Skal samordne arbeidet om Brusdalsvatnet

Vegvesenet møtte Mattilsynet og Ålesund kommune i to møter mot slutten av forrige uke. Tema var planlegging av ny E39 fra Breivika til Digernes.
Med og uten tunnel
Vegvesenet ønsker å utrede alternative løsninger for ny europaveg på strekningen med og uten tunnel.
I møtene med kommunen og Mattilsynet varslet Vegvesenet planstart for ny europaveg ved årsskiftet.
- Vi planlegger en standard planleggingsprosess hvor vi gjør en bred vurdering av ulike løsninger for ny motorveg inn mot Ålesund, sier prosjektsjef Harald Inge Johnsen i Statens vegvesen, E39 Ålesund-Molde.
Mulig å rense vann fra E39
Bekymringen for Brusdalsvatnet var også tema under møtene.Hvis Vegvesenet lander på en løsning langs Brusdalsvatnet er det avgjørende for Vegvesenet, Ålesund kommune og Mattilsynet at forurenset vann fra ny E39 blir renset grundig før det blir ført ut i Brusdalsvatnet.
Vegvesenet har lang erfaring med å rense vann som er forurenset av biltrafikk.
- Det er særlig viktig å sikre et godt beslutningsgrunnlag og innhente erfaringer fra tilsvarende renseløsninger for å sikre Brusdalsvatnet for framtida, sier plansjef Anette Solbakk i Ålesund kommune.
Mattilsynet er også fornøyd med arbeidet Vegvesenet har startet med å kartlegge forurensingen fra dagens E39 i nedbørsfeltet til Brusdalsvatnet. Det er mange år fram til en mulig byggestart. Det er derfor god tid til å supplere resultatene fra kartleggingsarbeidet til Vegvesenet og Rambøl som skal være ferdig til jul neste år.
- Det er viktig med et godt faktagrunnlag i bunn før Vegvesenet kan planlegge og bygge ny E39. Rent drikkevann er grunnleggende for alle samfunn, sier avdelingssjef Kristin Ness i Mattilsynet på Sunnmøre.
Kjente renseløsninger
Vegvesenet har bygd flere renseanlegg langs nye veganlegg i Norge, også langs flere drikkevannskilder som Farrisvannet i Larvik og E6 forbi Lillehammer. I møtet presenterte Vegvesenet tekniske løsninger som kan rense forurenset vann fra ny E39 i nedbørsfeltet ved Brusdalsvatnet.
Kontakter
Anette Solbakk: Plansjef i Ålesund kommune, 90 04 80 06
Kristin Ness: Avdelingssjef Sunnmøre, Mattilsynet, 970 05 003
Prosjektsjef Harald Inge Johnsen, Statens vegvesen E39 Ålesund-Molde, 915 12 885
Bilder




Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Strindheimtunnelen: Trenger mer tid20.6.2025 14:51:45 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen trenger mer tid enn forutsatt på arbeidene i Strindheimtunnelen.
Bilferie er populært – 2 millioner nordmenn velger veien20.6.2025 14:30:17 CEST | Pressemelding
Hver tredje nordmann planlegger bilferie i Norge i år, og over to tredjedeler av de som valgte bilferie i fjor, planlegger å gjøre det igjen i sommer. Bilferie er stadig populært, viser en undersøkelse om nordmenns sommerferieplaner utført for Statens vegvesen.
Sjå video: Tok ned steinblokk i samband med skredsikring på rv. 1320.6.2025 13:20:43 CEST | Pressemelding
Slik såg det ut då Vegvesenet tok ned ei steinblokk i samband med skredsikringa på rv. 13 Ylvisåker natt til måndag denne veka.
Øvde på totalforsvar20.6.2025 11:12:52 CEST | Pressemelding
Forsvaret og Statens vegvesen har hatt felles øving.
Nappstraumtunnelen blir snart nattestengt19.6.2025 14:22:12 CEST | Pressemelding
Mandag 18.august 2025 starter arbeidet med å oppgradere Nappstraumtunnelen på E10 i Lofoten. Fra da av vil tunnelen bli stengt hver natt fra kl. 23.00 til kl. 06.00.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom