Tre kandidater aktuelle som ny biskop i Hamar
10.10.2022 12:00:00 CEST | Den norske kirke | Pressemelding

Biskop Solveig Fiske fyller 70 år, og skal gå av som biskop i Hamar Bispedømme. 13. september ble fem nominerte kandidater presentert til å overta.
Etter den rådgivende avstemningen står følgende kandidater igjen:
- Ole Kristian Bonden, prost i Sør-Østerdal prosti. Les mer her.
- Tor Even Fougner, prost i Sør-Gudbrandsdal prosti. Les mer her.
- Hege Elisabeth Fagermoen, sokneprest i Glemmen menighet. Les mer her.
Raag Rolfsen og Margunn Sandal var også blant de fem nominerte. De fikk ikke tilstrekkelig oppslutning i avstemningen til å være med i den videre prosessen.
Disse deltok i avstemningen
Den rådgivende avstemningen er en del av prosessen med å tilsette ny biskop. Til sammen har 235 stemmeberettigede instanser og ansatte satt opp tre navn i prioritert rekkefølge.
Det var totalt 398 stemmeberettigede: Menighetsråd, ungdomsrådet og vigslede kirkelig ansatte i bispedømmet. I tillegg har prostene i øvrige bispedømmer, Samisk kirkeråd, representantene fra de teologiske utdanningsinstitusjonene og ungdomsrepresentanter til Kirkemøtet stemmerett. Avstemmingsperioden har vart fra 12. september til 7. oktober.
Dette er stemmetallet
Vekting av stemmene med utgangspunkt i fordeling av 100 «poeng», gir dette resultatet:
Ole Kristian Bonden 30,61 %
Tor Even Fougner 24,46 %
Hege Elisabeth Fagermoen 21,89 %
Raag Rolfsen 11,95 %
Margunn Sandal 11,09 %
Last ned oversikt over stemmefordelingen (pdf).
Førstestemmer gis vekting lik 1, andrestemmer lik 2/3 og tredjestemmer lik 1/3. For å sikre lokal innflytelse i prosessen, teller stemmer fra menighetsråd og ungdomsrådet 1/3, prester og andre i vigslede stillinger i det aktuelle bispedømmet 1/3 og nasjonale stemmer 1/3.
Videre prosess
I neste runde vil bispedømmerådet i Hamar avgi stemme, og de øvrige biskopene vil gi begrunnede uttalelser til Kirkerådet. Deretter vil de tre kandidatene kalles inn til intervju med Kirkerådets arbeidsutvalg.
Det er Kirkerådet som tilsetter ny biskop, ut fra en helhetsvurdering. Den rådgivende avstemningen, bispedømmerådets stemme, biskopenes uttalelser og intervjuene med bispekandidatene danner til sammen grunnlaget for Kirkerådets beslutning.
Kirkerådet vedtar tilsetting av ny biskop i Hamar på sitt møte på Hamar 10.-11. november 2022.
Nøkkelord
Kontakter
Emil EngesetNestleder i kommunikasjonsavdelingen i Kirkerådet
Tel:47906092ee457@kirken.noBilder

Dokumenter
Lenker
Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Bøn for kronprinsesse Mette-Marit i gudstenester på søndag4.6.2026 11:22:25 CEST | Pressemelding
I Den norske kyrkja er det ofte forbøn for kongen og hans hus. På søndag oppmodar biskopane i folkekyrkja å særskilt be for kronprinsessa og familien.
Dette er den nye biskopen i Stavanger21.5.2026 19:00:00 CEST | Pressemelding
Kirkerådet har tilsatt Tor Magne Nesvik som ny biskop i Stavanger bispedømme. Han kommer fra stillingen som prost i Ytre-Stavanger og konstituert domprost i Stavanger. Den nye biskopen presenteres i Stavanger domkirke i morgen, 22. mai kl. 11.00.
Presseinvitasjon: Møt ny Stavanger-biskop18.5.2026 14:46:33 CEST | Pressemelding
På torsdag tilsetter Kirkerådet ny biskop i Stavanger bispedømme. Pressen inviteres til å møte den nye biskopen i Stavanger domkirke fredag 22. mai kl. 11.00.
Kirkeansatte opplever sterk motivasjon og at det er meningsfullt på jobb8.5.2026 07:40:00 CEST | Pressemelding
I en fersk undersøkelse blant ansatte i Den norske kirke uttrykker ansatte høy motivasjon og gode muligheter til å styre egen jobbhverdag. På topp er opplevelsen av å bidra til noe meningsfullt.
Et steg nærmere ny biskop i Stavanger bispedømme30.4.2026 13:30:00 CEST | Pressemelding
Biskopene og Stavanger bispedømmeråd har gitt sin uttalelse i prosessen med å tilsette ny biskop i Stavanger bispedømme. Ny biskop tilsettes 21. mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
