Trønderbanen: Ikke praktisk mulig å innføre to tog i timen mellom Melhus og Stjørdal i 2024 – flere tiltak krever mer tid

I 2020 ble det klart at det ikke ville være mulig å innføre to tog i timen på Trønderbanen mellom Melhus og Steinkjer i 2024, slik ambisjonen var i byvekstavtalen for Trondheimsområdet. Derfor ble det satt i gang arbeid for å forsøke å realisere en trinnvis tilbudsforbedring ved først å innføre halvtimesfrekvens på strekningen Melhus–Stjørdal i 2024/2025.
Flere tiltak nødvendig – krever mer tid
Samferdselsdepartementet har nå fått en statusoppdatering fra Jernbanedirektoratet om dette arbeidet. Både direktoratet og Bane NOR har nå konkludert med at det ikke vil være mulig å realisere en trinnvis tilbudsforbedring for to tog i timen, det vil si først på strekningen Melhus–Stjørdal innen 2024/2025.
Nærmere planlegging viser at tilbudsforbedringen på Trønderbanen vil kreve flere tiltak enn først antatt. Prosjektomfanget har økt fra 9 til 17 tiltak. Disse omfatter blant annet lengre kryssingsspor, stasjonstiltak, signalmessige endringer og tiltak for økt hastighet. Som følge av prosjektgjennomgangen har kostnadsanslaget for tilbudsforbedringen på hele strekningen Melhus–Steinkjer økt – fra om lag 2 milliarder kroner til om lag 2,8 milliarder kroner.
På bakgrunn av dette har Bane NOR konkludert med at hele prosjektet bør gjennomgå en ekstern kvalitetssikring. En slik prosess vil ta noe tid, og Bane NOR mener at dette ikke vil være forenlig med en trinnvis realisering.
Anbefaler to tog i timen på hele Trønderbanen fra 2027
Både Jernbanedirektoratet og Bane NOR anbefaler at tilbudsforbedringen med to tog i timen på Trønderbanen bør innføres samlet fra desember 2027. Ved å gi Bane NOR mer tid til å gjennomføre nødvendige tiltak, vil det også være mulig å samkjøre flere av disse med utrullingen av signalsystemet ERTMS på Nordlandsbanen nord for Trondheim. Dette kan bidra til å redusere den ovennevnte kostnadsøkningen på 800 millioner kroner med anslagsvis 300-400 millioner kroner.
Vil evaluere prosessen
Jernbanedirektoratet mener at erfaringene fra dette prosjektet bør vurderes nærmere. En viktig grunn er at det er skapt forventninger om tidspunkt for tilbudsforbedringer som i ettertid ikke har vært realistiske. Direktoratet vil derfor gjennomføre en evaluering av prosessen.
– Det er det positivt at Jernbanedirektoratet har tatt initiativ til å evaluere måten denne saken har blitt håndtert på. Det kan vi lære av, slik at risikoen for å havne i liknende situasjoner blir mindre. Samtidig er det positivt at våre fagetater finner løsninger som kan dempe kostnadsøkningen. Å samkjøre utrullingen av nytt signalsystem med tiltakene for to tog i timen er nettopp et slik tiltak, sier samferdselsministeren.
Et stadig bedre togtilbud på Trønderbanen
Det kjøres i dag ett tog i timen i grunnrute på Trønderbanen, med ekstra innsatstog i rushretningene morgen og ettermiddag. Selv om det ikke blir en trinnvis innføring av to tog i timen på Trønderbanen, vil de reisende få flere forbedringer i togtilbudet de kommende årene.
I desember i år øker antall avganger. En ny tidlig avgang fra Steinkjer gjør at det blir to tog i timen i retning Trondheim i tre timer i morgenrushet. Fra samme dato blir det også to nye avganger fra Trondheim og nordover til Steinkjer på kvelden, og flere tog i helgene.
14 nye hybridtog – såkalte bimodale tog som kan gå på både elektrisitet og mer miljøvennlig diesel – innfases nå på Trønderbanen. Togsettene har plass til flere passasjerer, er universelt uformet og tilbyr betraktelig bedre komfort. I tillegg er arbeidene med elektrifisering av Meråkerbanen og strekningen Trondheim–Stjørdal på Trønderbanen i gang. Disse tiltakene vil gi en mer klimavennlig togtrafikk.
For flere opplysninger – se:
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noBilder

Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Samferdselsbudsjettet 2026: Held fram satsinga på drift, vedlikehald og fornying15.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringa foreslår å løyve i alt 102,1 milliardar kroner til samferdsel i 2026. Mellom anna foreslår regjeringa å løyve 50,4 milliardar kroner til vegformål, 35,7 milliardar kroner til jernbanen, 7,1 milliardar kroner til byområda og 4,9 milliardar kroner til luftfarten.
Flere utenlandske bilister må nå betale for seg i norske bomstasjoner8.10.2025 15:30:00 CEST | Pressemelding
Et system er nå på plass som sikrer at langt færre utenlandske bilister slipper unna bompenger i Norge. I fjor gikk bompengeselskapene glipp av 117 millioner kroner i ubetalte bompenger.
Nordlandsbanen kan snart åpne nord for Levanger – midlertidig togverksted skal bygges i Bodø8.10.2025 12:31:51 CEST | Pressemelding
En løsning for bygging av midlertidig togverksted i Bodø har nå kommet på plass i rekordfart. Etter raset i Levanger 30. august i år, har det ikke vært mulig for SJ Norge å vedlikeholde togene som befinner seg nord for rasstedet.
Høring: Regjeringen ber om innspill om fremtidens flyrutetilbud26.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– For regjeringen er det viktig at folk skal kunne bo og leve gode liv i hele landet, og i distriktene er det regionale flytilbudet avgjørende. Derfor vil vi nå se på hvordan vi best mulig kan legge til rette for et enda bedre flyrutetilbud i hele landet til en overkommelig pris, både for de reisende og for staten som kjøper, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Høring: Regjeringen vil sikre et godt transportsystem for alle langs kysten26.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Regjeringen ønsker å sikre et best mulig kysttransportsystem – også i fremtiden. Det er viktig med god og effektiv transport av både gods og passasjerer langs kysten. Derfor har Oslo Economics utredet transport- og miljøaspekter i kystrutetjenesten. Nå ønsker vi å invitere til en åpen høring av rapporten, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom