Unio

Streik i Diakonhjemmet omsorg:  – Vi kan ikke akseptere dårligere arbeidsvilkår

26.8.2026 07:52:44 CEST | Unio | Pressemelding

Del

Unio-forbundene og Spekter lykkes ikke med å komme til enighet hos Riksmekleren. Dermed går konflikten i Diakonhjemmet omsorg til streik. Striden handler om arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes arbeidsvilkår.

Diakonhjemmet har gått fra Virke til Spekter. Unio krever at lønn, pensjon, arbeidstid, forsikringer og de ansattes medvirkning videreføres på dagens nivå. Arbeidsgiver har ønsket å svekke flere av dagens ordninger. De ansatte i Diakonhjemmets virksomheter har tidligere blitt lovet at arbeidsvilkårene ikke skulle bli dårligere ved overgangen til Spekter. 

– Det er overraskende at Diakonhjemmet begår dette løftebruddet, og medlemmene har all grunn til å være skuffet over at arbeidsgiver vil svekke de ansattes opparbeidede rettigheter, sier Unios streikeleder Bård Eirik Ruud.

Unio mener streik er aller siste utvei.

– Vi har jobbet for en løsning, men arbeidsgiver kom oss ikke i møte på avgjørende punkter. Da har vi ikke noe annet valg enn å bruke streikeretten. Dette handler om grunnleggende trygghet i arbeidslivet og retten til å beholde fremforhandlede vilkår. Vi har stor forståelse for at en streik rammer uskyldige tredjeparter. Det er en konsekvens arbeidsgiver er ansvarlig for, sier Ruud.

Konflikten gjelder blant annet pensjon, arbeidstid og de ansattes medvirkning på arbeidsplassen. Unio mener gode og forutsigbare arbeidsvilkår også er viktig for kvaliteten i tjenestene. 

I meklingen ble det funnet løsninger for Diakonhjemmets stiftelse og barnehager, men altså ikke for Diakonhjemmet omsorg. 

Kontakter

Bilder

Bård Eirik Ruud, leder i Norsk Sykepleierforbund i Oslo
Bård Eirik Ruud, leder i Norsk Sykepleierforbund i Oslo
Kristin Henriksen / Norsk Sykepleierforbund
Last ned bilde

Om oss

Unio er med over 400.000 medlemmer i 14 forbund Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning.

Vi er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser. 

Behovet for ansatte med høyere utdanning er stort. De bidrar til å sikre kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.

Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.

Steffen Handal er Unios leder.

Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.

https://www.unio.no/forbund/ 

Følg pressemeldinger fra Unio

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Unio

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye