
Ekspertgruppe om barnevern uten barnevernsansatte

Barne- og familieministeren har satt ned en ekspertgruppe for å "bedre kvalitet og rettstryggheten i barnevernet". Selv om mange er enige i at gruppen trengs reagerer FO på at det mangler barnevernsansatte i gruppen.
– Ansatte er den viktigste ressursen barnevernet har. Vi har fått sterke reaksjoner fra medlemmer over at ingen av de ansatte er representert i utvalget, sier Mimmi Kvisvik, forbundsleder i FO.
FO er fagforeningen for sosialarbeidere og største forbund på barnevernsfeltet med over 5000 medlemmer i barnevernet. Onsdag sendte forbundet brev til Barne- og familiedepartementet for å utvide ekspertgruppen med en representant fra de ansatte.
– Vi har allerede spilt inn aktuelle navn fra praksisfelt og forskning. Regjeringen må bruke alle resursene de har. Vi stiller oss selvsagt fremdeles til disposisjon, sier Kvisvik.
Kvisvik mener ansatte vil kunne bidra med viktig kunnskap og erfaring om faktiske arbeidsforhold, rammebetingelser og arbeidsprosesser i barnevernet.
– Denne kompetansen mangler i ekspertgruppen i dag og er helt nødvenbdige for å sikre gode og treffsikre løsninger. Et godt barnevern kommer ikke av seg selv. Derfor må regjeringen lytte til dem som har rett kompetanse, sier hun.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Charles HextallPresseansvarligFellesorganisasjonen (FO)
Tel:46 45 44 51charles@fo.noBilder

Lenker
Om Fellesorganisasjonen
Fellesorganisasjonen (FO) har siden 1993 vært fagforeningen for sosialarbeidere. Vi organiserer nærmere 35 000 barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere i Norge.
Medlemmene våre utgjør hjertet i velferdsstaten og har ekspertkompetanse innenfor pleie og omsorg, rus og psykiatri, barnevern, skole og Nav. Deres fagkunnskap hjelper. Sosialarbeidere skaper verdier og muligheter til det beste for den enkelte, deres pårørende og samfunnet som helhet. Uten dem vil helsemessige og sosiale belastninger ramme flere og hardere. FO er deres fagforening.
Vi står opp for dem, som står opp for andre.
Følg pressemeldinger fra Fellesorganisasjonen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesorganisasjonen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesorganisasjonen
Likelønnsdagen: Fra i dag jobber kvinner gratis ut året17.11.2022 03:30:00 CET | Pressemelding
Likelønnsdagen markerer at menn allerede har tjent en gjennomsnittlig kvinnes inntekt. I år faller dagen på 17. november.
Full gjennomgang av svikt i barnevernet7.11.2022 11:53:20 CET | Pressemelding
Lørdag offentliggjorde regjeringen at de oppretter en egen undersøkelseskommisjon for barnevernet. – Gode nyheter, sier de ansattes fagforening.
Kutt i dagpenger skyver regningen over på kommunene14.10.2022 15:36:10 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil kutte i dagpengene til to av tre mottakere. FO-leder Mimmi Kvisvik frykter at dette kan føre til at flere må leve av sosialhjelp.
– Uten strakstiltak får statsbudsjettet store konsekvenser6.10.2022 11:00:45 CEST | Pressemelding
Sosialarbeidere frykter de sosiale konsekvensene av statsbudsjettet. – Vi risikerer et større, farligere utenforskap.
Lærerstreiken: – Sats på psykisk helse nå28.9.2022 13:01:21 CEST | Pressemelding
Lærersteiken endte med tvungen lønnsnemnd på grunn av elevenes psykiske helse. Et tegn på få kollegaer, mener FO.