Mandag starter ombyggingen av Prestegårdskrysset
28.10.2022 10:28:40 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Å holde Chausseen åpen gjennom rundkjøringa er ikke mulig, da kjørebanen skal senkes ca. en halvmeter her. (Illustrert med rød strek) Det tilstrebes imidlertid å holde vegforbindelsen Chausseen vest – Kirkevegen – Skrinnhagavegen – Chausseen øst (illustrert med blå stiplet strek) åpen.
-Tidligere har vi meldt at vi ikke rekker å gjøre noe med krysset før vinteren. En stengning av Chausseen samtidig med stengningene i Veenskrysset ville gitt for store ulemper for trafikantene, sier byggeleder Brede Løvlien.
- Nå er vi ferdige i Veenskrysset og vi har, sammen med Dobloug Entreprenør funnet en god løsning for trafikkavviklingen i Prestegårdskrysset.
Kjørebanen skal senkes opptil en halv meter i østre del av rundkjøringen, og Chausseen må derfor stenges i retning mot Ånestad. Furavegen mot Slettmoen og Kirkevegen mot Løten sentrum vil være åpne for trafikk mot Hamar, med begrenset framkommelighet.
Omkjøring er skiltet. Med omkjøring i Brenneriroa og i Prestegårdskrysset anbefaler vi alle som kjører til områdene øst for Prestegårdskrysset å kjøre ny rv. 3/25 til Ånestad.
Busslinje 100 Gjøvik – Elverum og 105 Hamar – Kongsvinger vil benytte omkjøring via ny rv. 3/25, og vil i stengningsperioden ikke betjene holdeplassene Brenneriroa, Slettmoen (mot Hamar), Grøholt, Årsbakk, Krogsti og Ånestadvegen (mot Hamar). For Ånestadvegen (mot Hamar) er alternativ holdeplass Ånestadkrysset (mot Hamar)
Skolebusser kjører ordinær trasé, med omkjøring via Skrinhagavegen.
Alternative holdeplasser vil være Brennerikrysset retning Elverum i begge retninger og Ånestadkrysset retning Hamar.
For mer informasjon om bussruter i Innlandet, se innlandstrafikk.no
Vegarbeidene skal være ferdig innen 31. desember.
Byggelederen ber alle om å følge skiltingen, kjøre forsiktig og ta hensyn til de som arbeider i vegen.
Nøkkelord
Kontakter
Brede LøvlienByggelederStatens vegvesen/Utbygging
Tel:912 47 433brede.lovlien@vegvesen.noBilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nå bygges ny Tevla bru på E1422.10.2026 14:10:05 CEST | Pressemelding
Trafikken på E14 i Teveldalen er lagt over på en midlertidig veg mens Statens vegvesen river den gamle Tevla bru og bygger en ny. Den nye brua skal få bedre bæreevne og gi bedre flomsikkerhet.
Utsetter asfaltarbeid på E18 kommende helg22.10.2026 09:33:58 CEST | Pressemelding
Store nedbørsmengder gjør at asfalteringen i Fornebukrysset må utsettes. Statens vegvesen forventer derfor mindre kø enn tidligere meldt.
Skredsikringa i Fjæra er i hamn21.10.2026 11:10:29 CEST | Pressemelding
Sju månader etter det store steinskredet som stengde E134 Fjæra i Etne, er skredsikringsarbeidet i området på det næraste avslutta.
Kreativitet løste krevende skredsikring21.10.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Ved hjelp av kreative løsninger fra entreprenør har Statens vegvesen skredsikret Svotunnelen på rv. 13 i Rogaland.
Øving i E39 Bogstunnelen21.10.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
Det blir øving i Bogstunnelen i Høyanger, rett på nordsida av Sognefjorden og nordaust for Lavik ferjekai, onsdag 28. oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

