Truls Dæhli tildelt NTBs språkpris 2014

NTBs språkpris ble i år utdelt for åttende gang.
I juryens begrunnelse heter det blant annet:
"Årets vinner jobber under korte tidsfrister, og skal levere til flere medier mens stoffet fortsatt er ferskt. At språket likevel alltid er presist og godt, vitner om en språklig bevissthet som er få forunt. Han er sågar et forbilde for landets mange sportsjournalister."
"Tekstene hans har fin rytme, det er driv i språket, han har god dramaturgi og avslutningene er snedige. Kommentarene hans blir aldri lange og kjedelige. De er fornøyelige å lese, uavhengig av leserens interesse for sport. Polemikken er god og han blir fort flyttet fra spaltene til studioene for å diskutere videre."
"Årets vinner har en ærlig penn. Han er en utmerket formidler som avhengig av sak evner å vise refleksjon, tydelighet og følelser."
Stolt og verdig vinner
- "Når jeg først skulle være så heldig å vinne en pris, er jeg veldig glad for at det var denne. Jeg har jo levd av språk i hele mitt yrkesaktive liv, og vel vitende om hvor mange gode skribenter det er der ute, blir jeg litt barnslig stolt når juryen plukker ut meg", sier prisvinner Truls Dæhli.
- "Truls har beriket mediespråket med sine kommentarer og betraktninger i mange år. Presist, skarpt og originalt. En verdig vinner av NTBs språkpris", sier Pål Bjerketvedt, sjefredaktør og administrerende direktør i NTB.
Tidligere prisvinnere: 2013: Trude Lorentzen, Dagbladet |
Juryen for NTBs språkpris 2014 har bestått av: |
NTBs språkpris ble opprettet i 2007 og gis til journalister og andre aktører som markerer seg med et særlig godt skriftlig språk i mediene.
Kontakter
Pål BjerketvedtSjefredaktør / Adm. direktør
Tel:932 19 339pb@ntb.noBilder

Lenker
Om NTB
Følg pressemeldinger fra NTB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NTB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NTB
NTB provides Belga with cutting-edge sports data solutions11.8.2025 09:55:58 CEST | Press release
NTB and Belga are teaming up in a strategic partnership aimed at modernising the workflow for covering sports and results in Belgium.
NTB sikrer internasjonal avtale: Leverer sportsdatateknologi til det belgiske markedet11.8.2025 08:27:46 CEST | Pressemelding
NTB tar et nytt steg ut i det europeiske markedet – det belgiske nyhetsbyrået Belga tar nå i bruk NTBs sportsdataplattform.
NTB among the first globally to integrate C2PA into visual services20.6.2025 13:49:30 CEST | Press release
In an era marked by disinformation, deepfakes, and AI-generated content, Norwegian news agency NTB is taking a significant technological leap. As one of the first news agencies in the world, NTB is now integrating C2PA technology into its own visual production — setting a new benchmark for transparency and authenticity in editorial photography.
NTB først i Norge med nytt verktøy mot desinformasjon16.6.2025 09:47:34 CEST | Pressemelding
I en tid der manipulerte bilder og falsk informasjon sprer seg raskt, tar NTB et nytt grep for å styrke tilliten til nyhetsbildene. Nå innfører de et verifiseringssertifikat for bilder – et nytt verktøy i kampen mot desinformasjon.
Norsk Telegrambyrå blir NTB5.6.2025 14:12:46 CEST | Pressemelding
Generalforsamlingen i NTB har vedtatt å endre det juridiske navnet Norsk Telegrambyrå AS til NTB AS. Navnet, som er 158 år gammelt, får nå sin plass i historiebøkene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom