YS Kommune: - Sier nei til tapt kjøpekraft
30.4.2021 13:09:34 CEST | YS | Pressemelding

YS Kommune brøt fredag formiddag årets lønnsforhandlinger med arbeidsgiverorganisasjonen KS. Oppgjøret går nå til mekling.
-Kommunalt ansatte har stått og står i front i pandemien. Våre medlemmer utgjør ryggraden i kommunale tjenester. Uten dem stopper sektoren, sier hun.
-Vi forholdt oss lojalt til frontfagsrammen i fjor. Når industrien sprengte denne rammen i fjor, skal våre medlemmer i kommunesektoren ha mer i år, sier Thorkildsen.
I fjorårets oppgjør ble det inngått avtale om å se resultatene fra 2020 og 2021 i sammenheng.
-Det var ingen vilje i KS til å sikre kjøpekraften for kommuneansatte. Vi kan ikke si ja til reallønnsnedgang for våre medlemmer, sier hun.
Lederen for YS Kommune understreker at det er urimelig at kommuneansatte skal sakke akterut lønnsmessig sett i lys av den innsatsen kommunalt ansatte gjør.
- Lønn er helt avgjørende for å sikre nødvendig rekruttering i årene som kommer. KS må innse alvoret og gi kommuneansatte lønn som fortjent, sier Thorkildsen.
Partene møtes hos riksmekleren 25. og 26. mai. Blir det ikke enighet der, blir det streik i kommunal sektor fra 27. Mai.
Nøkkelord
Kontakter
Lizzie Ruud ThorkildsenLeder for YS KommuneYS Kommune
Tel:99 62 72 48lizzie.thorkildsen@delta.noDag Bjørnar JonsrudSektoransvarlig YS Kommune og YS Spekter
Tel:91 32 28 20dag.bjornar.jonsrud@ys.noØyvind Opdal OlufsenKommunikasjonssjef
Tel:41 46 16 10oyvind.olufsen@ys.noBilder
Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
– Langtidsplanen for Forsvaret glemmer soldater og offiserer27.3.2026 12:28:51 CET | Pressemelding
Langtidsplanen for forsvarssektoren, som ble lagt frem i dag, har for lite søkelys på Forsvarets viktigste ressurs, nemlig menneskene. Det er soldater og offiserer som er kjernen i vårt forsvar. Satsingen på personellet må styrkes hvis Forsvaret skal bli sterkere. Til syvende og sist er det menneskene som skal utarbeide, gjennomføre og holde forsvarsløftet.
Ber arbeidsgiverne gi opp kampen mot overtidsbetaling av deltidsansatte24.3.2026 12:16:08 CET | Pressemelding
Nå må arbeidsgiversiden slutte å sloss mot vindmøller og akseptere at deltidsansatte har rett på overtidsbetaling, mener YS-nestleder Lizzie Ruud Thorkildsen.
YS Stat krever en og samme tariffavtale for alle18.3.2026 14:45:06 CET | Pressemelding
I dag har Unio og Akademikernes medlemmer sin egen tariffavtale, mens medlemmene i YS Stat og LO Stat har en annen. – En lik tariffavtale er det eneste rettferdige, fordi det gir alle samme mulighet for lønnsvekst, sier Jens B Jahren, leder for YS Stat.
– Regjeringen bør endre rammevilkårene for landanlegg, mener SAFE-leder12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Mens både Sverige og Finland lagrer diesel og flybensin tilsvarende 90 dagers forbruk, har oljenasjonen Norge bare nok til 20 dager. - Regjeringen bør vurdere å gjøre noe med det høye skattenivået på landanlegg, råder Raymond Midtgård, leder av Energiforbundet SAFE.
Har vedtatt YS’ krav til årets hovedoppgjør24.2.2026 13:34:15 CET | Pressemelding
Både lønnsøkninger, sykelønnsordningen og tariffavtalen i staten er blant YS’ krav til vårens tarifforhandlinger. I ettermiddag vedtok hovedstyret YS’ inntektspolitiske dokument for 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

