Fugl og kunst, arkitektur og natur - oppskrift for verdiskaping i Varanger

Blant fuglekikkere regnes Varanger som et av verdens beste steder å skue sjeldne fuglearter. Tundra, taiga og arktisk kyst med myrer, deltaer og et næringsrikt hav gjør området til et populært stoppe-sted for trekkfuglene og et tilgjengelig, velegnet sted for å oppleve og fotografere fuglelivet.
Siden 2010 har Statens vegvesen samarbeidet med Biotope i Vardø om å legge til rette for fugle-kikking på seks steder langs Nasjonal turistveg Varanger. For arkitektene og fuglekikkerne i Biotope er kunnskapen om Varangers fugleliv nøkkelen til gode prosjekter. For Statens vegvesen har det vært avgjørende at de valgte stedene tilbyr gode naturopplevelser i ly for vær og vind.
Sammen med Steilneset minnested, Gornitak rasteplass, oppgraderingene på Mortensneset og ved Nesseby kirke, er vegen i Varanger blitt en unik strekning i attraksjonen Nasjonale turistveger.
De fem fuglekikkerskjulene som hittil er bygd av Statens vegvesen finner man på Steilneset, Domen, Kiberg, Ekkerøya og Vestre Jakobselv. Det sjette kommer nå i 2022 og vil bli plassert utenfor bebyggelsen i det gamle fiskeværet Hamningberg. Her ute ved moloen kan det være svært værhardt, med lite beskyttelse mot naturkreftene fra det åpne Barentshavet. Fugleskjulet er derfor utformet med tre beskyttende nisjer, som gir ly mot vær og vind og byr på flott utsikt mot storhavet. Som for de andre skjulene er det også et grunnleggende prinsipp at terrenginngrepet skal være minst mulig. Bygget lages derfor et annet sted og heises på plass på enkle fundamenter.
Statens vegvesens arbeid med å utvikle Varanger som reisemål for fuglekikking og vertskap for attraksjonen Nasjonale turistveger gir resultater, med Steilneset minnested som en helt unik attraksjon. En analyse fra Menon Economics i 2017 bekrefter at gjennomføringen av turistveg-prosjektene har medvirket til «svært sterk» verdiskaping i regionen.
Kontakter
Per RitzlerSeniorrådgiverStatens vegvesen, Nasjonale turistveger
Tel:911 04 480per.ritzler@vegvesen.nowww.nasjonaleturistveger.noBilder




Dokumenter
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Kolonnekøyring på E16 ved Stanghelle frå og med 5. august1.8.2025 14:28:01 CEST | Pressemelding
Frå tysdag 5. august blir det kolonnekøyring ved Stanghelle med faste kolonnetider i tidsrommet mellom klokka 07:00 og 19:30 måndag til søndag. Trafikantar må førebu seg på 30 minutt venting.
Sommertrafikken tar liv: 17 omkom på vegene i juli1.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
17 personer omkom på norske veger i juli. Sju av dem i Vestland fylke.
Stenger E16 ved Dale grunna støyping av tunnelportal31.7.2025 15:07:17 CEST | Pressemelding
E16 vert stengd ved Dalseidtunnelen laurdag 16. august kl. 06.00 og i litt over eitt døgn. Ein ny seksjon av rassikrings-portalen på tunnelen skal støypast.
Søker mer kunnskap for å sikre asfalten lengre levetid31.7.2025 12:46:16 CEST | Pressemelding
Sintef skal bistå Statens vegvesen med å finne testmetoder og bidra til å sette riktige dokumentasjonskrav til biogene bindemidler i asfalt.
Nes i Akershus: Asfaltarbeider på E16 mellom Opakermoen og Dysterud31.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mandag 4. august starter Statens vegvesen asfalteringsarbeider på denne strekningen i Nes kommune i Akershus. Arbeidene vil pågå fram til 29. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom