God interesse for å bygge strekningen E6 Svenningelv-Lien

Statens vegvesen lyste den 7. november ut konkurransen om prosjektering og bygging av ny E6 mellom Svenningelv og Lien i Grane kommune på Helgeland.
– I dag er vi svært fornøyde når vi nå kan presentere fire tilbydere som vi kan ta med oss videre i prosessen, sier Bård Nyland, prosjektleder for E6 Helgland.
Følgende entreprenører har meldt sin interesse for oppdraget:
- Arbeidsfellesskapet Bertelsen & Garpestad AS og Metrostav Norge AS
- Impresa Pizzarotti & C. S.P.A.
- Leonard Nilsen & Sønner AS
- OHL-Puentes JV – E6 Svenningelv – Lien (Joint venture Obrascón huarte lain s.a og Puentes y Calzadas Infraestructuras)
Statens vegvesen vil i prekvalifiseringsprosessen velge ut tre eller fire leverandører som inviteres til å gi tilbud. Gjennom vinteren og våren 2021 skal de leverandørene som blir prekvalifisert utarbeide sine løsninger og tilbud. Det antas at kontrakt kan skrives i juni og at oppstart av byggearbeidene vil kunne starte høsten 2021.
Omfattende arbeid med mange leveranser
Kontrakten omfatter prosjektering og bygging av omkring 10,3 km ny E6 på strekningen Svenningelv - Lien på vestsiden av Trofors. Hele strekningen er i Grane kommune i Nordland.
Entreprenøren som tildeles oppdraget skal prosjektere og bygge:
- To tunneler (ca. 2 km og ca. 90 meter).
- To store bruer over elva Vefsn og Svenningelva.
- Ca. 7,7 km. veg i dagen i nytt terreng, og påkobling til eksisterende E6.
- Bygging av ca. 2,8. km. fylkeskommunale-, kommunale- og private veger.
- Forsterkning av ca. 2 km. kommunal veg.
- Bygging av driftsveger og adkomstveger med en samlet lengde på ca. 1,7 km.
- Fire kanaliserte kryss.
Nøkkelord
Kontakter
Bård NylandProsjektleder E6 Helgeland
Tel:95242741baard.nyland@vegvesen.noBilder


Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Styrtregn og skredfare kan føre til at veger kan bli stengt på kort varsel24.7.2025 14:34:36 CEST | Pressemelding
Styrtregn kan føre til oversvømmelse og fare for skred og steinsprang flere steder i indre deler av Sør-Norge, og Statens vegvesen oppfordrer alle som skal ut på vegen til å følge med på vær- og vegmeldinger.
E136 i Romsdalen kan bli stengt på kort varsel24.7.2025 12:10:05 CEST | Pressemelding
Styrtregn med påfølgende skredfare kan føre til at E136 ved Verma i Rauma kommune kan bli stengt på kort varsel.
Siste del av sikringsarbeidet i Strindheimtunnelen starter i august23.7.2025 11:32:16 CEST | Pressemelding
I begynnelsen av august starter arbeidet med å gjøre ferdig siste del av bergsikringen i Strindheimtunnelen på riksveg 706 i Trondheim.
Fortsatt arbeid på E6 Moelvtunnelen22.7.2025 13:05:12 CEST | Pressemelding
Arbeidet på Moelvtunnelen på E6 i Innlandet er forsinket, og trafikken gjennom tunnelen vil gå med ledebilkjøring de neste nettene mens arbeidet gjøres ferdig.
Store skader i påkjøringstunnelen til Ekebergtunnelen etter lastebilbrann tirsdag16.7.2025 12:52:14 CEST | Pressemelding
Både belysning, vifter, kabelbro, kabler og vegbane har fått store skader som det vil ta tid å reparere. Påkjøringstunnelen vil være stengt deler av døgnet mens reparasjonene pågår.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom