Uendrede priser på borettslagsboliger i 2. kvartal

– Boligprisveksten var sterk i begynnelsen av året, men har bremset opp i 2. og 3. kvartal. Tatt i betraktning den usikre økonomiske situasjonen vi har med sterkt økende renter, høye energipriser og varslede innstramninger, er dette et signal om at boligmarkedet fungerer, sier adm.dir. i NBBL, Bård Folke Fredriksen.
– Borettslagprisene har økt 7,6 prosent hittil i år. Det er en boligprisvekst som gjør det vanskelig for førstegangskjøpere å spare opp nødvendig egenkapital til å kjøpe sin første bolig. NBBL tror på reduksjon i prisene ut over høsten. Men vi ser at igangsettingstakten for nye boliger går ned, og dette kan bidra til at prisfallet ikke blir så stort som forventet, sier Fredriksen.
I andre halvår ser NBBL tre grunner til at boligprisveksten vil forbli moderat:
- Rentene stiger raskt. I løpet av nokså kort tid forventes boliglånsrenten å gå fra om lag 2 prosent til om lag 4,5 prosent.
- Generelt økt kostnadspress, og da særlig høye mat og strømpriser spiser opp reallønnsveksten og begrenser husholdningenes handlingsrom i budrundene.
- Boligprisveksten har historisk vært sterkest tidlig på året. Når høsten kommer avtar prisveksten pga. sesongmønster.
Nøkkelord
Kontakter
Tonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.nohttps://www.nbbl.no/blogg/?author=1262&cat=Bård Folke FredriksenAdministrerende direktør
Tel:41504162bff@nbbl.nohttps://www.nbbl.no/blogg/?author=16034&cat=Bilder

Dokumenter
Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Julebelysning til glede og irritasjon30.11.2023 09:05:00 CET | Pressemelding
Nå er det mørketid, advent og juleforberedelser står for tur. En viktig del av dette er julelys. Som regel er dette bare et hyggelig lyspunkt, men det er viktig å tenke på at det ikke skal være sjenerende for naboen eller være til hinder for ferdsel i fellesarealene. Hva er reglene det er viktig å vite om dersom julestemningen til naboen tar helt av? Er det lov til å klage?
Lave boligprisforventninger i november21.11.2023 08:00:00 CET | Pressemelding
– Tre av ti venter lavere boligpriser om et år. Dette peker mot et fortsatt kjølig boligmarked de neste månedene, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL om de ferske tallene fra NBBLs boligmarkedsbarometer. Boligprisforventningene holdt seg uendret fra oktober til november, etter å ha falt markert måneden før.
Stavanger til topps i prestisjekåring8.11.2023 08:30:00 CET | Pressemelding
Stavanger troner øverst på listen som landets mest boligvennlige storkommune. Det viser ferske tall fra «Boligvennlighetskåringen» i regi av NBBL. Tønsberg havner nederst i kåringen blant landets 20 største kommuner.
Presseinvitasjon: Boligvennlighetskåringen – tallene slippes6.11.2023 07:51:59 CET | Presseinvitasjon
Onsdag 8. november slippes nye tall for årets boligvennlighetskåring. Hvilken kommune går av med seieren? Hvilke har blitt bedre og dårligere? Vel møtt til frokostmøte på Grand Hotel kl 08:30.
Klar nedgang i husholdningenes boligprisforventninger24.10.2023 07:30:00 CEST | Pressemelding
Boligprisforventningene falt markert fra september til oktober, men er fortsatt noe bedre enn bunnivået i fjor høst. – Økningen i usolgte boliger på markedet, sammen med alle renteøkningene vi har hatt i høst, peker mot at boligprisene trolig vil falle mer enn normalt de neste månedene, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom