Smal, gammel bru i Åmli byttes ut med ny og bredere

Foruten å være smal med tanke på dagens trafikk, er det også dårlig sikt sør for brua.
– Vi skal bygge en helt ny bru, og i tillegg skal vi justere terrenget i sideområdet og fjerne vegetasjon for å få bedre sikt. Vegen i tilknytning til brua skal også fornyes, forteller Mariann Gundersen i Statens vegvesen som er byggeleder for prosjektet.
– Vi skal bygge en bru som gjør riksveg 41 tryggere og gjøre fremkommeligheten bedre for trafikantene, sier byggelederen for bruvedlikehold.
Det er bygget en omkjøringsveg ved siden av Krok bru som skal benyttes mens anleggsarbeidet pågår.
– Vi oppfordrer alle trafikanter til å kjøre pent ved anlegget og følge skiltingen. Det er viktig å ta hensyn til de som jobber på stedet, oppfordrer Gundersen.
Det er FS Mur AS som har fått oppdraget av Statens vegvesen, og kontrakten har en verdi på om lag 7,8 millioner kr (eks. mva).
Den nye Krok bru skal stå ferdig i oktober i år.
Nøkkelord
Kontakter
Mariann GundersenByggeleder bruvedlikeholdStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91722935mariann.gundersen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Vegarbeid på rv. 658 frå Gjøsund til Ålesund lufthamn Vigra30.4.2025 19:12:48 CEST | Pressemelding
Frå måndag 5. mai til slutten av juli skal det gjerast vegarbeid på strekninga rv. 658 frå Gjøsund til Vigra flyplass i Giske kommune.
Veitransporten blir utslippsfri om 15 år30.4.2025 10:03:43 CEST | Pressemelding
Klimagassutslippene fra veitransporten ble redusert med ni prosent fra 2023 til 2024 til 7,25 millioner tonn CO2.
ST1 fortsetter driften av døgnhvileplass langs rv. 3 i Koppang30.4.2025 08:30:16 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og ST1 har inngått avtale om drift av døgnhvileplass langs rv. 3 i Koppang for de neste ti årene.
Snart kan du kjøpe prøveskilt på nett29.4.2025 12:47:07 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen vil forenkle hverdagen din ved å innføre digitalt prøveskilt.
Nye støyvarselkart gir bedre arealplaner29.4.2025 07:02:00 CEST | Pressemelding
Støyvarselkartene fra Statens vegvesen viser områder som er utsatt for så mye trafikkstøy at det kan gi helseutfordringer eller mindre trivsel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom