YS om revidert nasjonalbudsjett: Rekordstor pengebruk, men ruster oss ikke for fremtiden

- Det viktigste er å få folk tilbake i jobb og sørge for at de får muligheten til å omstille seg og heve kompetansen for å være rustet for arbeidslivet når pandemien er over. Her er regjeringen for puslete, sier Kollerud.
YS-lederen hadde forventet økt prioritering av kompetanse.
- Vi ser at regjeringen bruker midler på å reparere negative følger etter koronasituasjonen for elever og studenter. Vi savner imidlertid tilsvarende tiltak for dagens arbeidstakere som kommer til å stå overfor omstilling i årene fremover, for eksempel gjennom styrket karriereveiledning, sier han.
- Fremover trenger vi at enda flere styrker kompetansen sin. Derfor bør antallet studieplasser på universitetene, fagskolene og høyskolene økes. Det er en investering i folk, poengterer Kollerud.
60 tusen arbeidssøkere har vært helt uten arbeid i mer enn et halvt år. Det er en fordobling siden samme tidspunkt i fjor. Prognosene for ledigheten i år er også mye høyere enn det regjeringen la til grunn i budsjettet i fjor høst.
- NAV må få midler til å ansette flere veiledere, øke lønnstilskuddet og antall tiltaksplasser. Det er behov for 100 millioner kroner i økt grunnbevilgning til NAV og 280 millioner kroner til 2 000 nye tiltaksplasser, påpeker YS-lederen.
YS mener ordningen med lønnsstøtte bør utvides
- Lønnsstøtteordningen bør gjelde ut høsten 2021. Den bør suppleres med en enkel ordning med lønnsstøtte til bedrifter som ansetter langtidsledige. Dette tiltaket vil spesielt komme unge til gode, de som sliter med å etablere seg i et utfordrende arbeidsmarked, sier Kollerud.
YS fornøyd med bevilgning på ytterligere 7,3 milliarder til kommunesektoren
YS-lederen er tilfreds med at regjeringen foreslår å bevilge ytterligere 7,3 milliarder kroner til kommunesektoren i 2021. Pengene skal dekke økte utgifter og tapte inntekter som følge av pandemien og støtte lokalt næringsliv. Skoler og barnehager rustes også til å ta igjen tapt læring blant barn og unge.
- Noen kommuner er hardere rammet enn andre. Derfor er det fornuftig å målrette pengene best mulig. Det er bra at regjeringen foreslår å gi en del av tilleggsbevilgningen som skjønnsmidler, påpeker Kollerud.
Han understreker understreke at konsekvensene av pandemien for kommunale tjenester ikke er over med dette.
- Mange tjenester vil måtte styrkes også i årene framover for å håndtere ettervirkningene av pandemien. Dette gjelder ikke minst innen psykisk helsevern, sier han.
Nøkkelord
Kontakter
Erik KollerudYS-leder
Tel:93 24 42 04erik.kollerud@ys.noNina Skrove FalchSjeføkonom
Tel:95 97 78 74nina.skrove.falch@ys.noØyvind Opdal OlufsenKommunikasjonssjef
Tel:41 46 16 10oyvind.olufsen@ys.noBilder

Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
YS’ likestillingspris for 2025 tildeles Reform – ressurssenter for menn20.10.2025 14:19:43 CEST | Pressemelding
Stiftelsen har i mer enn 20 år arbeidet for at menn skal inkluderes i likestillingsarbeidet, og for at likestillingsarbeid skal inkludere et mannsperspektiv.
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
Priv. til red.: Presseinvitasjon til YS-konferansen 21. oktober14.10.2025 16:01:11 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 21. oktober. Kl.: 10.00 – 16.45 Sted: Hotell Scandic Helsfyr (adresse Innspurten 7)
YS' kommentar til Nobels Fredspris: - En viktig pris i en urolig tid10.10.2025 11:34:54 CEST | Pressemelding
YS gratulerer Maria Corina Machado med tildelingen av Nobels Fredspris. Dette er en viktig pris til en verdig mottaker. Gjennom det internasjonale fagforeningssamarbeidet har YS kjempet aktivt i mange for å styrke demokratiet i Venezuela. Demokratiske rettigheter er også arbeidstakerrettigheter.
YS Arbeidslivsbarometer for 2025: Unge etterlyser mindre tidspress og bedre arbeidsmiljø12.8.2025 08:34:36 CEST | Pressemelding
YS Arbeidslivsbarometer for 2025 viser flere urovekkende utviklingstrekk: Fler enn noen gang frykter at dårlig helse vil føre til nedsatt arbeidskapasitet, troen på fremtiden er svekket blant de unge og mange tror de ikke vil kunne stå i arbeid om fem år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom