Kaster nytt lys over abortens historie

Norge fikk fri abort frem til uke 12 i 1979, men veien frem til det var lang og fylt av uenigheter. Og diskusjonene om justeringer av loven pågår fortsatt. Denne uken kommer Kari Tove Elvbakken ut med boka: Abortspørsmålets politiske historie: 1900–2020 på Universitetsforlaget.
– Det var aldri helt stille, sier Elvbakken som er professor i statsvitenskap ved Universitetet i Bergen.
– Tidligere er det skrevet om at det alltid gikk så lang tid og at kvinnene måtte vente og vente for å få gjennomslag for sine politiske rettigheter. Det er rett, på mange måter, men om abortspørsmålet var det aldri helt stille.
Mange vil nok hevde at Elvbakken har vært heldig med tidspunktet for utgivelsen. I disse dager debatteres abortspørsmålet heftig etter at SV har foreslått fri abort frem til 22. uke. Abortsaken tegner nok en gang til å bli en viktig sak i valgkampen før høstens stortingsvalg.
– I dag har vi liberal tilgang til abort mellom 12. og 18. uke, med kriterier som ble vedtatt i 1975, sier Elvbakken.
De aller fleste abortene i Norge skjer tidlig i svangerskapet, og etter 18.uke er det veldig få- og nemndbehandlede aborter. Abortgrensen er 22 uker, som den er i mange land.
– Kjernen i saken er hvem som skal bestemme, nemndene eller kvinnene, så lenge abort er lovlig. SV vil fjerne nemndene og la kvinnene selv bestemme, sier Elvbakken.
Nøkkelord
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
– Hets og sjikane av politikere er et demokratisk problem3.7.2025 10:24:44 CEST | Pressemelding
Forskning viser at mange politikere som opplever uønsket oppmerksomhet ikke stiller til gjenvalg. Av disse er kvinner i flertall.
Er unge menn blitt mer religiøse?19.6.2025 14:12:14 CEST | Pressemelding
Unge har begynt å gå mer i kirken, og særlig blant gutta ser man en økning. Fenomenet får forskerne til å undre seg.
Gayatri Spivak fikk Holbergprisen18.6.2025 10:20:55 CEST | Pressemelding
Gayatri Spivak signerer underskriftskampanjer og går i protester når hun kan. Den akademiske verdensstjernen mottok Holberg-prisen i Bergen i juni.
Kjønnsforskning styrker demokratiet12.6.2025 10:51:44 CEST | Kronikk
Vi må kjempe for grunnforskningen, faglig mangfold og demokrati i akademia. I denne kampen kan sentrene for kjønnsforskning ta et særlig ansvar, skriver Rebecca Lund.
– Straff er ikke nok for å stoppe volden5.6.2025 14:37:52 CEST | Pressemelding
Straffenivået har økt, og stadig flere former for vold er blitt kriminalisert. Men rettssystemet alene kan ikke løse alt, advarer professor i kriminologi May-Len Skilbrei.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom