NAF: Slik unngår du bekymringer når du låner bort bilen
5.4.2022 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

En fersk undersøkelse utført av Norstat for NAF viser at 26 prosent har lånt ut bilen til venner eller familie. Blant unge under 40 år, er tallet 33 prosent, eller én av tre.
Yngre mest ivrige på bildeling
Få bildelingstjenester kan måle seg i popularitet. På landsbasis er det 14 prosent som svarer at de har brukt én eller flere slike løsninger.
- En god, gammeldags vennetjeneste er det som folk flest benytter seg av, og så ser vi at å leie bil gjennom deleplattformer eller korttidsleie er noe mer utprøvd blant yngre, sier Handagard.
Størst bekymring for skade
Selv om du gjør et familiemedlem eller en venn en tjeneste, kommer det ikke uten bekymring. Hele 35 prosent svarer at de ville vært bekymret for skade på bilen dersom de skulle låne den ut. Og 26 prosent svarer at de ville vært urolige for bonustap på forsikringen.
- En enkel måte å unngå usikkerhet når du låner ut bilen er å bruke apper som lar deg ta ut egen forsikring når du låner bil. Slike løsninger gir også en klar avtale på fordeling av kostnader, som blant annet bompenger. Det kan være med å redusere terskelen for å både låne og låne ut bil, sier Handagard i NAF.
Dette er grunnen til at NAF nå samarbeider med bildelingstjenesten Share for å se hvordan deling mellom venner og familie kan bli enklere, som et alternativ til andre bildelingstjenester.
Bakgrunn:
Utdrag fra landsrepresentativ befolkningsundersøkelse utført av Norstat for NAF, mars 2022. N=1000
Har du prøvd noen av følgende bildelingstjenester? (flere svar mulig) Hvis du skulle låne bort bilen din til en venn eller familiemedlem, ville du vært bekymret for skade på bilen og/eller bonustap på forsikringen?
|
ALDER |
||||||
|
TOTAL |
18-29 |
30-39 |
40-49 |
50-59 |
60+ |
|
|
Lånt ut bilen privat til venner/familie |
26 % |
33 % |
34 % |
29 % |
24 % |
16 % |
|
Nabobil eller andre plattformer som lar deg leie ut bil privat |
5 % |
9 % |
6 % |
8 % |
1 % |
1 % |
|
Hyre, Otto, eller andre kommersielle tilbydere av bildelingstjenester |
4 % |
6 % |
7 % |
5 % |
1 % |
0 % |
|
Ideelle bildelingstjenester (Bilkollektivet) |
2 % |
5 % |
1 % |
2 % |
2 % |
0 % |
|
Bilabonnement/Langtidsleie fra forhandler/utleiefirma |
2 % |
4 % |
2 % |
4 % |
1 % |
1 % |
|
Annet |
2 % |
3 % |
2 % |
2 % |
1 % |
1 % |
|
Nei |
68 % |
55 % |
59 % |
62 % |
73 % |
82 % |
|
TOTAL |
107 % |
116 % |
111 % |
110 % |
104 % |
101 % |
Hvis du skulle låne bort bilen din til en venn eller familiemedlem, ville du vært bekymret for skade på bilen og/eller bonustap på forsikringen?
|
ALDER |
||||||
|
TOTAL |
18-29 |
30-39 |
40-49 |
50-59 |
60+ |
|
|
Ja, for skade |
35 % |
48 % |
40 % |
34 % |
39 % |
26 % |
|
Ja, for bonustap |
26 % |
30 % |
28 % |
29 % |
32 % |
19 % |
|
Nei |
51 % |
42 % |
51 % |
52 % |
44 % |
56 % |
|
Vet ikke |
7 % |
2 % |
5 % |
5 % |
7 % |
11 % |
|
TOTAL |
119 % |
123 % |
123 % |
120 % |
123 % |
112 % |
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Slik unngår du bilkø og ladekø i påskeferien31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Onsdag før skjærtorsdag er den store kø-dagen i påskeferien. - Det er enkelt å unngå både bilkø og ladekø om du tenker litt alternativt på når du reiser avgårde, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Ta det med ro i påsketrafikken28.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Skiftende værforhold, dårlige veier, mye trafikk og motorsyklister som er tilbake på veiene etter vinterdvalen, gjør påsken utfordrende for mange trafikanter. - Ta det med ro, oppfordrer NAF.
NAF: - Ikke gå i sommerdekkfellen denne påsken27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Påsken er normalt tiden da mange legger om til sommerdekk. - I år er påsken tidlig. Da kan det være lurt å la vinterdekkene sitte på litt lengre, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
NAF om avgiftskuttet på drivstoff: - Endelig!26.3.2026 19:09:44 CET | Pressemelding
– Hensynet til folk flest vant frem, endelig, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. Avgiftene på bensin og diesel skal nå kuttes.
660 kroner dyrere å fylle dieseltanken i mars25.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Dieselprisen har bikket 30 kroner på pumpa. Det er drøye ti kroner dyrere enn snittet for februar. - En gjennomsnittlig dieselbilist får nå en økt utgift på 660 kroner, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
