Skal samordne arbeidet om Brusdalsvatnet
28.11.2022 11:57:09 CET | Statens vegvesen | Pressemelding

Vegvesenet møtte Mattilsynet og Ålesund kommune i to møter mot slutten av forrige uke. Tema var planlegging av ny E39 fra Breivika til Digernes.
Med og uten tunnel
Vegvesenet ønsker å utrede alternative løsninger for ny europaveg på strekningen med og uten tunnel.
I møtene med kommunen og Mattilsynet varslet Vegvesenet planstart for ny europaveg ved årsskiftet.
- Vi planlegger en standard planleggingsprosess hvor vi gjør en bred vurdering av ulike løsninger for ny motorveg inn mot Ålesund, sier prosjektsjef Harald Inge Johnsen i Statens vegvesen, E39 Ålesund-Molde.
Mulig å rense vann fra E39
Bekymringen for Brusdalsvatnet var også tema under møtene.Hvis Vegvesenet lander på en løsning langs Brusdalsvatnet er det avgjørende for Vegvesenet, Ålesund kommune og Mattilsynet at forurenset vann fra ny E39 blir renset grundig før det blir ført ut i Brusdalsvatnet.
Vegvesenet har lang erfaring med å rense vann som er forurenset av biltrafikk.
- Det er særlig viktig å sikre et godt beslutningsgrunnlag og innhente erfaringer fra tilsvarende renseløsninger for å sikre Brusdalsvatnet for framtida, sier plansjef Anette Solbakk i Ålesund kommune.
Mattilsynet er også fornøyd med arbeidet Vegvesenet har startet med å kartlegge forurensingen fra dagens E39 i nedbørsfeltet til Brusdalsvatnet. Det er mange år fram til en mulig byggestart. Det er derfor god tid til å supplere resultatene fra kartleggingsarbeidet til Vegvesenet og Rambøl som skal være ferdig til jul neste år.
- Det er viktig med et godt faktagrunnlag i bunn før Vegvesenet kan planlegge og bygge ny E39. Rent drikkevann er grunnleggende for alle samfunn, sier avdelingssjef Kristin Ness i Mattilsynet på Sunnmøre.
Kjente renseløsninger
Vegvesenet har bygd flere renseanlegg langs nye veganlegg i Norge, også langs flere drikkevannskilder som Farrisvannet i Larvik og E6 forbi Lillehammer. I møtet presenterte Vegvesenet tekniske løsninger som kan rense forurenset vann fra ny E39 i nedbørsfeltet ved Brusdalsvatnet.
Kontakter
Anette Solbakk: Plansjef i Ålesund kommune, 90 04 80 06
Kristin Ness: Avdelingssjef Sunnmøre, Mattilsynet, 970 05 003
Prosjektsjef Harald Inge Johnsen, Statens vegvesen E39 Ålesund-Molde, 915 12 885
Bilder




Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Medieinvitasjon: Ny milepæl for elektrisk tungtransport – megawatt-lader åpner på Vinstra 1. september27.8.2026 14:02:42 CEST | Pressemelding
Uno-X og Statens vegvesen inviterer mediene til åpningen av en ny ladestasjon for tungtransport på døgnhvileplassen i Vinstra vegpark ved E6 i Gudbrandsdalen.
I gang med bygging av ny gang- og sykkelveg langs rv. 2227.8.2026 13:37:25 CEST | Pressemelding
Arbeidet med den nye gang- og sykkelvegen mellom Nygårdshaugen og Holmegil i Sarpsborg er i gang. Myke trafikanter skal få et tryggere og sammenhengende tilbud langs rv. 22.
Stenger rv. 85 for å sikre vegen mot steinskred25.8.2026 13:32:55 CEST | Pressemelding
Dersom det er flyvær for helikopter, vil rv. 85 mellom Karineset og Brattelva i Gullesfjordbotn bli stengt i en kortere periode mellom klokken 11 og 13 torsdag 27. august.
Trafikkteknikk AS skal drifte elektriske anlegg på riksvegene i Innlandet og nordre Akershus25.8.2026 12:53:15 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tildelt Trafikkteknikk AS ansvaret for drift og vedlikehold av elektriske anlegg langs europa- og riksvegene de neste fem årene. Kontrakten omfatter blant annet 15 500 veglys langs 1 620 kilometer veg, og har et kontraktsbeløp på 170,5 millioner kroner inkl. mva.
Nå åpner det nye servicebygget på Ersfjordstranda21.8.2026 14:27:40 CEST | Pressemelding
Torsdag 27. august åpner Statens vegvesen, i samarbeid med Senja kommune, et nytt turistvegprosjekt på Ersfjordstranda langs Nasjonal turistveg Senja.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
