"Vi stemmer for lys fremtid", sier president Tokayev
21.11.2022 09:07:32 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Tokayev var blant de seks kandidatene som stilte for valg av landets høyeste embete.
"I dag er en veldig viktig, historisk dag. Vi stemmer for en lys fremtid for landet vårt. Dette året var ikke lett, men folket vårt kom sammen og overvant alle vansker. Nå står vi foran svært ambisiøse mål og oppgaver. Det er mye arbeid som skal gjøres. Politiske reformer er i gang", sa Tokayev.
Tokayev ble spurt hva som kommer til å skje hvis han blir valgt og sa at "regjeringen vil bestå, men noen endringer i regjeringens og andre myndighetenes sammensetning vil selvfølgelig finne sted."
"Vi snakket om registrering av nye partier [til det fremtidige parlamentsvalget]. Denne prosessen pågår. Vi kan ikke registrere partier kunstig, i strid med loven, hvis de selv bryter loven. Selvfølgelig vil vi skape gunstige betingelser [hvis vi blir valgt]. Jeg tror at noen få partier vil være i stand til å oppfylle vilkårene før parlamentsvalget og få registrering. Jeg tror at dette er i vår interesse,” sa Tokayev, og bemerket at han vil kunngjøre datoen for parlamentsvalget ved slutten av året hvis han blir valgt.
"Jeg forventer at interessante mennesker, inkludert de som representerer opposisjonelle synspunkter, vil komme inn i landets lovgivende organet som et resultat av valget", la Tokayev til.
Når det gjelder utenrikspolitikk, fremhevet Tokayev dens multivektornatur og skisserte flere faktorer som nødvendiggjør det.
«Gitt Kasakhstans geostrategiske posisjon, det at det er mer enn 300 milliarder dollar i utenlandske direkteinvesteringer i økonomien vår, gitt at verdens største multinasjonale selskaper opererer i vårt marked, må landet føre en multivektor utenrikspolitikk. Jeg har sagt mange ganger at Kasakhstan bør oppfylle kravene i FN-pakten og føre en fredelig utenrikspolitikk", sa Tokayev.
Den sentrale valgkommisjonen (CEC) kunngjorde på en pressekonferanse at 69,43 prosent av Kasakhstans stemmeberettigede deltok i landets presidentvalg per 20. november 2022 klokken 22:00.
Nøkkelord
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Tokayev undertegnet lov om opprettelsen av FNs regionale senter for bærekraftsmål for Sentral-Asia og Afghanistan19.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan har formelt godkjent opprettelsen av FNs regionale senter for bærekraftsmålene (SDG) for Sentral-Asia og Afghanistan i Almaty. President Kassym-Jomart Tokayev undertegnet 17. juni en lov om ratifisering av avtalen, noe som legger til rette for etableringen av det første regionale FN-senteret for bærekraftsmålene.
ICIID presenterte initiativer om kunstig intelligens og klima for internasjonale partnere17.6.2026 06:31:47 CEST | Pressemelding
Astana, 1. april 2026 Det internasjonale senteret for dialog mellom trosretninger og religioner (ICIID) arrangerte en internasjonal nettkonferanse med tittelen «Religiøse lederes rolle i arbeidet for bærekraftig fred og utvikling». Under konferansen presenterte senteret to konseptdokumenter for sine internasjonale partnere: «Etisk kodeks for bruk av kunstig intelligens» og «Religionenes rolle i bekjempelsen av klimaendringer».
Shanghai Cooperation Organization (SCO): 25-årsjubileum – en ny horisont, brede framtidsutsikter13.6.2026 06:19:51 CEST | Pressemelding
Artikkel av Kasakhstans utenriksminister Yermek Kosherbayev i anledning 25-årsjubileet for Shanghai Cooperation Organization (SCO) Dialog har alltid vært – og er fortsatt – politikkens harde valuta. Evnen til å lytte til hverandre og i fellesskap utvikle svar på samtidens utfordringer er avgjørende for stabiliteten i det internasjonale systemet, særlig i perioder preget av endring eller krise. I dagens verden er dette blitt spesielt tydelig: Den svekkede tilliten mellom stater er en konsekvens av at dialog i seg selv er blitt en stadig knappere «ressurs».
Kasakhstan får plass i FNs komité for rettighetene til personer med funksjonsnedsettelse10.6.2026 16:06:10 CEST | Pressemelding
Kasakhstanske Lyazzat Kaltayeva er valgt inn i FNs komité for rettighetene til personer med funksjonsnedsettelse. Hun blir den første representanten fra Sentral-Asia i komiteen, som følger opp gjennomføringen av FNs konvensjon om rettighetene til personer med funksjonsnedsettelse.
Kasakhstan vedtar sentrale grunnlovslover for å fremme politiske reformer9.6.2026 14:54:49 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev undertegnet 5. juni en pakke med konstitusjonelle lover som skal gjennomføre bestemmelsene i grunnloven som ble vedtatt 15. mars.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom