Tilsyn av utsalgssteder for DVD og Blu-ray: Medietilsynet fant ingen brudd på reglene for alderskontroll
5.8.2021 07:00:00 CEST | Medietilsynet | Pressemelding

Bildeprogramloven sier at alle utsalgssteder som selger DVD og Blu-ray må ha rutiner for og gjennomføre alderskontroll ved salg av film. En film kan være tillatt for alle, eller ha aldersgrense 6, 9, 12, 15 eller 18 år.
Medietilsynet kontrollerte sentrale aktører som selger film
Medietilsynet valgte å kontrollere Platekompaniet, Elkjøp Norge, Coop Obs, Esso, CircleK, Shell/ST 1 og Europris med underliggende butikker. Dette er sentrale kjeder og aktører innen varehandel, elektro- og bensinstasjonsmarkedet.
Et viktig mål med kontrollen var å informere og bevisstgjøre aktørene om alderskontroll ved salg av DVD og Blu-ray.
– Alle aktørene svarte at de kjenner til regelverket som gjelder for salg av DVD og Blu-ray, og at de har kontrollrutiner som alle ansatte i butikkene må følge, sier Sekkelsten.
Nøkkelord
Kontakter
Nina BjerkeKommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 419 34 154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Nær 46 millionar i mediestøtte til samisk språk og kultur19.3.2026 10:23:51 CET | Pressemelding
Medietilsynet opnar nå for søknader om mediestøtte frå samiske nyheits- og aktualitetsmedium. I år skal det fordelast nesten 46 millionar kroner etter ny forskrift for støtteordninga.
Lagabui 46 miljovnna mediadoarjagis sámi gillii ja kultuvrii19.3.2026 10:23:08 CET | Pressemelding
Norgga Mediabearráigeahčču rahpá dál mediadoarjaga ohcamušaid sámi ođas- ja áigeguovdilis mediain. Dán jagi juogaduvvo measta 46 miljovnna ruvnno ođđa njuolggadusaid mielde doarjagiid birra sámi ođas- ja áigeguovdilis mediaide.
Medietilsynet: Design i sosiale medier legger til rette for overdreven bruk blant unge26.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Funksjoner og design i sosiale medier og andre digitale tjenester bidrar til hyppig og kontinuerlig bruk, en opplevelse av avhengighet og søvnmangel blant de unge, viser en ny rapport fra Medietilsynet.
Presseinvitasjon: Ny rapport fra Medietilsynet om unges bruksmønstre i sosiale medier25.2.2026 08:30:24 CET | Presseinvitasjon
Torsdag 26. februar presenterer Medietilsynet sin nye rapport "Fanget i feeden 1" på et arrangement i Oslo. Pressen er velkommen til å følge hele eller deler av arrangementet. Presentasjonen av rapporten blir strømmet.
Deler ut drøyt fem millioner kroner til medieforskning9.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt 5,3 millioner kroner til forskning på medier og dataspill. Støtten til medieforskning blir fordelt på åtte forskningsprosjekter og seks mastergradsstudenter. Ett av prosjektene får støtte fra regjeringens handlingsplan mot spilleproblemer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
