medisinsk paradigmeskifte da den for første gang viste at en bakterie er årsak til kronisk sykdom. Den representerte også et epidemiologisk gjennombrudd med konsekvenser for forebyggende medisin og helselovgivning i Norge, og globalt. Armauer Hansens forskning representerte innsats i Nobelprisklasse, og sykdommen omtales i mange land som «Hansen’s disease».
Mange av problemstillingene Armauer Hansen diskuterte er fremdeles relevante, som forholdet mellom individets frihet og kollektivets rett på beskyttelse i møte med smittsom sykdom. 150 år etter oppdagelsen er lepra fremdeles et folkehelseproblem i flere land.
150-års jubileet for oppdagelsen av Leprabasillen markeres med flere arrangementer i løpet av 2023. På årsdagen 28. februar inviterer UiB til jubileumsmarkering i Universitetsaulaen. Her deltar blant andre UiB-rektor Margareth Hagen, helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol, lepra-ambassadør Yohei Sasakawa fra Verdens Helseorganisasjon m.fl.
Det blir også en webcast for et internasjonalt publikum fra klokken 13:00, i samarbeid mellom Universitetet i Bergen og Sasakawa Leprosy (Hansen's Disease) Initiative. Klikk her for mer informasjon og for registrering til webcasten.
Klikk her for å se fullt program for jubileumsmarkeringen: https://www.uib.no/ledelsen/156433/jubileumsmarkering-150-%C3%A5r-siden-oppdagelsen-av-leprabasillen
Arrangementet er gratis og åpent for alle. Påmelding her: https://skjemaker.app.uib.no/view.php?id=13457555
Nøkkelord
Kontakter
Magnus Vollset
Førsteamanuensis, medisinhistorie og vitenskapshistorie
magnus.vollset@uib.no
Mobil: 90993981
Bilder

Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Eksperter fra UiB: Sosiale medier24.4.2026 09:42:43 CEST | Pressemelding
UiB har mange eksperter som kan kommentere på saker som omhandler sosiale medier.
Stor økning i søkere for UiB23.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen har en økning på hele 8,6 prosent i antall førstevalgssøkere. — Tallene er et tydelig signal på at søkerne verdsetter kvalitet i en tid med stor konkurranse, sier rektor Margareth Hagen.
Eksperter fra UiB: Personvern16.4.2026 12:52:16 CEST | Pressemelding
UiB har eksperter på personvern som kan kommentere saken om Telia og sikkerhetshull.
Kunnskapsfest ved UiB ga besøksrekord13.4.2026 11:02:32 CEST | Pressemelding
3600 besøkende på UiBs Kunnskapsfest ga besøksrekord på Universitetsmuseet i Bergen.
Etablerer Senter for kvanteteknologi i Bergen13.4.2026 10:12:13 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen etablerer UiB Kvante – Senter for kvanteteknologi i Bergen. Senteret blir finansiert av UiB og Trond Mohn forskningsstiftelse, med en samlet ramme på 80 millioner kroner over fem år. Målet er å bygge et tverrfaglig senter basert på sterke fagmiljøer, som kan utvikle kvanteteknologi med direkte betydning for samfunnet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
