Dette betyr de gule skiltene
20.5.2022 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

Som bilist kan det føles kjedelig å senke farten ved veiarbeid, men de lavere fartsgrensene er satt av en grunn.
- På strekninger der det utføres arbeid eller vedlikehold brukes ofte midlertidige fartsgrenser for å øke sikkerheten for de som jobber på og langs veien, sier Handagard.
Når det brukes midlertidige fartsgrenser ved veiarbeid har vegvesenet mulighet til å sette fartsgrensene tilbake til de opprinnelige når veiarbeidet er slutt for dagen eller uken. Derfor bør du være spesielt oppmerksom på skiltene ved veiarbeid.
- Sesongen for veiarbeid i Norge er ganske kort, og på mange strekninger er behovene for vedlikehold og utbedringer store. Derfor må vi som trafikanter heie frem veiarbeiderne og ha respekt for fartsgrensene, sier Handagard.
Enormt etterslep på vedlikehold
Forfallet på norske veier er stort. Til sammen vil det koste om lag 100 milliarder kroner å sette veiene i stand. Spesielt fylkesveiene er i dårlig forfatning, og NAF har avdekket at om lag 14 000 kilometer vei, mesteparten av dette fylkesveier, er for smale for dagens standard.
- Veiarbeid som breddeutvidelser, ny asfalt og rydding av sideterreng er helt nødvendig for trafikksikkerheten. Hver kilometer asfalt som legges er viktig for hverdagsreisene våre, og NAF står på for at fylkene skal få enda mer penger å bruke på å sette veiene i stand, avslutter Ingunn Handagard.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Avgiftsfritaket på bensin- og diesel fungerer22.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Prisene på drivstoff gikk ned i april etter rekordpriser i mars. – Dette viser at avgiftsfritaket virker som det skal og hjelper eierne av bensin- og dieselbiler, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Flest elbilister på bilferie19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I sommer er det flere som skal på bilferie med elbil enn bensin- og dieselbil, viser en fersk undersøkelse. – Lengre rekkevidde og bedre tilgang til lading gjør at elbilene vil dominere i sommerferietrafikken, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbilinteressen øker med stigende oljepris13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I flere år har NAFs undersøkelser vist at rundt 45 prosent svarer at deres neste bil skal være en elbil. – Nå ser vi et byks, og over halvparten vil nå ha elbil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Ingen ekstra penger til vei der behovet er størst12.5.2026 13:00:05 CEST | Pressemelding
Forfallet på fylkesveiene vil fortsette å øke, advarer NAF, etter at regjeringen har lagt frem forslaget til revidert nasjonalbudsjett. – Uten ekstra midler vil ikke fylkene klare å ta vare på veiene som er i dårligst stand, og som folk er avhengige av i hverdagen, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: Økt veiforfall svekker beredskapen11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det stadig økende forfallet på fylkesveiene kan svekke samfunnssikkerheten, advarer NAF. – Det må mye mer midler på plass hvis fylkene ta igjen forfallet og øke sikkerheten på veiene de har ansvar for, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF, Norges Automobil-Forbund.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
