Tror på radiorekord i sommer

Ifølge kommersiell direktør Ragnhild Herlofsen i Nielsen Media kan årets spesielle ferievaner påvirke radiolyttingen positivt: “Dersom færre nordmenn reiser til utlandet i sommer vil dette kunne være en faktor som kan påvirke lyttertallene i positiv retning”, sier Herlofsen. Nielsen registrerer hvor stor andel av radiolyttingen som skjer i sekundærboliger og målingene tilsier at nordmenn generelt sett lytter lengre til radio her enn de gjør hjemme.
Utenlandsferien er avlyst
I følge YouGov reiser vanligvis annenhver nordmann til utlandet deler av sommerferien. I år planlegger kun 7 prosent å dra til utlandet, så vi kan trygt si at årets sommer blir annerledes.
For å forsøke å estimere hva dette vil bety for radiolyttingen kan vi se på hva som har skjedd med radiolyttingen i helgene gjennom koronakrisen. Helger er for mange fritid og er det nærmeste vi kommer feriemodus.
Covid-19 ga sterke radiotall
Hvis vi sammenligner helgene før koronakrisen med helgene under krisen ser vi at radiolyttingen i befolkningen har økt med hele 19 prosent. Dette er veldig nyttig informasjon som gir oss god tro på at radiolyttingen blir langt høyere i sommerferien i år enn det som er vanlig.
Så mange reiser med bil og bobil
Et annet viktig moment er å se på hva nordmenn planlegger å gjøre når de skal tilbringe sommeren i Norge. For de som skal på innenlands ferie sier seks av ti (58 prosent) at de vil foretrekke å reise med bil. Hele syv av ti svarer at de foretrekker bil, bobil eller MC, viser en undersøkelse gjort av InFact for NAF.
Derfor blir det rekord for radio
Allerede nå ser det ut til å bli tidenes bobilsommer, og de som enda ikke har bestilt må belage seg på å stå på venteliste. Sammen med båt og hytte er bobil og campingvogn steder nordmenn lytter mer til radio enn vanlig. Med så sterke indikasjoner på at mange flere nordmenn enn normalt vil tilbringe sommerferien i bil, båt eller hytte er det vanskelig å se for seg noe annet enn at radiolyttingen kommer til å gå opp i sommer.
Sommertid har alltid vært radiotid! Og har alltid gitt lengre og mer avslappet lytting. Årets sommer kommer til å bli spesielt bra fordi de aller fleste av oss skal feriere i Norge, og radioen er en naturlig følgesvenn i fritidsboliger, biler, bobiler og båter. Radiolytting tar ikke ferie, men blir med på ferie. Og i år blir radioen en del av reisefølge for rekordmange.
Skrevet av Anette Heier White, markeds- og medieanalytiker i Bauer Media
Nøkkelord
Kontakter
Bjarte ØgreyCMO - Pressekontakt
Tel:+47 928 07 881bjarte.ogrey@bauermedia.noBilder



Om Bauer Media AS
Bauer Media Audio er Europas største kommersielle radiokringkaster.
I Norge står Bauer Media bak 80 radiokanaler og et voksende nettverk av podkaster. Vi er tilgjengelig på DAB, nett og mobil.
Bauer Media AS driver de riksdekkende reklamefinansierte radiokanalene Radio Norge, Radio Rock, Radio Topp 40, Radio Vinyl, Radio Norsk Pop, Kiss og P24-7 MIX, KOS og FUN.
Alle kanalene er tilgjengelig nasjonalt på DAB, via våre apper og på nett.
Bauer Media AS tilbyr også et Premium-abonnement der samtlige radiokanaler selskapet står bak kan høres uten reklame, samt lytterne får eksklusivt innhold og kvalitetspodkaster.
Selskapet har ca. 70 medarbeidere med hovedkontor i Oslo, med samarbeidspartnere over hele verden.
Følg pressemeldinger fra Bauer Media AS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bauer Media AS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bauer Media AS
Akkreditering til VG-lista Topp 40 Rådhusplassen 14. juni6.6.2025 11:03:00 CEST | Presseinvitasjon
Lørdag 14. juni samles noen av landets mest populære artister og internasjonale stjerner på scenen foran et hav av fans på Rådhusplassen. Dette er Skandinavias største gratiskonsert, og arrangementet forventes å trekke over 50 000 unge publikummere. Kvelden ledes av Julie Bergan, Steffen Pettersen og Trygve Bennetsen.
Overlykkelig Inga Mollis (23) vant Feat You!4.6.2025 16:59:00 CEST | Pressemelding
– Dette er helt sjukt, mamma kommer til å dø! Gledestårene var mange da Inga Mollis onsdag vant musikkonkurransen Feat You. Nå venter samarbeid med et stort plateselskap – og en opptreden foran over 50.000 på VG-Lista Topp 40 på Rådhusplassen i Oslo.
PRESSEINITASJON: Bli med onsdag 4. juni når vinneren av Feat You kåres27.5.2025 12:10:58 CEST | Presseinvitasjon
Tre unike finalister – Inga Mollis, desVerre og Dinho – kjemper om den ultimate premien: Å opptre foran over 50 000 unge musikkfans på VG-Lista Topp 40 på Rådhusplassen lørdag 14. juni. Vi inviterer til lunsj og intimkonsert, hvor årets finalister spiller låtene sine live – før det avsløres hvem som stikker av med seieren. Showet styres av VG-Lista Topp 40-programlederne Julie Bergan, Trygve Bennetsen og Steffen Pettersen!
Norge er nordiske mestre i podkastlytting8.5.2025 16:00:00 CEST | Pressemelding
Halvparten av befolkningen har lyttet til podkast det siste året, og én av tre i alderen 20–49 år lytter daglig. Det gjør Norge til det landet med høyest podkastbruk i Norden. Podkast er nå det eneste lydmediet som vokser i Norge, og dekningen har aldri vært høyere.
Radio Metro og audioXi med strategisk samarbeid11.4.2025 12:43:58 CEST | Pressemelding
Radio Metro blir nå en del av audioXi, Norges største digitale markedsplass for lydannonsering. Samarbeidet gir Radio Metro teknologisk og kommersiell drahjelp i et stadig mer digitalt mediemarked – og gir annonsører økt tilgang til både lokal og nasjonal rekkevidde via én samlet plattform.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom