Helseutvalg får kritikk for lav kompetanse på kvinnehelse

Forrige uke offentliggjorde regjeringen utvalget som skal lede den nye NOU-en om kvinners helse og helse i et kjønnsperspektiv. Det skal ledes av NHH-professor Christine B. Meyer, og består av sykepleiere, leger, psykologer og interesseorganisasjoner, i tillegg til sosiolog og programleder Harald Eia.
Men noen faggrupper glimrer med sitt fravær, deriblant jordmødre og fastleger. Heller ikke kjønnsforskere med spisskompetanse på kjønn og helse er representert i utvalget.
Savner faglig bredde
– Det er mye som skjer innenfor fødselshjelp i Norge i dag, med store strukturelle endringer og sterke motsetninger. Og det er jordmødrene som er hands on på dette viktige området innenfor kvinnehelse, sier Johanne Sundby, gynekolog og professor i samfunnsmedisin og global helse.
Sundby ledet den forrige NOU-en om kvinnehelse i 1999. Hun mener det er bra med en ny NOU om kvinnehelse og helse i et kjønnsperspektiv og ser mye god kompetanse blant utvalgsmedlemmene. Samtidig understreker hun at utvalget gjenspeiler at motstridende interesser er spilt inn.
Nøkkelord
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Forskere avdekker nye kreftformer hos de første oljearbeiderne19.5.2025 10:16:43 CEST | Pressemelding
De jobbet uten verneutstyr og pustet inn farlige stoffer. Ny forskning viser tydelige sammenhenger mellom tidlig offshorearbeid og ulike krefttyper.
Kvinnene i de «gule vestene» fikk mye makt23.4.2025 10:23:11 CEST | Pressemelding
Selv om bevegelsen ønsket å være flat og uten ledere, åpnet dette et handlingsrom for kvinner, viser en ny sosiologisk studie.
«Min kamp» – en kamp for å være mann og forfatter22.4.2025 13:40:54 CEST | Pressemelding
– Knausgårds roman tematiserer menn som ikke finner seg til rette i den moderne mannsrollen, sier professor Inger Skjelsbæk.
Femåringer i skolen har høyere risiko for ADHD-diagnose16.4.2025 10:03:46 CEST | Pressemelding
Opptakssystemet favoriserer de eldste skolebarna, slår forsker fast. Er fleksibel skolestart løsningen?
Å utvandre til USA ga kvinner fra Norge mer frihet14.4.2025 14:08:56 CEST | Pressemelding
– Der kunne de tjene egne penger og i større grad bestemme over sitt eget liv. De brøt barrierer og utvidet kvinnerollen, forteller forsker Siv Ringdal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom