E134 Saggrenda-Elgsjø prioritert tidlig i neste NTP-periode
22.3.2021 11:38:55 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
I den nye Nasjonal Transportplan er det satt av 2,3 milliarder kroner til prosjektet - som er prioritert i den første seksårsperioden i planen.
Det kan i beste fall bety mulig anleggsstart om halvannet til to år for 15 kilometer ny fire felts veg fra Kongsberg til Notodden i helt ny trase over Meheia.
Prosjektet er fortsettelsen av E134 Damåsen-Saggrenda i Øvre Eiker og Kongsberg kommune som ble åpnet av samferdselsminister Knut Arild Hareide i juli 2020.
- Det er gledelig å se at regjeringen nå vil prioritere utbedring av E134 mellom Notodden og Kongsberg. Når den nye vegen står ferdig om noen år vil det bli færre alvorlige ulykker, redusert reisetid og bedre/mer forutsigbar flyt i trafikken, sier prosjektleder Trude Holter i Statens vegvesen.
Reguleringsplanforslaget er snart klart for utlegging til offentlig ettersyn. Forutsatt at intensjonene i NTP følges opp i de årlige bevilgningene fra Stortinget er vi klare for å starte forberedelsene til byggefasen så snart reguleringsplanen er vedtatt.
Nøkkelord
Kontakter
Trude HolterProsjektlederStatens vegvesen / Utbygging
Tel:95746994trude.holter@vegvesen.noBilder
Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nå bygges ny Tevla bru på E1422.10.2026 14:10:05 CEST | Pressemelding
Trafikken på E14 i Teveldalen er lagt over på en midlertidig veg mens Statens vegvesen river den gamle Tevla bru og bygger en ny. Den nye brua skal få bedre bæreevne og gi bedre flomsikkerhet.
Utsetter asfaltarbeid på E18 kommende helg22.10.2026 09:33:58 CEST | Pressemelding
Store nedbørsmengder gjør at asfalteringen i Fornebukrysset må utsettes. Statens vegvesen forventer derfor mindre kø enn tidligere meldt.
Skredsikringa i Fjæra er i hamn21.10.2026 11:10:29 CEST | Pressemelding
Sju månader etter det store steinskredet som stengde E134 Fjæra i Etne, er skredsikringsarbeidet i området på det næraste avslutta.
Kreativitet løste krevende skredsikring21.10.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Ved hjelp av kreative løsninger fra entreprenør har Statens vegvesen skredsikret Svotunnelen på rv. 13 i Rogaland.
Øving i E39 Bogstunnelen21.10.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
Det blir øving i Bogstunnelen i Høyanger, rett på nordsida av Sognefjorden og nordaust for Lavik ferjekai, onsdag 28. oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
