LO går i grønn retning i oljepolitikken

- HK kom til LO-kongressen for å sette klima og miljø på dagsordenen. Det har vi gjort, og kongressen tar LO et solid skritt i grønn retning i dag, sier forbundsleder i HK Norge, Christopher Beckham
Kompromisset blir viktig for arbeidet i LO de neste årene, når fagbevegelsen skal bidra med nødvendige grep for å nå klimamålene i Parisavtalen.
- En rettferdig klimaomstilling krever et samlet LO som pådriver. Vi skal bygge videre på det beste av norsk industri, på veien til en grønnere fremtid. Fortsetter forbundslederen
I kompromisset står det blant annet at «..LO mener de ressursene som kan bygges ut må være økonomisk og klimamessig bærekraftige. Det vil medføre at deler av ressursene på norsk sokkel vil ligge urørt..»
- Dette er også et tydelig signal fra kongressen. Å fortsette å hente ut fossile petroleumsressurser er ikke, og vil ikke bli forenlig med at vi når klimamålene. Vi må utvikle industrien, sikre arbeidsplasser og grønn omstilling, nå. Nå må vi jobbe med regjeringen for å få dette til. Forteller Beckham
Tidsvinduet for å handle er frem til 2030, ifølge FNs klimapanel.
- Premissene for at vi skal kunne si at vi har lykkes må være at vi oppfyller våre forpliktelser til internasjonale avtaler, at omstillingen er rettferdig, og at vi sikrer trygge arbeidsplasser før, under og etter. Det er hva rettferdig grønn omstilling betyr. Avslutter forbundsleder Christopher Beckham.
Oljekompromisset i sin helhet:
"Konflikten med Russland har ført gass opp som vår viktigste eksportartikkel. Eksport av olje og gass stod for ¾ av den totale norske vareeksporten i år. Norge har vært og er en sikker stabil og pålitelig leverandør av energi til Europa. Fortsatt leteaktivitet og funn som sikrer en fortsatt stabil leveranse har en enda større betydning. Det må legges til rette for et stabilt aktivitetsnivå på norsk sokkel med økt innslag av nye næringer som karbonfangst og lagring, hydrogen, havvind, og mineralutvinning. LO vil utvikle ikke avvikle sektoren. LO mener de ressursene som kan bygges ut må være økonomisk og klimamessig bærekraftige. Det vil medføre at deler av ressursene på norsk sokkel vil ligge urørt."
Nøkkelord
Kontakter
Håkon Randgaard MikalsenKommunikasjonsrådgiverHK Norge
Tel:95009789Tel:95009789hakon.randgaard.mikalsen@hkinorge.noBilder
Om Handel og Kontor i Norge
HK i Norge er en arbeidstakerorganisasjon for ansatte i privat sektor. Medlemmene våre jobber blant annet innen handel, luftfart, kontor, finans og servicevirksomhet. Med rundt 79.000 medlemmer er vi i dag LOs tredje største forbund. HK i Norge jobber for at medlemmene våre skal ha trygge arbeidsplasser og gode lønns- og arbeidsvilkår.
Følg pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Handel og Kontor i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
HK Norge åpner landsmøte: Ønsker arbeidstidsreform og ny regjering.21.9.2024 17:17:47 CEST | Pressemelding
I dag åpnet HK Norges landsmøte. HK Norge. Landsmøtet varer fra 21. til 25. september, og vil ta for seg flere sentrale saker, deriblant kampen for en arbeidstidsreform og den politiske mobiliseringen før stortingsvalget i 2025.
Presseinvitasjon til HK Norges landsmøte 21.-25. september12.9.2024 13:55:08 CEST | Presseinvitasjon
Landsmøtet vedtar blant annet handlingsprogram, vedtekter og velger forbundsledelse.
Enighet mellom HK Norge og NHO SH - streik avblåst13.6.2024 10:56:57 CEST | Pressemelding
Etter å ha meklet mer enn 11 timer på overtid har HK Norge og NHO Service og Handel (NHO SH) kommet til enighet. Dette betyr at den varslede streiken blant de omlag 2.500 butikk-, kontor- og lageransatte som er omfattet av handelsoverenskomsten, er avverget. Streiken ville ha berørt store aktører som Ikea, Oda, Clas Ohlson, Synsam og Tools.
Fare for streik i IKEA, TOOLS og ODA11.6.2024 10:01:27 CEST | Pressemelding
HK Norge møter NHO SH hos Riksmekleren 11. juni. Blir det ikke enighet vil HK Norge ta ut sine medlemmer hos IKEA, TOOLS og ODA. Dermed vil stedene kunne stenge eller ha utfordringer med levering.
Enighet mellom MBL og HK Norge før meklingen startet29.5.2024 15:00:00 CEST | Pressemelding
Forhandlingene mellom Mediebedriftenes Landsforening (MBL) og HK Norge har ført fram til en enighet, før meklingen startet. Dette er et positivt utfall for alle involverte parter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom