YS krav til NHO: Kjøpekraften må sikres
24.3.2021 10:30:09 CET | YS | Pressemelding

- Koronapandemien har ført til lavere aktivitetsnivå i økonomien og høy ledighet. Samtidig har de kraftige økonomiske tiltakspakkene det siste året bidratt til å begrense ringvirkningene. Derfor venter vi god vekst i norsk økonomi når vaksineringen blir utbredt og smitteverntiltakene lempes på. På denne bakgrunnen krever vi at kjøpekraften må opprettholdes i privat sektor, sier Bornø.
YS Privat krever også at alle de som er permittert i løpet av pandemien skal kunne delta i opplæring og kompetansetiltak i den tiden de er permittert.
- Vi må sikre at de som nå er permittert står enda bedre rustet til å møte en ny normalsituasjon etter pandemien, sier Bornø.
- Klimakrise, eldrebølge, digitalisering og globalisering er fortsatt de store utfordringene. Det siste året har bare understreket behovet for å satse på livslang læring og sikre at arbeidstakerne har relevant kompetanse og forblir attraktiv arbeidskraft de neste tiårene. Sysselsetting og kompetansehevende tiltak må sees i sammenheng, påpeker han.
Forhandlingene omfatter om lag 15 000 medlemmer fra følgende YS-forbund: Delta, Negotia, Parat, Safe og YTF.
Nøkkelord
Kontakter
Eirik BornøLeder YS PrivatYS
Tel:480 31 321Eirik.Borno@negotia.noChristopher NavelsakerForhandlingsleder YS PrivatYS
Tel:90 17 94 20christopher.navelsaker@ys.noLiv Hilde HansenKommunikasjonsrådgiver
Tel:95 27 07 14liv.hilde.hansen@ys.noBilder

Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Nordmenn sier nei til økte lønnsforskjeller, uansett hvilket parti de stemmer på11.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Velgere i alle partier mener inntektsforskjellene bør bli mindre, viser YS Arbeidslivsbarometer for 2026. Også lavtlønte velgere på borgerlig side er for mer sosial utjevning.
Priv. til red.: Kampen mot ungt utenforskap – rapport fra førstelinja i skolen3.8.2026 10:33:14 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Onsdag 12. august, kl.: 18:00 – 19:30. (Det serveres pølser med drikke fra kl. 17.45). Sted: Clarion Hotel Tyholmen i Arendal, (sal B).
Priv. til red.: YS legger frem Arbeidslivsbarometeret for 20263.8.2026 10:23:13 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 11. august kl.: 08.30 – 09.30. (Det serveres frokost fra kl.: 08.00 til 08.30). Sted: Clarion Hotel Tyholmen i Arendal, (sal A).
SAFE og Offshore Norge møtes til frivillig lønnsnemnd14.7.2026 17:45:00 CEST | Pressemelding
Tirsdag ettermiddag aksepterte SAFE og Offshore Norge frivillig lønnsnemnd. Dermed er streiken og lockouten avblåst og de ansatte møter på jobb.
23 nye medlemmer tas ut i streik10.7.2026 13:07:34 CEST | Pressemelding
SAFE har i dag sendt nytt varsel om plassfratredelse i den pågående streiken på brønnserviceavtalen for 23 nye medlemmer fra onsdag 15. juli 2026 klokken 07.00.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
