YS fornøyd med budsjettenigheten

- YS var kritisk til at regjeringens forslag til budsjett ikke overholdt regjeringspartienes løfter om at de arbeidsledige skulle få feriepenger neste år, og at de uføre skulle få beholde friinntekten. Vi hadde store forventninger til at dette ville komme på plass i forhandlingene i Stortinget, og er glade for at det gikk slik, sier Kollerud.
YS-lederen er også fornøyd med at kollektivtrafikken kompenseres for svikt i passasjergrunnlaget:
- Skal det være attraktivt å la bilen stå, trenger vi et godt kollektivtilbud. Gjennom pandemien har det være færre reiser. Hvis vi samtidig kutter stort i tilbudet,vil enda færre reise og vi kommer inn i en nedadgående spiral. Derfor er det positivt at partiene gir en større kompensasjon neste år, sier Kollerud.
YS-lederen er kritisk til at ABE-kuttene til den forrige regjeringen fortsetter i 2022.
- Det er opprørende at flertallspartiene ikke prioriterer å sende ABE-reformen til skroting, sier han.
På toppen av ABE-reformen legger regjeringen på et kutt på 40 millioner kroner til ulike, statlige etater. Det er begrunnet i at en skal kutte på kjøp av konsulenter. Når midlene ikke føres tilbake til etatens ordinære drift, blir dette en ren innstramming i etatenes rammer, mener YS.
- For eksempel er Tolletaten i en prekær situasjon. Nå legger regjeringen opp til et ytterligere kutt på 3,4 millioner kroner. Det går i helt gal retning og vil svekke grensekontrollen, med de store ressursutfordringene som allerede finnes, advarer YS-lederen.
Nøkkelord
Kontakter
Erik KollerudYS-leder
Tel:93 24 42 04erik.kollerud@ys.noØyvind Opdal OlufsenKommunikasjonssjef i YS
Tel:41 46 16 10oyvind.olufsen@ys.noBilder

Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
Priv. til red.: Presseinvitasjon til YS-konferansen 21. oktober14.10.2025 16:01:11 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 21. oktober. Kl.: 10.00 – 16.45 Sted: Hotell Scandic Helsfyr (adresse Innspurten 7)
YS' kommentar til Nobels Fredspris: - En viktig pris i en urolig tid10.10.2025 11:34:54 CEST | Pressemelding
YS gratulerer Maria Corina Machado med tildelingen av Nobels Fredspris. Dette er en viktig pris til en verdig mottaker. Gjennom det internasjonale fagforeningssamarbeidet har YS kjempet aktivt i mange for å styrke demokratiet i Venezuela. Demokratiske rettigheter er også arbeidstakerrettigheter.
YS Arbeidslivsbarometer for 2025: Unge etterlyser mindre tidspress og bedre arbeidsmiljø12.8.2025 08:34:36 CEST | Pressemelding
YS Arbeidslivsbarometer for 2025 viser flere urovekkende utviklingstrekk: Fler enn noen gang frykter at dårlig helse vil føre til nedsatt arbeidskapasitet, troen på fremtiden er svekket blant de unge og mange tror de ikke vil kunne stå i arbeid om fem år.
Presseinvitasjon: YS legger frem Arbeidslivsbarometeret for 20254.8.2025 09:47:01 CEST | Presseinvitasjon
YS og AFI (Arbeidsforskningsinstituttet AFI – OsloMet) går gjennom de viktigste funnene i Arbeidslivsbarometeret for 2025 under et arrangement på Arendalsuka.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom