Vær brillesmart på nyttårsaften!
29.12.2019 17:52:58 CET | Norges Blindeforbund | Pressemelding

– Mitt ønske for inngangen til det nye året, er at nyttårsaften ikke medfører at enda flere mister synet på grunn av feiring med fyrverkeri.
Det sier Karsten Aak, konstituert generalsekretær i Norges Blindeforbund. Han er selv sterkt svaksynt, riktignok ikke som følge av fyrverkeri.
Totalt fikk 16 mennesker øyeskader i forbindelse med oppskyting av fyrverkeri på nyttårsaften i fjor. Fem av disse var alvorlig skadet. Det er øyelege ved Haukeland sykehus, Nils Bull, som dagen derpå oppsummerer fyrverkeri-skadene etter nyttårsfeiringen. Mange av skadene kunne blitt unngått dersom man hadde brukt beskyttelsesbriller.
Denne billige forsikringen mot øyeskader i forbindelse med eksplosiver, er ikke kun for de voksne som skyter opp raketter. Beskyttelsesbriller er like viktige for dem som er tilskuere under tenningen. Derfor er det viktig at de voksne er gode rollemodeller ved å vise barna hvordan man tar vare på øynene sine i nærheten av fyrverkeri.
– Blindeforbundet oppfordrer alle til å passe på øynene sine på nyttårsaften. Synet er en av av våre viktigste sanser, sier Karsten Aak og ønsker alle en god nyttårsfeiring.
Nøkkelord
Kontakter
Kommunikasjonsrådgiver Hilde Greve Mo tlf 913 38 778
Kommunikasjonssjef Mia Jacobsen tlf 958 74 292
Bilder


Om Norges Blindeforbund
Norges Blindeforbund, synshemmedes organisasjon, er blinde og svaksyntes interesse- og serviceorganisasjon i Norge. Vårt overordnede mål er samfunnsmessig likestilling for blinde og svaksynte og andre grupper med funksjonsnedsettelser.
Norges Blindeforbund har i tillegg til interessepolitisk virksomhet tre syn- og mestringssenter, et bo- og arbeidssenter, leirer for synshemmede barn, førerhundskoler, punktskrifttrykkeri og internasjonal avdeling og fylkeslag i hvert fylke.
Følg pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Blindeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Det er lett å huske solkrem. Hva med barnas syn?8.7.2026 08:10:00 CEST | Pressemelding
Solkrem er en selvfølge for mange barnefamilier. Langt færre tenker på øynene. Norges Blindeforbund oppfordrer nå til å inkludere solbriller i sommerens viktigste beskyttelsesutstyr – også for barn.
Jubler for frihet: TT-ordningen sikret9.6.2026 21:54:35 CEST | Pressemelding
Gjennom fire intense uker har Blindeforbundet mobilisert folk både lokalt og sentralt for å få frem hvor viktig den utvidede TT-ordningen er for selvstendighet og frihet for svaksynte og blinde. I dag kom endelig gladmeldingen. Samarbeidspartiene AP, SP, SV og Rødt, med MDG på laget, sikret flertall for at forslaget trekkes og at ordningen består slik den er i dag. - Nå opplever vi at partiene har lyttet og forstått, sier en lettet generalsekretær i Norges Blindeforbund, Per Inge Bjerknes. Rita Vindholmen jubler for friheten TT gir
Blindeforbundet og Specsavers advarer etter ny lasersak: – Vi må øke kunnskapsnivået slik at vi unngår unødig blindhet23.5.2026 12:15:54 CEST | Pressemelding
Den alvorlige hendelsen under et russetreff på Sørlandet, der en russ har fått alvorlige synsskader etter å ha blitt truffet av laserlys, har igjen satt søkelys på farene ved kraftige lasere. Norges Blindeforbund og Specsavers advarer om at øyeskader ved bruk av lasere også kan ramme barn.
Full forvirring i møte med førerhunder29.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse viser at folk ikke vet hvordan man møter og passerer en førerhund. Lillann Hillestad har opplevd å bli splittet fra Frost fordi gående tvang seg mellom dem. Vis hensyn, er budskapet fra Blindeforbundet på Førerhundens dag 29. april.
– De færreste vet at skyer kan øke UV-strålingen31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Når nordmenn trekker til fjells i påsken kan øynene utsettes for ekstra sterk UV-stråling. Å bruke solbriller burde være like selvfølgelig som å bruke solkrem, sier øyelege og professor Tor Paaske Utheim. En undersøkelse fra Specsavers viser imidlertid at hver femte nordmann sjelden eller aldri bruker solbriller.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
