– Nå må vi se framover og utvikle skolen sammen
27.9.2022 19:15:27 CEST | KS | Pressemelding
Regjeringen foreslår tvungen lønnsnemnd for lærerorganisasjonenes streik. Det betyr at lærerorganisasjonene avslutter streiken som har pågått siden 20. juni, og at alle lærere går tilbake på jobb slik at skolene kan starte opp fra onsdag morgen.
– I dagens møte med statsråden og partene, foreslo KS å la en frivillig lønnsnemnd løse uenigheten. Da ville partene sammen tatt ansvar for å avslutte streiken og latt nøytrale medlemmer i en nemnd avgjøre årets lønnstillegg for lærere. Lærerorganisasjonene avviste en slik løsning, sier Gangsø.
– KS har gjennom forhandling og mekling strukket oss langt for å komme lærerne i møte, og finne en løsning på streiken, med både penger og andre tiltak. Samtidig har vi måttet ta hensyn til at vi før sommeren ble enige om en avtale med 37 andre fagforbund i kommunesektoren. Dessverre har våre forslag blitt avvist av lærerorganisasjonene, sier Gangsø.
Ved tvungen lønnsnemnd vil resultatet av tariffoppgjøret for de tre lærerorganisasjonene bli fastsatt av Rikslønnsnemnda.
– KS har hatt tett kontakt med de streikerammede kommunene og fylkeskommunene gjennom streiken. Det er positivt at kommuner setter i gang tiltak for å ta igjen tapt læring, spesielt for de elevene som har vært rammet av streik lenge, sier Gangsø.
– Nå må partene se framover og bygge opp gjensidig tillit. Vi må finne ut hvordan vi kan samarbeide bedre med hverandre, og med politiske myndigheter, om å utvikle skolen slik at den blir best mulig. Lærerne er en viktig yrkesgruppe, og gjør en svært viktig jobb. Men vi løser ikke alle utfordringer i skolen, eller for lærerne, i et lønnsoppgjør. Det må vi jobbe med hver dag gjennom politisk og faglig partssamarbeid. Jeg håper lærerorganisasjonene vil delta i det arbeidet, sier Gangsø.
Kontakter
Jan Inge KrossliKommunikasjonsrådgiverKS
Tel:92886402jik@ks.noOm KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
Svake skoleresultater krever bred innsats og samarbeid9.9.2026 16:37:04 CEST | Pressemelding
Pisa- resultatene for norsk skole bekrefter igjen en alvorlig situasjon med fall i læringsresultater for norske elever. Kommunene skal bidra til å snu utviklingen, men vi trenger en langsiktig og bred innsats og støtte fremfor statlig detaljstyring.
KS til regjeringen: Gjør veimilliarden varig27.8.2026 08:43:29 CEST | Pressemelding
Den ekstra milliarden til fylkesveier, som var del av budsjettforliket, må bli en varig ordning for å stanse forfallet og sikre trygge lokalsamfunn og nasjonal beredskap. Det er KS forventninger til regjeringen som nå i slutten av august skal lande forslaget til statsbudsjett for 2027.
Ny rapport: Statlig detaljstyring begrenser faglig skjønn26.8.2026 07:23:33 CEST | Pressemelding
En ny rapport, laget på oppdrag for KS, dokumenterer hvordan statlig detaljstyring innsnevrer handlingsrommet i de sosiale tjenestene i Nav. Verdifull tid som Nav-veiledere kunne brukt på mennesker, går i stedet med til å dokumentere at prosedyrer er fulgt.
Kommunedirektører under press: Over halvparten vurderer å slutte12.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Høy arbeidsbelastning, omstillingspress og et krevende politisk klima tærer på kommunenes toppledere. 54 prosent av landets kommunedirektører har vurdert å slutte i løpet av det siste året.
Fafo: Trygd og studier er over halve deltiden11.8.2026 06:52:14 CEST | Pressemelding
Mye deltidsjobb i kommunene handler om studier, helse eller livsfase, viser en ny Fafo-rapport. Samtidig har kommunene styrket heltidskulturen betydelig de siste ti årene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
