Skjeggkre sprer seg – styret har ansvar
30.11.2018 12:59:20 CET | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding

Et ufarlig skadedyr som ikke gjør skade
Skjeggkre regnes som et skadedyr selv om det ikke gjør skade. Årsaken er definisjonen av skadedyr i forskrift om skadedyrbekjempelse: Dersom man er redd for ufarlige insekter, kan de regnes som skadedyr.
- Så årsaken er at psykiske helseplager hos mennesker gjør at skjeggkre kommer under skadedyrdefinisjonen, forteller Henning Lauridsen, direktør for interessepolitikk og jus i NBBL.
Fagmiljøene regner med at halvparten av alle norske boliger vil ha skjeggkre i løpet av de nærmeste fire årene.
- Så snart folk venner seg til dem og slutter å være redde, vil de ikke regnes som skadedyr lengre i likhet med fluer og mygg, tror Lauridsen.
Umulig å gjøre det myndighetene krever
Skjeggkre kan ikke utryddes, men bestanden kan bekjempes slik at den kommer ned i et antall som er akseptabelt. I forskrift om skadedyrbekjempelse heter det at styret i borettslag og sameier har ansvar for å iverksette utrydding når forekomsten tilsier det.
- Siden det ikke er mulig å utrydde skjeggkre, er det heller ikke mulig å gjennomføre den utryddelsen som forskriften krever. Men styret må gjøre det som skal til for å få bestanden ned på et nivå som reduserer plagene, sier Henning Lauridsen.
Beboerne må bidra til bekjempelsen
Den enkelte eier eller leietaker i borettslag og sameier har også plikt til å bekjempe skadedyr.
- I de fleste tilfellene der skjeggkre er oppdaget, finnes de antagelig i alle leiligheter og fellesareal i bygget. Det beste er derfor at styret engasjerer et skadedyrfirma for å bekjempe dem, men hver enkelt eier og leietaker må også bidra, avslutter Lauridsen.
Nøkkelord
Kontakter
Henning LauridsenDirektør - Interessepolitikk og jus
Tel:997 20 485hl@nbbl.nonbbloggen.no/category/henning-lauridsen/Bilder

Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund (NBBL) er interesseorganisasjonen for boligbyggelag. 41 boligbyggelag er tilsluttet NBBL. Boligbyggelagene har 1.020.000 medlemmer og forvalter omlag 510.000 boliger i over 12.700 boligselskap over hele landet.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Ny statistikk: Det bygges få og stadig dyrere leiligheter i Norge27.5.2026 09:49:18 CEST | Pressemelding
Siden 2014 har prisen på nye leiligheter økt med 85 prosent i Norge, viser NBBLs prisstatistikk for nye leiligheter. Høye kostnader og lave salgstall preger markedet.
Folk forventer høye boligpriser etter renteøkningen26.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Husholdningenes boligprisforventninger holder seg på et høyt nivå, til tross for at Norges Bank har hevet renten, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer.
Hvorfor bygges det ikke nok nye boliger? Nye tall presenteres20.5.2026 13:58:21 CEST | Presseinvitasjon
27. mai får Norge for første gang en indeks som viser utviklingen i regionale priser på nye leiligheter. Hvor er prisforskjellen mellom nye og brukte boliger blitt størst – og hvordan forklarer dette at boligbyggingen stopper opp?
Regjeringen lar de enkleste krisegrepene ligge12.5.2026 12:02:51 CEST | Pressemelding
Regjeringen lar Husbanken stå tom i stedet for å bygge boligene folk trenger og hindre konkurser i en vanskelig økonomisk situasjon, mener NBBL. Boligbyggingen er blant de hardest rammede bransjene i en uvanlig usikker tid.
Så mye er det å spare på å arrangere dugnad23.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
