Avinor Flysikring og Frequentis er vinnere av internasjonalt anerkjent pris
12.2.2021 11:25:00 CET | Avinor | Pressemelding

Avinor Flysikring satte i gang satsingen på et helt nytt dronesystem i 2020, og gikk inn i et samarbeid med østeriske Frequentis. Målet med satsingen er å sørge for et brukervennlig dronesystem for brukere, samt en mer effektiv godkjenningsprosess for flygeledere. Totalt sett sikrer dette en tryggere integrasjon av droner i kontrollert luftrom, i takt med det raskt økende tallet på dronebrukere i Norge.
-Dette er et nybrottsarbeid innen norsk luftfart, og til tross for COVID-19 har vi lykkes med å teste og utvikle det nye dronesystemet – Ninox Drone – på tvers av landegrenser ved bruk av digitale hjelpemidler. Vi er naturligvis fornøyde med at juryen til Air Traffic Management Award har lagt merke til innsatsen som har blitt lagt inn i det nye systemet, og anerkjenner at man allerede i tidlig fase av utrullingen ser ut til å oppnå målene for Ninox Drone-systemet. Det har vært viktig for oss at systemet skal være brukervennlig og lett tilgjengelig for den enkelte dronebruker. Dette har vi oppnådd ved å ha en app tilgjengelig for både for Android og Apple sin iOS-plattform. Samtidig er det viktig for oss at systemet skal gjøre arbeidshverdagen enklere for flygeledere. Systemet tillater at de kan godkjenne forespørsler om droneflyvninger digitalt i stedet for via telefon, og sende direkte meldinger til dronebrukere rundt lufthavner dersom det er behov for det, sier Axel Knutsen, leder for droneprogrammet i Avinor Flysikring.
-Systemet er allerede i operativ test ved seks kontrolltårn i Norge. Det sørger for god situasjonsforståelse av droner og flytrafikk i samme luftrom og åpner for direkte kommunikasjonsmuligheter mellom flygeledere og dronebrukere, som sikrer trygge operasjoner. Vi er glade for å kunne jobbe sammen med Avinor Flysikring i implementeringen av det første dronesystemet i Norden, sier Guenter Graf, Vise President for UTM i Frequentis.
Ninox Drone-systemet er i testfase ved lufthavnene i Alta, Bodø, Kirkenes, Kristiansund, Lakselv og Tromsø, og skal i løpet av 2021 rulles ut ved alle de 17 lufthavnene hvor Avinor Flysikring drifter kontrolltårnene. Avinor Flysikring håndterer om lag 10.000 droneflyvninger i året innenfor 5 kilometer-sonen rundt lufthavner. Det er i dag ca. 400.000 dronebrukere i Norge.
Bilder
Lenker
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Nå starter sommerrushet: - En av våre travleste måneder30.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Det ventes stor utfart i forbindelse med de røde dagene i mai, med over fire millioner reisende gjennom Avinors lufthavner. Flere røde dager og ikke minst 17. mai, gjør mai til en av de travleste reisemånedene i året.
LOT åpner sin første rute fra Bergen lufthavn – direktefly til Gdańsk30.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Fra 30. april 2026 starter LOT Polish Airlines direkteflyvninger mellom Bergen lufthavn Flesland og Gdańsk i Polen. Ruten blir flyselskapets første fra Bergen og gir både vestlendinger og reisende fra Polen nye reisemuligheter.
Nye direkteruter fra Gdańsk til Oslo og Bergen29.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
LOT Polish Airlines lanserer nå nye direkteruter mellom Gdańsk i Polen til både Oslo og Bergen. Allerede med oppstart denne våren.
Vil vurdere egne "e-ruter" for å slippe frem elflyene i luftrommet28.4.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
I forbindelse med publiseringen av sluttrapporten fra testprosjektet med BETA Technologies og Bristow på Luftfartskonferansen i Bodø tirsdag 28. april, oppsummerer prosjektpartnerne nå erfaringene fra Norges første fullskala testprogram for elektriske fly i ordinært luftrom. På seks måneder ble det gjennomført 126 flygninger. Testene viser at elfly trygt kan operere side om side med annen luftfart. Nå vil Avinor vurdere hvordan elfly kan integreres godt i norsk luftrom.
Anna Nord Bjercke blir ny CFO i Avinor24.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Fra 1. august tiltrer Anna Nord Bjercke Avinors konsernledelse som ny konserndirektør for strategi og virksomhetsstyring (CFO).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

