Enighet mellom Spekter og Legeforeningen
Løsningen innebærer at arbeidsplanene skal settes opp etter fast rullerende mønster, og slik at det kan legges til rette for å planlegge for ulike typer langtidsfravær og ferie.
- Dette gir forutsigbarhet både for den enkelte lege og for helseforetakenes planlegging, sier Brustad.
- Enigheten vil bidra til å skape ro i sykehusene, sier Hermansen.
Spekter og Legeforeningen har også kommet til enighet om en løsning for leger i spesialisering og tilrettelegging av arbeidstiden for gravide leger i siste trimester.
En styrke for partssamarbeidet
Siden partene har kommet til enighet gjennom forhandlinger, vil det nå ikke være nødvendig med ny behandling av saken i Rikslønnsnemnda.
- Det er viktig at partene har funnet frem til enighet. Dette styrker partssamarbeidet og den norske modellen fastslår Brustad og Hermansen.
Om Spekter
Spekter er en arbeidsgiverforening som organiserer virksomheter med over 238 000 ansatte og er dominerende innen sektorene helse, samferdsel og kultur.
Følg pressemeldinger fra Spekter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Spekter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Spekter
Rammen på 4,4 prosent fra frontfagsoppgjøret er troverdig, og må følges opp i andre tariffområder31.3.2025 20:26:32 CEST | Pressemelding
– Spekter er glad for at det er oppnådd enighet i frontfagsoppgjøret, slik at Norge slipper en storstreik. Den økonomiske rammen på 4,4 prosent som NHO og LO har kommunisert, synes forsvarlig for norsk økonomi og må nå følges opp i de etterfølgende oppgjørene. I frontfagsoppgjøret er det lagt til grunn at en større andel av lønnsoppgjøret nå skal forhandles lokalt enn i foregående oppgjør. Det er en riktig profil, siden det er ulik lønnsevne i norske bedrifter, sier Spekters administrerende direktør, Anne-Kari Bratten.
Meningsmåling: Folket slutter opp om Norsk Tipping19.3.2025 07:32:55 CET | Pressemelding
To tredjedeler av det norske folk ønsker å beholde den norske modellen for pengespill. Bare 13 % ønsker å endre til en såkalt lisensmodell, og bare 9 % tror en ny modell vil gi mer penger til gode formål. Det viser en undersøkelse Opinion har gjennomført for Spekter.
– Fagskolene må beholde sitt særpreg14.3.2025 14:58:01 CET | Pressemelding
– Fagskolene gir viktig yrkesfaglig kompetanse for arbeidslivet. Men de må ikke utvikle seg til å bli et speilbilde av universiteter og høyskoler, sier administrerende direktør i Spekter, Anne-Kari Bratten.
– Vi kan ikke undergrave utredningen om sykefraværet27.2.2025 10:23:17 CET | Pressemelding
– Dagens sykefraværstall viser at vi trenger en grundig utredning om årsakene til fraværet, slik partene i arbeidslivet har blitt enige om. Da er det underlig at Høyre, Frp og Venstre undergraver denne enigheten ved første anledning, sier Anne-Kari Bratten, administrerende direktør i Spekter.
Ny IA-avtale: En seier for trepartssamarbeidet12.2.2025 16:36:29 CET | Pressemelding
- Veien til en ny IA-avtale har vært lang og kronglete. Det er en seier for det særnorske trepartssamarbeidet at vi til tross for uenigheter har klart å omforenes om en løsning der vi nå skal jobbe videre sammen om tiltak for å få ned sykefraværet, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom