Unio kommune: Kan bli streik i Bergen fra 24. mai
Fra 24. mai kan drøyt 500 kommuneansatte være i streik i Bergen. Helse og utdanning blir rammet. Meklingsfristen er midnatt, natt til tirsdag.

I dag varsler Unio kommune plassfratredelse for over 500 ansatte i Bergen. Skoler, helseinstitusjoner, biblioteker og andre kommunale og fylkeskommunale tjenester vil rammes om det ikke blir enighet i meklingen mellom Unio kommune og KS.
Fristen for enighet er midnatt, natt til 24. mai.
- Vi håper selvsagt å bli enige i meklingen. Det er alltid vårt mål når vi går inn i en slik prosess, sier Unios forhandlingsleder, Steffen Handal.
Dessverre var avstanden stor under forhandlingene, så mye tyder på et det blir en utfordrende meklingsinnspurt.
Krever reallønnsvekst
- Vi må få innfridd våre krav om reallønnsvekst for de høyt utdannende i offentlig sektor og et skoletillegg. Spesielt lærerne har hatt en altfor dårlig lønnsutvikling over lang tid, påpeker Handal.
Om det ikke blir enighet med arbeidsgiver KS på disse viktige punktene, ser Handal ingen annen utvei enn å måtte gå til streik.
- Det er store utfordringer i offentlig sektor. Det gjelder både når det gjelder å rekruttere og å beholde ansatte med lang utdannelse. Spesielt gjelder det for sykepleiere og lærere, sier Handal.
Dette fikk vi nylig bekreftet i NAVs bedriftsundersøkelse. Den viser at det er særlig stor mangel på sykepleiere, og at skolene i stor grad mislykkes med å rekruttere ansatte med den kompetansen de har søkt etter.
Unios forhandlingsleder er svært bekymret for den utviklingen vi nå ser i mange av landets kommuner.
– Mange steder i landet er det nå så store rekrutteringsutfordringer at innbyggerne ikke får de velferdstjenestene de forventer. Kommunene sliter med å rekruttere og beholde de med lang utdanning. Vi vet at lønn er et svært viktig virkemiddel for å få gjort noe med denne situasjonen, understreker Handal.
Også i Oslo kommune og i staten kan det bli streik fra tirsdag. Se saker i lenke. Tabeller over uttakene ligger i sakene.
Fakta om Unio kommune:
Steffen Handal (Utdanningsforbundet) er forhandlingsleder i Unio kommune.
KS-oppgjøret omfatter totalt nesten 500 000 ansatte (kilde: KS).
Hver femte arbeidstaker i Norge jobber i kommunesektoren. Flest jobber i helse- og omsorgstjenestene (om lag 40 prosent). Nest flest jobber i undervisning (om lag 30 prosent), mens rundt 10 prosent jobber i barnehager.
Kravene til formell kompetanse har økt sterkt i kommunesektoren. Om lag halvparten av årsverkene utføres nå i stillinger med krav om høyere utdanning.
Totalt har Unio 138 657 medlemmer på KS-området per 1.1.2022.
Norsk Sykepleierforbund: 35 188
Norsk Fysioterapeutforbund: 2 319
Norsk Ergoterapeutforbund: 1 864
Akademikerforbundet: 1 648
Bibliotekarforbundet: 929
Forskerforbundet: 451
Det norske maskinistforbund: 445
Norsk Tannpleierforening: 442
Norsk Radiografforbund: 15
Det norske Diakonforbund: 10
Presteforeningen: 6
Kontakter
Pressekontakter for Unio kommune:
Nina Hulthin
Utdanningsforbundet
mobil: 970 84 320
nina.hulthin@udf.no
Marius Vik
Utdanningsforbundet
mobil: 416 11 440
marius.vik@udf.no
Pressekontakter for Unio OSLO kommune:
Stig Brusegard
mobil: 959 96 074
stibru@udf.no
Arun Gosh
mobil: 412 17 028
arun.gosh@udf.no
Jan-Christian Kolstøkommunikasjonssjef
Tel:92056081jan-christian.kolsto@unio.noHedvig Bjørgumassisterende kommunikasjonssjef
Tel:+47 901 28 320hedvig.bjorgum@unio.noBilder





Lenker
Om Unio
Unio er partipolitisk uavhengig og er med over 389 000 medlemmer Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning.
Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser. Vi arbeider for høyere verdsetting av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
Ragnhild Lied er Unios leder.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Høy prisvekst påvirker reallønnsveksten10.6.2022 13:56:40 CEST | Pressemelding
Statistisk sentralbyrå la fram nye anslag for norsk økonomi i dag. Vi går inn i en høykonjunktur med svært lav arbeidsledighet og høy prisvekst. - Særlig anslagene på lønns- og prisutviklingen kaster om på forutsetningene for lønnsoppgjøret, sier Unio-leder Ragnhild Lied.
Lønnsoppgjøret: Løsning i Oslo25.5.2022 01:52:11 CEST | Pressemelding
Unio har kommet til enighet med Oslo kommune i lønnsoppgjøret. Oppgjøret har en økonomisk ramme som er på linje med det som er gitt i kommunesektoren ellers og i staten. Løsningen kom over ett døgn på overtid. – Helheten gjør at vi ikke går til streik, sier forhandlingsleder Therese Thyness Fagerhaug i Unio Oslo kommune.
Løsning og ny hovedtariffavtale i staten24.5.2022 17:56:08 CEST | Pressemelding
Unio stat kom i dag til enighet med Akademikerne og staten om en ny hovedtariffavtale i staten. Rammen for årets lønnsoppgjør endte på 3,84 prosent, noe over frontfagsrammen på 3,7 prosent.
Løsning i kommunene – men Utdanningsforbundet vil si nei24.5.2022 13:30:00 CEST | Pressemelding
Det blir i første omgang ikke streik i kommunene etter at Unio kommune tirsdag morgen aksepterte skissen til løsning. Imidlertid er Unio delt, og Utdanningsforbundet stemte blankt. – Skissen slår veldig ulikt ut for Unios medlemsorganisasjoner, sier forhandlingsleder Steffen Handal.
Politi, universiteter og høyskoler kan bli rammet av streik19.5.2022 11:59:00 CEST | Pressemelding
Unio tar ut 850 statsansatte i streik den 24. mai om det ikke blir enighet i meklingen. En streik vil ramme polititjenester, universiteter, høyskoler og statsforvaltning i Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom